דרעי סירב לאשר חוקי עזר עירוניים שהתירו פתיחת עסקים בשבת

הערים מודיעין, ראשון לציון, חולון, גבעתיים והרצליה אישרו פתיחת עסקים בשבת לפני אישור חוק המרכולים בכנסת. חרף ההחלטה, העיריות יכולות להימנע מלאכוף את החוק נגד העסקים הפתוחים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי בוועידה של השלטון המקומי וקק"ל, בפברואר האחרון
לי ירון
לי ירון

משרד הפנים הודיע היום (ראשון) כי מסרב לאשר חוקי עזר עירוניים שנחקקו בכמה עיריות ושנועדו לאפשר פתיחת עסקים בשבת. הערים מודיעין, ראשון לציון, חולון, גבעתיים והרצליה אישרו את חוקי העזר לפני אישור חוק המרכולים בכנסת, שקובע כי חוק עזר בנושא ייכנס לתוקף רק לאחר אישור של שר הפנים. עם זאת, החוק לא מאפשר לשר לסגור בפועל את בתי העסק, משום שהרשות המקומית אחראית על האכיפה. על סירובו של דרעי פורסם לראשונה בתוכנית "כאן הערב".

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, כתב לעיריות כי אם רשות מקומית מעוניינת להתיר פתיחת עסקים בשבת, עליה להבהיר כיצד תיקון חוק העזר הוא הכרחי וכיצד הפתיחה בשבת עשויה לספק צרכים חיוניים. לדבריו, העיריות לא נימקו מדוע חיוני לפתוח עסקים בשבת.

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, אמר על מכתבו של דרעי כי מדובר ב"פוליטיקה זולה שלפני בחירות כדי לקושש קולות", וציין כי יעתור לבג"ץ נגד החלטתו. לדבריו, לדרעי אין סמכות לפסול את חוקי העזר שהועברו לפני אישור חוק המרכולים בכנסת.

מעיריית ראשון לציון נמסר: "אנו מתכוונים להילחם על אישור התיקון לחוק העזר, ואף היינו הראשונים שהגישו עתירה לבג"ץ בעניין כבר לפני מספר חודשים. תמוה בעינינו שמנכ"ל משרד הפנים נזכר להתייחס למכתב שנשלח אליו כבר לפני מספר חודשים והוא לא הואיל להתייחס אליו לפני הגשת העתירה. כרגע, ההודעה של משרד הפנים חסרת משמעות כיוון שהעתירה עומדת לפתחו של בג"ץ".

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה קיבלה את המכתב בדבר החלטת משרד הפנים. אנו מצרים על כך שמשרד הפנים לא בחן את הנושא לעומקם של הדברים ולא הציג הסברים משכנעים לסירובו לאישור חוק העזר העירוני. היועצים המשפטיים הונחו להשיב באופן מיידי ומפורט ולדחות את סירוב משרד הפנים. במקביל נבקש דיון עם מנכ"ל משרד הפנים והיועצים המשפטיים של המשרד. איננו רואים מקום לסירוב זה".

מטעם דרעי נמסר כי "שר הפנים, אריה דרעי, רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצוין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אורי קידר, אמר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון נתנו לאריה דרעי את המפתחות לסגור את העסקים בישראל בשבת, ובאופן לא מפתיע הוא בחר להשתמש בהם. אחרי שבחרו לפגוע עד כה בקבוצות מיעוט שונות בחברה הישראלית באופן שיטתי, הם החליטו להכריז מלחמה גם על רוב הציבור, שלא מתכוון לחיות את השבת שלו כפי שהיא נהוגה בבני ברק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ