אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שר החקלאות אורי אריאל ביקר בחריפות את התנהלות חברי הישוב אבשלום וראש המועצה האזורית אשכול שדרשו להעביר מהישוב קבוצת סטודנטים מדרום סודאן, שהגיעו לישראל במסגרת תכנית ממשלתית. "זוהי התנהגות לא מקובלת וחמורה, הם אורחים שלנו ואנחנו חייבים להתנהג אליהם בכבוד". מסר אריאל ל"הארץ". עוד הוסיף כי נפתחה בדיקה בנושא. בעקבות מחאת התושבים וההתנכלות שהפגינו כלפי הסטודנטים, המכללה האקדמית אשקלון שיכנה אותם אתמול (ראשון) ביישוב עין הבשור, גם הוא באשכול.

15 האקדמאים מדרום סודאן הגיעו לישראל בשבוע שעבר במסגרת אחת מתוכניות הדגל של מדינת ישראל להפצת הידע החקלאי המקומי. התוכנית מלמדת סטודנטים ממדינות מתפתחות טכניקות עבודה מתקדמות, שימוש בחממות, טפטפות ופיתוחים נוספים, ואלו מעבירים את הידע לארצם. בתוכנית מושקעים מיליוני שקלים בשנה ומובילים אותה משרדי החוץ והחקלאות. הפרויקט מורכב מלימודים מעשיים ומלימודים אקדמאיים המתבצעים במכללה האקדמית אשקלון.

אורי אריאל, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

עם הגיעם לישראל, שיכנה אותם המכללה ביישוב הקהילתי אבשלום. זמן קצר לאחר מכן נודע הדבר לתושבים, שהחלו להתאגד נגדם שיכונם של הסטודנטים ביישוב. חלק מהתושבים אף התנכלו לקבוצת הסטודנטים וסגרו בפניהם את השער למשך כשעה וחצי. חלק מחברי הישוב וראש המועצה, גדי ירקוני, טענו כי התנגדותם לא נובעת ממניעים גזעניים אלא מהעובדה שמדובר ביישוב קהילתי וקבוצה של 15 גברים אינה מתאימה לאופי היישוב. חלקם אף תלו את התנגדותם בכך שהסטודנטים לא עברו ועדת קליטה כשם שעוברים אחרים, ושהדבר נעשה ללא ידיעתם. ראש המועצה אף הגדיל לעשות ובראיון שערך היום בגלי צה"ל ניסה להפנות את חיצי הביקורת לטענה כי הסטודנטים שוכנו בתנאים ירודים.

בהודעות טקסט שנשלחו בוואטסאפ הפנימי של הישוב והגיעו לידי "הארץ" נכתבו מסרים רווים בגזענות ובסטריאוטיפים. "יש בעיה מאוד רצינית וצריך לטפל בה דחוף. אחרת, תזכרו טוב-טוב מה אני אומר, לא רחוק היום שיהיה ביישוב אונס, רצח ופריצות". כתב אחד התושבים. תושב אחר כתב "מבחינתי הם לא בני אדם, הם חיות, אנסים, זבל של אנשים. מקומם לא פה".

בעקבות יחס תושבי אבשלום לסטודנטים הדרום סודאנים, החליטה המכללה האקדמית אשקלון לפנותם לקיבוץ עין הבשור. דקלה אבוטבול, מנכ"לית היחידה ללימודי חוץ במכללה, אמרה ל"הארץ" כי "כרגע הכי חשוב לנו שהסטודנטים ישתלבו במקום החדש בנועם ולכן חשוב לנו להניח לנושא ככל הניתן".

גם משרד החוץ הודיע אתמול כי הוא רואה את השתלשלות האירועים בחומרה רבה. "הדברים המובאים בכתבה חמורים מאוד. משרד החוץ עומד בקשר ישיר עם המרכז האקדמי על מנת לוודא שהסטודנטים מדרום סודאן זוכים ליחס הולם בהתאם לחוקי ישראל וערכיה. משרד החוץ, במסגרת הוועדה הבינמשרדית, לא יתן יד לאפליה של הסטודנטים המשתתפים בתוכנית. חשוב לציין שבמסגרת תוכנית המשתלמים בחקלאות, לה שותפים משרד החוץ יחד עם משרד החקלאות ומשרדים ממשלתיים נוספים, מגיעים 4000 סטודנטים מרחבי העולם לשנת לימודים ועבודת התמחות בארץ. התוכנית קיימת כבר עשרים שנה, כאשר השנה החולפת היתה השנה הראשונה בה הגיעו 20 משתלמים מדרום סודאן, שהשתתפותם בתכנית הסתיימה בהצלחה רבה. השנה משתתפים 80 משתלמים מדרום סודאן בתכנית. משרד החוץ רואה חשיבות רבה בהמשך הפעילות מול מדינות מתפתחות. המשתלמים שחוזרים לארצותיהם מהווים נציגים חשובים של מדינת ישראל במקומותיהם ותורמים לחיזוק היחסים בין המדינות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ