סגן ראש עיריית ירושלים: הממשלה חוסמת בנייה מחוץ לגבולות הקו הירוק

לדברי יוסי דייטש, שמתכוון לרוץ לראשות העיר ומנסה להשיג את תמיכת המפלגות החרדיות, הממשלה מקפיאה תוכניות בנייה ומעכבת אישורים. בפועל, בשבוע שעבר פורסם מכרז ל-600 יחידות דיור והיום הופקדו עוד שתי תוכניות בנייה של מאות יחידות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בשכונת רמת שלמה, בשבוע שעבר
בנייה בשכונת רמת שלמה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

סגן ראש עיריית ירושלים יוסי דייטש טוען כי הממשלה היא האחראית להקפאת הבנייה בירושלים במשך כבר יותר משמונה שנים. דייטש אמר את הדברים במכתב פתוח לקראת ההכרזה הרשמית על התמודדותו במרוץ לראשות העיר. מנגד, תוכניות בנייה גדולות מעבר לקו הירוק אושרו בשבוע האחרון.

דייטש מתכנן להכריז על מועמדותו, אבל עד עתה לא הצליח להשיג את תמיכת המפלגות החרדיות מלבד אגודת ישראל. ההנחה בירושלים היא שאם יזכה לתמיכת כל המחנות החרדיים, יש לו סיכוי טוב לזכות בבחירות. במקביל למאמציו להשיג את תמיכתם של הרבנים ושל ראשי המפלגות החרדיות, דייטש פונה גם לציבור במכתב פתוח.

"הממשלה נוהגת להכחיש את הקפאת הבנייה בירושלים ולהכריז עליה השכם והערב כעל בירתנו הנצחית והבלתי ניתנת לחלוקה", כתב דייטש במכתב, "אך האמת העגומה היא שאלו דיבורים באוויר". בעוד בכל שנה נבנות אלפי יחידות דיור לתושבים ערבים, אמר דייטש, כל יחידת דיור בירושלים שמעבר לקווי 67' מחויבת בשרשרת מייגעת ואינסופית של אישורים ממשרד ראש הממשלה. לדבריו, המשרד נמנע מלאשר, יוצר סחבת מכוונת ולמעשה מקפיא את הבנייה.

דייטש התייחס במכתבו לאירועי מארס 2010, אז פרץ משבר דיפלומטי גדול בין ממשלת ישראל לממשל אובמה. הוועדה המחוזית בירושלים, שדייטש חבר בה, אישרה הקמה של 1,600 יחידות בנייה בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק, תוך כדי ביקורו של סגן הנשיא דאז, ג'ו ביידן, בישראל. 

"הודעת דובר סתמית על אישור התב"ע הציתה מהומה אדירה. עיתוני המחרת זעקו על השפלתו של ביידן ועל פגיעה אנושה שפגענו אנו – חברי הוועדה – בברית האסטרטגית בין ארה"ב לישראל ועל המעשה 'הפרובוקטיבי' שעשינו", כתב דייטש. מאז לדבריו הוכנסה התב"ע "לתא ההקפאה" ויחד איתה תוכניות רבות נוספות.

לטענתו, ראש הממשלה נתניהו הוא פטרונם הפוליטי של ראש העיר הנוכחי, ניר ברקת, ושל המועמד המוביל, זאב אלקין. כיוון שהוא עצמו אינו מחוייב לראש הממשלה, אמר דייטש, הוא יצליח להפשיר את הבנייה "לטובת חיזוק הרוב היהודי בירושלים".

עמותת עיר עמים, שעוקבת אחר היתרי הבנייה בעיר, דחתה את הטענות על הקפאה בירושלים. בשבוע שעבר פרסם משרד השיכון מכרז ל-600 יחידות דיור שהן חלק מתוכנית הבנייה ברמת שלמה שגרמה בזמנו למשבר מול ביידן. היום הופקדו על ידי הוועדה המחוזית עוד שתי תוכניות בנייה גדולות מעבר לקו הירוק - 345 יחידות בשכונת גילה ו-263 יחידות ברמות. לפני כחודשיים הופקדה תוכנית נוספת המרחיבה את פסגת זאב, ובה 1,064 יחידות דיור.

"בניגוד לספין של גורמי ימין, הבנייה בירושלים מעבר לקו הירוק אינה מפסיקה לרגע", אומר אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים. "לצד המכרז ברמת שלמה, קיימות תכניות בנייה גדולות נוספות של התנחלויות בתוך שכונות פלסטיניות בסילוואן, בראס אל-עמוד, בא-טור ועוד. כך שממשלת ישראל ממשיכה לעשות כל שביכולתה לקדם תוכניות שאינן בנות קיימא".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ