תוכנית בנייה שעלולה לפגוע במעיינות עולה לדיון בירושלים

התוכנית משתרעת על שטח של 600 דונם, שבו אמורים להיבנות כ–4,500 יחידות דיור. ארגוני שמירת הטבע מזהירים שהיא תביא לפגיעה חמורה במערכת המעיינות הייחודית באזור

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעיין עין לבן, ב-2014
צפריר רינת

הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז ירושלים תדון מחר בתוכנית הבנייה הגדולה ברכס לבן בדרום מערב ירושלים. ארגוני שמירת הטבע מזהירים שהתוכנית תביא לפגיעה חמורה במערכת המעיינות הייחודית באזור.

התוכנית משתרעת על שטח של 600 דונם, שבו אמורים להיבנות כ–4,500 יחידות דיור. כאלף דונם משטח זה יישארו לא בנויים ואמורים להשתלב בפארק נחל רפאים, הנמצא דרומית לרכס. מטרת הדיון מחר היא להחליט אם להעביר את התוכנית לשלב ההפקדה, שבו אפשר להגיש התנגדויות מטעם הציבור.

לקראת הדיון הודיעה החברה להגנת הטבע שהיא מתנגדת לתוכנית ותפעל לדחייתה וביטולה. על פי הארגון, מדובר בשטח בעל חשיבות סביבתית גדולה עקב היותו חלק חשוב  באגן הזרימה וההזנה התת־קרקעית של מעיינות האזור. 

למעיינות חשיבות גדולה, גם מבחינה אקולוגית וגם כמוקדים של מורש תרבותית־היסטורית ובילוי. כמו כן, מהווה שטח התכנית חלק מרכזי במסדרון האקולוגי של נחל רפאים. מסדרון זה מצטמצם בהתמדה בעשורים האחרונים בגלל פיתוח ובנייה, אך הוא חשוב לקיום בעלי החיים ולתנועתם. 

"הטענה הנשמעת מצד גורמי תכנון שאין יותר שטחים לבנייה בעיר, ולכן צריך לפלוש לכיוון השטחים הפתוחים, היא לא יותר מאגדה אורבנית", טוענת החברה להגנת הטבע בעמדה שהציגה לפני הדיון. לפי הארגון, יש בירושלים עתודות קרקע רבות גם ללא השטחים שבקונפליקט סביבתי.

"הוא (מאגר עתודות הקרקע) עומד על 100 אלף יחידות דיור בנות מימוש", נכתב, "כרבע מהן הן בקרקעות שתוכננו ואושרו לבנייה זה זמן, אך לא יצאו לפועל בגלל חסמים שונים. טוב תעשה המדינה, אם תפעל להסרת אותם החסמים ולמימוש אותן התכניות, ולא להרס השטחים הפתוחים, שעדיין נשארו". 

מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים נמסר כי נעשתה בדיקה מקיפה, שבמסגרתה אותרו מקורות הנביעה של המעיינות ובהתאם לממצאיה נשמר מרחק בין אזור הפיתוח בתוכנית למקורות הנביעה ולעמק לבן. "קידום התוכנית החל בשל הצורך הלאומי ביחידות דיור בירושלים אשר יתנו מענה לזוגות הצעירים תושבי העיר, תוך מתן דגש על השמירה של הערכים הסביבתיים והגנה על המערכת האקולוגית", נמסר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ