מתמודד לראשות העיר ראש העין הורשע בשירותו הצבאי בגרימת מותו של נער פלסטיני

רז שגיא, אל"מ במילואים, ירה בנער כדורי פלסטיק בעת שירותו כמ"פ באינתיפאדה הראשונה. "אני לא מתגאה בירי, אבל מישהו חושב שאני הולך להסתובב עם M-16 בלשכה?", אמר

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

רז שגיא, המתמודד בימים אלה על ראשות עיריית ראש העין, הורשע בגרימת מותו של נער פלסטיני במהלך האינתיפאדה הראשונה בעת ששימש כמפקד פלוגה. זאת, לאחר שירה כדור פלסטיק בגבו של הנער על אף שלפי הכרעת הדין, לא נשקפה כל סכנה לחיילים.

רז שגיא
צילום: פייסבוק

בעקבות האירוע נגזר על שגיא עונש קל של שלושה חודשי עבודות שירות בלבד, ללא פגיעה בדרגתו. ואולם, שבועיים לאחר מכן הוא קיבל חנינה מהרמטכ"ל דאז דן שומרון וקודם בתפקידו. הוא מונה בין היתר למפקד גדוד בחטיבת גבעתי עד שפרש מהצבא בדרגת אל"מ, לאחר ששימש מפקד אוגדה. מאז שפרש מצה"ל, התבלט בין היתר בזכות עמדתו נגד שילוב נשים בתפקידי לחימה בצבא. בין היתר הוא עומד בראש העמותה "הפורום לחוסן צה"ל".

לדברי שגיא, העובדה כי קיבל עדות אופי מבכירי הצבא במהלך משפטו והחנינה שלה זכה, מעידה שהצבא לא ראה פסול במעשיו. "שופטים שמעולם לא היו בעזה או ביהודה ושומרון מתחו עליי ביקורת", אמר. הוא הוסיף: "אני לא שמח על הירי ולא מתגאה בו, אבל מישהו חושב שאני הולך להסתובב חמוש ב-M-16 מקוצר עם כדורי פלסטיק בלשכת ראש העיר בראש העין?".

כתב האישום הוגש נגד שגיא ב-1989 בגין גרימת מוות ברשלנות. שגיא וחייליו שימשו כוח אבטחה לסיור שערך אלוף פיקוד המרכז דאז איציק מרדכי. במהלך הסיור, שנערך באוקטובר באותה שנה בכפר חרבת אבו פלח הסמוך לרמאללה, החלו התפרעויות שבמהלכן יודו אבנים לעבר הכוח. שגיא החל לרדוף אחר אחד המיידים ועל פי האישום קרא לעברו "עצור או שאני יורה". הנער המשיך לרוץ, ושגיא ירה קליע פלסטיק באוויר. כשהנער המשיך לברוח, שגיא עצר וירה עוד שני כדורי פלסטיק לעבר רגליו של הנער, זוהין אבו חיא, שאחד מהם פגע בגבו והביא למותו.

בשיחה עמו אישר שגיא את פרטי המקרה. "מעולם לא הסתרתי אותו", אמר. "הגענו לכפר שהיה כולו מחסומים ונתקלנו במבול של אבנים, בקבוקי זכוכית ותבערה, הפציצו אותנו כראוי". לדבריו, "הבחור שבו יריתי הוביל את האירועים והייתי עם מחסנית של כדורי פלסטיק, שזה כדור אל-הרג, ולאחר ריצה אחריו כרעתי על הברך והכדור שיריתי פספס את הרגל שלו". "זה כדור שלא אמור לעשות נזק", הוסיף. "לאחר שנפגע הוא הועלה למונית ונפטר מאובדן דם, למשפט אפילו לא באתי עם עו"ד והודיתי מיד".

בהכרעת הדין, שבה הורשע שגיא, נכתב: "אין מחלוקת שלא היה באבנים שנזרקו כדי לסכן את אנשי הכוח". כמו כן, נכתב כי "אין מחלוקת שבנסיבות הנדונות לא הייתה למשיב סמכות לפתוח באש ואך לא להשתמש בכדורי פלסטיק, שכן ההוראות מתירות בהן שימוש רק כשהכוח עומד בפני סכנה ממשית". שגיא הודה במעשיו כפי שתוארו בכתב האישום והביא שלושה אלופי צה"ל שנתנו עדות אופי לטובתו. בית הדין הצבאי של פיקוד הדרום גזר על שגיא עונש קל במיוחד: חודש אחד בלבד של עבודות שירות צבאיות, ללא פגיעה בדרגתו. לאחר ערעור של התביעה, בית הדין לערעורים החמיר את עונשו לשלושה חודשי עבודות צבאיות.

בהכרעת הדין מתחו שופטי בית הדין הצבאי לערעורים ביקורת על שגיא, לצד הבנה לקושי של החיילים. "אי אפשר שלא להבין ללבם של חיילים ומפקדים העושים שירות קשה, לעיתים מתסכל, בשמירת הסדר באזורים המוחזקים (הכינוי המשפטי לשטחי הגדה המערבית - י"ב). אולם מותר לנו לתבוע מהם מידה גבוהה של ריסון עצמי, מותר לנו לדרוש מהם להימנע מקורבנות חינם. לא זו בלבד שאין בהתנהגות המפרה את הפקודות משום כבוד לצה"ל, אלא שאף תועלת של ממש בשמירת הסדר אין בה. כשמדובר במפקדים, קל וחומר שעליהם לשמור על אמות מידה מוסריות גבוהות. בזה חוסנם, וחוסנו של הצבא כולו. אם לא נדע להקפיד על כך ואם ישמטו המפקדים רסן מידם, יאבד הצבא את חוסנו המוסרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ