בית המשפט הורה לאפשר לקהילה הרפורמית בהוד השרון לבנות בית כנסת בעיר

קהילת יונתן האשימה את העירייה באפליה על רקע דתי, כיוון שסירבה להוציא לפועל תוכניות לבניית בית הכנסת. השופט פינקלשטיין: "מביך לקרוא את תמלילי מועצת העירייה"

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגיגות שמחת תורה בקהילת יונתן
חגיגות שמחת תורה בקהילת יונתןצילום: קהילת יונתן

בית המשפט המחוזי בלוד פסק ביום חמישי כי התנועה הרפורמית תוכל לבנות בית כנסת בהוד השרון. זאת, חרף התנגדות העירייה, שהתבקשה בידי בית המשפט לאפשר את קידום הפרויקט ללא כל עיכוב, ולאפשר את הקמת בית הכנסת על השטח שיועד לו מבעוד מועד.

קהילת יונתן, שיוצגה בידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה, האשימה את העירייה באפליה על רקע דתי. העירייה מצדה ציינה את התנגדותם של התושבים השכנים כסיבה לביטול המחויבות להקצאת הקרקע להקמת המבנה. הרפורמים התנגדו לכמה הצעות שהועלו באחרונה על ידי העירייה להעביר את בית הכנסת למיקום אחר בעיר, תוך התעלמות ממאות אלפי השקלים שהושקעו עד כה בתכנון המבנה, ומהעיכוב שעלול היה להרתיע תורמים.

השופט מנחם פינקלשטיין כינה את פסק הדין כמקרה ברור, וקבע כי על העירייה לשלם הוצאות משפט בסך 30 אלף שקלים לתובעים. "מביך היה כאמור לקרוא את תמלולי הדיונים של מועצת העיר, ובהם ההתפתלויות של נציגי הציבור, במטרה שלא לקיים את ההמלצות המקצועיות והברורות של ועדת ההקצאות ושל היועץ המשפטי לעירייה", כתב פינקלשטיין. "צר לי על התנהלותם של נציגים אלה, לרבות של ראש העירייה, שביקשו להימנע מלמלא את חובותיהם, וחובת ההגינות בראשן".

בתגובה לפסיקה אמרה מנהלת המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי, עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, כי "זה צריך להיות תמרור אזהרה לכל הרשויות המקומיות שמתעלמות מיועציהם המשפטיים מסיבות פוליטיות".

קהילת יונתן פועלת בהוד השרון ונקראת על שמו של יונתן בוידן, בנו של רב הקהילה שנפל בקרב בדרום לבנון ב-1993. הרב בוידן שימש בעבר כנשיא מועצת הרבנים המתקדמים בישראל ושירת כמנהל בית הדין לגיור שלה. בשנים האחרונות חברי הקהילה משתמשים בבית הכנסת של המכון "אלכסנדר מוס" בכפר הנוער ע"ש מוסינזון בעיר עבור פעילויותיהם, בהן משתתפים אלפים מתושבי העיר על פי הערכות במרכז הרפורמי.

היוזמה להקמת בית הכנסת עלתה לראשונה לפני 15 שנים. ועדה מטעם העירייה אישרה את בקשת ראשי הקהילה לאחר כשבע שנים, אך התוכנית נדחתה והשטח הוקצה לבסוף ליזמים אחרים. תוכנית חלופית הוגשה לעירייה לאחר שלוש שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ