פלסטינים השליכו ביצים בהשקת הרשימה של המועמד ממזרח ירושלים לראשות העיר

עזיז אבו סארה סירב להגיש תלונה על התקרית והסביר כי ללא טיעונים, מתנגדיו פונים לאלימות. הוא רץ לצד שני צעירים ממזרח העיר כחלק מהמאבק בכיבוש, והוא צופה להשיג ארבעה מושבים במועצה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבו-סארה במסיבת העיתונאים, היום
אבו-סארה במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

צעירים פלסטינים השליכו ביצים לעבר חברי הרשימה הפלסטינית החדשה לבחירות לעיריית ירושלים במסיבת העיתונאים להצגתה היום (חמישי). הביצים כוונו לעבר ראש הרשימה, עזיז אבו סארה שגם הכריז על מועמדותו לראשות העיר. מועמדי הרשימה, כולם צעירים פלסטינים מירושלים, ערכו מסיבת עיתונאים בכיכר ספרא, מקום מושבה של עיריית ירושלים, כשעל דש בגדם דגלי פלסטין. הם קראו לציבור הפלסטיני להצביע להם כדי לשנות את הסטטוס קוו ולסיים את הכיבוש.

"זה עניין פטריוטי לרוץ כפלסטיני, להגן על ירושלים ולהגן על הזהות הערבית שלה", אמר אבו סארה בפתח מסיבת העיתונאים, "העירייה משתמשת במסים שלנו כדי להקים התנחלויות ולהרוס את הבתים שלנו. אנחנו לא מבקשים את הזכויות שלנו, אנחנו לוקחים אותן. זה חלק מהמאבק לסיים את הכיבוש מהר ככל שניתן". לצדו ישבו שני שותפיו לרשימה, עידא קליבו, בת 21, סטודנטית לזכויות אדם באוניברסיטת אל קודס וחביב אבו רמילה, בן 39, תושב בית חנינה שעובד כטבח.

מסיבת העיתונאים וצעד המחאה, היום

"אנחנו רוצים לעזור לפלסטינים להישאר בירושלים וזה כשלעצמו אקט של התנגדות", הוסיפה קליבו, "אנחנו מתמודדים כדי לאתגר את הסטטוס קוו". היא העריכה כי רשימתה מעלה את הסיכוי שפלסטינים יצביעו בבחירות בעיר. "זו מהפכה", הוסיף אבו סארה, "זה רגע של שינוי בהיסטוריה של אל קודס ואני חושב שאנשים ישתכנעו להיות חלק מהמהפכה".

בשלב זה הופיעו במקום מספר צעירים פלסטינים, ככל הנראה מירושלים, שהחלו להשליך ביצים לעבר שלושת המתמודדים. הם קראו סיסמאות בגנות נורמליזציה עם ישראל. במקום פרצה מהומה והצעירים עוכבו בידי שוטר שהגיע למקום, אך שוחררו זמן קצר לאחר מכן. אבו סארה סירב להגיש תלונה על התקרית. "אני לא חושב שזה משמעותי, אלה חמישה אנשים שאני לא יודע מי שילם להם ואני לא חושב שזה יקצין מעבר לביצים. הטעות הכי גדולה שהפלסטינים יכולים לעשות זה שהם יתחילו לפגוע אחד בשני", הסביר.

השלכת ביצים במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

"אין להם טיעונים אז הם משתמשים באלימות", הוסיף ואמר כי מתנגדי הרשימה בראשותו מציעים רק להמשיך להתלונן. "הם מתלוננים על ההתנחלויות ועל הריסת הבתים וכששואלים מה צריך לעשות הם אומרים שצריך להמשיך ולהתלונן", אמר, "אנחנו עושים את זה כי זו העיר שלנו והעם שלנו ואם הם חושבים שאני טועה אז בואו נחכה ונראה מה יקרה".  

בבחירות הקודמות הצביעו פחות מ-2% מבעלי זכות ההצבעה במזרח ירושלים. אבו סארה מעריך שהפעם יגיעו להצביע בין 20% ל-30%, מה שיקנה לו שלושה או ארבעה מושבים במועצת העיר. כדי להתמודד לראשות העיר הוא עדיין צריך להביא לשינוי החוק באמצעות בג"צ, שכן על פי החוק היום, כדי להיות ראש עיריית ירושלים יש להיות אזרח ישראלי ואבו סארה, כמו רוב רובם של תושבי מזרח ירושלים הוא תושב ישראלי ולא אזרח. בשבוע הבא בכוונתו לעתור לבג"צ בסוגיה זו. "זה רק מראה את הדמוקרטיה הישראלית. אומרים לנו שאם נתמודד אז נחזק את הטענה הישראלית על כך שיש כאן דמוקרטיה, אבל זה חושף את הבלוף. איזו מין דמוקרטיה זו ש-40% מתושבי העיר לא יכולים להתמודד לראשות העיר?". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ