מאות הפגינו בתל אביב נגד צריכת זנות: "אם היית אצל זונה אני לא רוצה להיות אתך"

המפגינים התכנסו ברחוב הירקון 98, שם פעל בית בושת שבו התאבדה אשה בזנות לפני שלוש שנים. משם הם צעדו לכיכר הבימה וקראו לסגור בתי בושת ולהפליל לקוחות

בר פלג
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בתל אביב נגד צריכת זנות, הערב
ההפגנה בתל אביב נגד צריכת זנות, הערבצילום: תומר אפלבאום

כ-500 בני אדם השתתפו הערב (רביעי) בהפגנה בתל אביב נגד צריכת זנות. המפגינים והמפגינות התכנסו תחילה ברחוב הירקון 98, שם פעל בית בושת שבו ג'סיקה, אשה בזנות, שמה קץ לחייה לפני שלוש שנים. לאחר מכן צעדו המפגינות והמפגינים לכיכר הבימה, שם נערכה עצרת תחת הכותרת "זוכרות. צריכת זנות הורגת".

העצרת בכיכר הבימה נפתחה בהקראת שמות של קורבנות זנות. בדרך לשם קראו המפגינות "לנשים עכשיו יש כוח, מפלילות את הלקוח" ו"אדוני השוטר, כל בית בושת ייסגר". חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) שצעדה עם המפגינות אמרה ל"הארץ" כי "הדבר המשמעותי ביותר במאבק הזה הוא הידיעה שמכל קצוות הקשת יש מאבק בצמצום הזנות. זה חוצה מפלגות, מגזרים ומגדרים". מועלם הוסיפה כי "הזנות נוגדת כל ערך שאנחנו מאמינים בו, כל ערך יהודי אנושי ומוסרי".

ההפגנה בתל אביב נגד צריכת זנות, הערבצילום: תומר אפלבאום

חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני) נאמה בהפגנה ואמרה: "זנות מתאפשרת כשריד לימים שבהן נשים מבחינת החוק היו רכוש של גברים. פעם זה היה המצב, הצלחנו להשיג את הזכות לבחור ולהיבחר ואנחנו כבר לא רכוש של אף אחד". לדברי מיכאלי, "במוקדם או במאוחר" יהיה חוק שיאסור על זנות בישראל.

אחת מחברותיה של ג'סיקה, שורדת זנות בשם אלה, אמרה: "ההתאבדות של ג'סיקה היתה טראומטית ומזעזעת. אני מתנחמת בכך שהיא הדהדה לציבור ויצרה שינוי. יש לי תחושה שהחברה מבינה כיום שבית הבושת שריסק לג'סיקה את החיים הוא לא מקור פרנסה לנשים בזנות אלא מלכודת מוות".

שורדת זנות נוספת, ליה, סיפרה: "הייתי במעגל הזה המון שנים ויצאתי ממנו בעזרת אנשים טובים. המקום שאני נמצאת בו עכשיו זה מקום של אור. גם השם שלי היה יכול להיות מוקרן פה אבל אני ניצלתי".

מנכ"לית עמותת כולן, ברכה ברד, ציינה כי קואליציה רחבה נאבקת לקדם את חוק הפללת הלקוח. "לצד החוק, כרגע הכי חשוב לעסוק בהעלאת המודעות, בעיקר אצל גברים. לעשות להם דה-לגיטימציה לזנות ולהבנה שנשים הן לא מוצר", אמרה, "כמו שאתה לא סוחר בעבדים, אתה לא סוחר בנשים. נשים צריכות לומר לגברים, 'אם היית אצל זונה אני לא רוצה להיות אתך".

לפי נתוני משרד הרווחה, 82 נשים במעגל הזנות שהיו מוכרות לרווחה מתו מאז שנת 2010. גיל מותן הממוצע היה 46. על פי המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, 82% מהנשים בזנות דיווחו כי עברו תקיפות פיזיות, 55% מתוכן על ידי צרכני הזנות. לפי נתוני הסקר הלאומי של משרד הרווחה, שפורסם בשנת 2016, בישראל יש 14 אלף נשים, גברים, טרנסג'נדריות, צעירות וצעירים בזנות, מתוכם 3,000 קטינות וקטינים. בכל לילה צורכים זנות בישראל 26,500 פעמים.

בית הבושת "הירקון 98", שבו עבדה ג'סיקה, היה מהוותיקים והידועים בעיר. ג'סיקה, עולה מברית המועצות לשעבר, היתה מהראשונות שהועסקו בו, ועד מהרה עברה לגור בחדר מספר חמש במקום. היא עבדה בזנות באופן יומיומי, החל מהשעה 18:00 בערב ועד ל-6:00 בבוקר. היא התאבדה ב-2015 בגיל 36, ושלוש שעות לאחר שהמשטרה וצוות מד"א עזבו את המקום, הסרסור הורה לפתוח מחדש את בית הבושת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ