כיכר בירושלים נקראה על שם אביה של שרה נתניהו; העירייה הקפיאה את ההחלטה

חברי המועצה קיימו את הדיון חרף הוראת היועץ המשפטי לעירייה לבטלו בשל הסמיכות לבחירות. הוועדה החליטה להנציח אישים נוספים, בהם אורי אורבך, האמן מנשה קדישמן ואמה של ציפי לבני

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל בן ארצי ושרה נתניהו, ב-2010
שמואל בן ארצי ושרה נתניהו, ב-2010צילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת השמות בעיריית ירושלים החליטה אתמול (שלישי) לקרוא כיכר על שם אביה של שרה נתניהו, שמואל בן ארצי. היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד אלי מלכה, הורה לבטל את הדיון בשל הסמיכות למועד הבחירות לרשויות המוניציפליות, אולם חברי המועצה החליטו לקיים אותו בכל זאת. לאחר הפרסום החליטו בעירייה להקפיא את ההחלטה.

מהעירייה נמסר כי "בשל הקרבה לבחירות וחשש מתעמולת בחירות הנחה היועץ המשפטי לעירייה את מזכירות העירייה שלא לכנס את הוועדה כעת, אלא להעביר את אישור השמות לוועדה שתתכנס לאחר הבחירות. יו"ר וועדת השמות, יעל ענתבי החליטה על דעת עצמה לכנס את הוועדה בניגוד להחלטת היועץ המשפטי, ועל כן ההחלטות שהתקבלו בה אינן תקפות".

ענתבי, סגנית ראש העיר, מסרה מוקדם יותר בתגובה כי "אלי מלכה בהגדרת תפקידו הוא יועץ, ותפקידו לייעץ ולא לקבל החלטות. הוא הציע יומיים לפני ישיבת הוועדה לבטל אותה. נראה לי לא הוגן כלפי המונצחים והמשפחות שחיכו לוועדה, לכן קיימתי את הוועדה עם עוד ארבעה חברי ועדה". 

הכיכר שאמורה היתה להיקרא על שמו של בן ארצי נמצאת סמוך לקרית הלאום ליד משרדי הממשלה. בן ארצי מת בשנת 2011 בגיל 97. בחודשיו האחרונים, לאחר שמצבו הרפואי הידרדר, עבר בן ארצי להתגורר במעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים. שמו הוכנס לרשימת המומלצים לפני שלוש שנים.

בנימין ובן ציון נתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"

בן ארצי היה סופר, משורר ומחנך. הוא נולד בפולין ועלה לישראל ב-1933, למד בישיבה בבני ברק, עבד כפרדסן ועמד בראש מחלקה במשרד המזון של הממשלה הבריטית בנתניה. בן ארצי שירת באצ"ל ובהגנה, שימש כמורה וכמחנך בגליל ובקרית טבעון, ופרסם שירים וסיפורים, מקוריים ותרגומים, בעיתוני ילדים ונוער.

לפני כחמש שנים נחנך מחלף על שם בנציון נתניהו, אביו של ראש הממשלה. הליך בחירת השמות אז קוצר בהתערבות ראש העיר ברקת. בנוסף לאביו של נתניהו, בירושלים יש אתרים גם על שם סביו, נתן מיליקובסקי, ואחיו, יוני נתניהו.

בנוסף, ועדת השמות החליטה להנציח את השר אורי אורבך ברחוב במורדות משואה, את שרה לבני, לוחמת אצ"ל ואמה של ציפי לבני, ברחוב בקרית הלאום, את התעשיין דני אנג'ל, מבעלי מאפיית אנג'ל, ברחוב בהר חוצבים, את הרב יהודה ליאון אשכנזי, ממנהיגי יהודי צרפת, בשכונת חומת שמואל. כמו כן, הרבנית ברכה קאפח, פעילה חברתית וכלת פרס ישראל תצורף לשם הרחוב על שם בעלה, הרב יוסף קאפח. האמנים מנשה קדישמן ודוד סוזנה הוכנסו לרשימת השמות אך טרם הוחלט היכן יונצחו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ