המשטרה פינתה מאהל מחאה שהוקם במטרה להרחיק את אסדות הגז מחוף הים

המאהל הוקם בשבוע שעבר ליד מרכז בנייה של חברת נובל אנרג'י. המפגינים טוענים שהציגו לשוטרים צו מניעה מבית המשפט נגד הפינוי עוד הבוקר, אך הם התעלמו ממנו. במשטרה טוענים: הצו הוצא רק לקראת סוף הפינוי

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי אתר המחאה, הבוקר
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המשטרה פינתה הבוקר (שלישי) חלק גדול ממאהל המחאה שהקימו תושבי חוף הכרמל ליד מרכז בנייה של חברת נובל אנרג'י סמוך לכביש 2. המפגינים, המוחים בניסיון להרחיק את אסדות הגז מהחוף, טוענים שהשוטרים פתחו בפינוי בכוח של המאהל והתעלמו מצו מניעה שהוציא בית משפט השלום בחיפה נגדו, אותו הציגו להם המפגינים.

לטענת ארגון "שומרי הבית" המארגן את המחאה, בפגישה שקיימו אתמול אנשי הארגון עם נציגי המשטרה סוכם כי המשטרה תשעה את כוונותיה לפנות את המאהל, אך לדבריהם "המשטרה הפרה בבוטות סיכום זה". על פי המארגנים, למרות שהציגו לשוטרים את הצו בסלולרי, השוטרים המשיכו בעבודות הפינוי, העמיסו את הציוד במאהל על גבי משאיות ודרשו לראות צו מודפס.

מהמשטרה נמסר כי השהייה במקום מסכנת את המפגינים. "המשטרה סייעה הבוקר לרשות מקרקעי ישראל בהוצאת פולשים משטחה. השוטרים סייעו בהוצאת מאהל שהוקם בשטח בניגוד לחוק ובאופן מסוכן, זאת לאחר שמוצו מהלכי ההידברות שנערכו עם מנהיגי המחאה, בו הובהר לאזרחים כי הם נמצאים על אדמת מנהל וכי שהייתם בשטח מהווה עבירה פלילית. אתמול חולקו מכתבים המודיעים לשוהים במקום כי מדובר באדמת מנהל וכי עליהם לפנות את המקום".

פינוי אתר המחאה, הבוקרצילום: רמי שלוש

בהמשך ובעקבות טענות הארגון על התעלמות מצו המניעה, נמסר מהמשטרה כי "הסוגיה המשפטית נתונה לפתחה של רשות מקרקעי ישראל ולא המשטרה. משכך, הבקשה עצמה לצו מניעה לא נמסרה למשטרה. בשעה 7:20 בבוקר השופט חתם במעמד צו אחד על צו המניעה, כאשר הפינוי הסתיים ונשאר ציוד מועט על משאיות ההובלה. כל ניסיון להכפיש ולפגוע במשטרה בטענות שווא אינו ראוי ויש לדחותו על הסף".

המאהל הוקם בתחילת השבוע שעבר כחלק מהמאבק של תושבי אזור חוף הכרמל ומישור החוף להרחיק את אסדת הגז מחוף דור למרחק של 120 ק"מ. בחודש מאי השנה התעוררה מהומה כאשר כמה אבוקות הודלקו בסיומה של הפגנה מול בית ראש הממשלה בקיסריה בנושא, ואולם הפעילים טענו אז כי לא היה מדובר באנשים מ"שומרי הבית".

מארגון שומרי הבית נמסר: "אנו מצרים על כך שהמשטרה בחרה במסלול שבו בחרה, והחלה בפינוי של המאהל שלא לצורך ובניגוד לסיכום המוקדם עמה - ואף ממשיכה לעשות כך למרות שראתה כי התקבל צו שיפוטי בנושא. אנו מצפים מהשוטרים להפסיק את פעולות הפינוי באופן מיידי, להשיב לנו את כלל הציוד שנלקח מאיתנו שלא על פי דין ולהחזירו בהקדם למאהל. אנו נמשיך ונשהה במאהל במסגרת החוק והדמוקרטיה".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "האוהלים שהוקמו בניגוד לחוק באיזור חוף הכרמל  פונו הבוקר בפעילות אכיפה בסיוע משטרת ישראל. הפינוי בוצע לאחר שיושבי המאהלים לא צייתו להתראה שנמסרה להם כחוק, שהבהירה כי הם מבצעים הסגת גבול ועליהם לפנות את השטח. הפינוי בוצע מכוח חוק המקרקעין, המאפשר פינוי מהיר של מסיגי גבול בפלישות טריות ובדומה לפינוי אוהלים אחרים שמוקמים בחופי הים הציבוריים בעונת הרחצה. הסגת הגבול יצרה הפרעה לעבודות הנחת צינור הגז שבהיתר מדינת ישראל ולכן הפינוי בוצע במהירות כמתחייב. הפינוי החל לאחר שהסתיימה תקופת ההתראה בת 24 השעות ונעצר לפני סיומו לאור קבלת צו מניעה מבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ