שלושה פועלים נהרגו מנפילה מגובה בראש העין ובלוד

שני פועלים נהרגו באתר של חברת אלקטרה בראש העין. המשטרה פתחה בחקירה ועיכבה ארבעה, בהם הקבלן, מנהל העבודה ומנהל הבטיחות באתר. בלוד נהרג פועל נוסף באתר של חברת תדהר בעיר

בר פלג
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר שבו התרחשה תאונה בראש העין, באוגוסט האחרון
אתר שבו התרחשה תאונה בראש העין, באוגוסט האחרוןצילום: בר פלג

שלושה פועלים נהרגו היום (שני) בתאונות בנייה בראש העין ובלוד. שני הפועלים הראשונים נהרגו לאחר שנפלו מפיגום תלוי שהתנתק בקומה 15 באתר בנייה של חברת אלקטרה ברחוב הקסם בראש העין. הפועלים הם פלסטינים תושבי הגדה המערבית בשנות ה-30 לחייהם, אדם נוסף נפצע קל בתאונה. המשטרה פתחה בחקירה ועיכבה במקום ארבעה בני אדם, בהם הקבלן, מנהל העבודה ומנהל הבטיחות. בנוסף, מפקח של משרד העבודה והרווחה הגיע לאתר.

אחר הצהריים נהרג פועל נוסף לאחר שנפל מגובה ארבע קומות באתר בניה של חברת תדהר בשכונת אחיסמך בלוד. מותו של הפועל, בן יאג׳ון, בן 36 מסין, נקבע במקום. ערן זך, חובש באיחוד הצלה, אמר כי הפועל נפל מפיגום תוך כדי עבודות טיח באתר. 

זירת תאונה בראש העין, בחודש שעברצילום: ניר שלהב, דוברות מד"א

ההרוג הסיני הוא הפועל ה-27 שנהרג מתחילת השנה בתאונת עבודה. בסך הכל ישנה עלייה של 43% בכמות ההרוגים, להוציא עוברי אורח, ביחס לשנה שעברה: עד התקופה המקבילה אשתקד נהרגו 19 פועלים בתאונות עבודה.

מאז 2015 נהרגו שישה עובדים באתרים שבהם אלקטרה בנייה היתה החברה הקבלנית, ושלושה עובדים באתרים שבהם היא היתה החברה היזמית. לפי משרד העבודה והרווחה, בשנה שעברה מת פועל סיני בנפילה מגובה בבניין אחר באותו פרויקט בראש העין. בנוסף, בנובמבר האחרון הוציא משרד העבודה לפרויקט שני צווי בטיחות המורים לחברה לעצור את העבודה ולתקן ליקויים.

מחברת אלקטרה בנייה נמסר בתגובה: "אנו מביעים צער עמוק על התאונה הטראגית ומשתתפים בצער המשפחות. הרקע לאירוע עדיין נבדק בשטח על ידי הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, ויש להמתין לממצאי בדיקתם".

מקבוצת תדהר נמסר בתגובה: "תדהר כולה המומה וכואבת את נפילתו של עובד קבלן המשנה אל מותו. העבודה באתר נעצרה ונסיבות המקרה בבירור. השמירה על בטיחותם של עובדינו ושל הציבור בכללותו היא נר לרגלינו - ואנו מקפידים על עבודה על פי נהלי ותקני הבטיחות בסטנדרטים המחמירים ביותר בכל אתרי הבניה של הקבוצה. אנו משתתפים בצער המשפחה ונעשה כל שלאל ידינו על מנת לרדת לשורש הענין ולשמור על חיי אדם ועל הבטיחות בכל מקום בו אנו פועלים".

מייסד הפורום למניעת תאונות, ראובן בן שמעון, מסר בתגובה לתאונות: "מחיר הדמים שגובה ענף הבנייה מעיד על ההפקרות המתמשכת ואוזלת היד של רשויות האכיפה ושל ממשלת ישראל שלא נוקפת אצבע נוכח הקטל של פועלי הבנייה. מדובר למעשה במחדל לאומי שגובה קורבנות ומחיר כלכלי כבד של מעל ל-4.5 מילארד שקל בשנה שמשולמים מכספי משלמי המיסים לנפגעים ומשפחותיהם".

בן שמעון הוסיף כי 70% מהנפגעים בענף הבנייה בדרגות חומרה בינוני עד מוות הם כתוצאה ישירה של נפילה מגובה. הקבלנים לא משלמים מחיר אישי ולא מחיר כלכלי ולכן אנו נמשיך לספור ולקבור את הפועלים שקופים שצונחים אל מותם על מזבח בנייני היוקרה וההפקרות המתמשכת בענף הבנייה".

ח"כ איל בן-ראובן (המחנה הציוני), חבר ועדת המשנה לנושא תאונות הבנייה, אמר הבוקר כי שר העבודה והרווחה, חיים כץ, צריך לפעול נגד הנפילות מגובה. "חייבים להוציא תקנות מיידיות של עטיפת בתי קומות ברשתות הגנה, וכן תקנות מחייבות בתחום הפיגומים. זה קיים בעולם והגיע הזמן ליישם את זה גם כאן", אמר.

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, הדס תגרי: "ב-2017 הסתמנה ירידה במספר ההרוגים בענף, אבל החל מ-2018 מגמה זו התהפכה ומספר ההרוגים עולה בכ-40% על מספרם בפרק הזמן אשתקד. נתונים מחרידים אלה מלמדים על כישלון מהדהד של מאמצי האכיפה ואת הצורך הקריטי בהתגייסות מיידית של כלל הרשויות".

ביום רביעי האחרון נהרג בתל אביב פועל בניין פלסטיני בשנות ה-60 לחייו, לאחר שנפגע משק שהכיל בטון שנפל ממנוף. המשטרה עיכבה לחקירה ארבעה עובדים באתר בחשד לגרימת מוות ברשלנות, ומשרד העבודה סגר את האתר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ