צעירים פלסטינים פוצצו אירוע ישראלי-פלסטיני לציון 25 שנה להסכמי אוסלו

הצעירים התפרצו לאירוע שערך במזרח ירושלים כתב העת "Palestine-Israel Journal" לרגל השקת גיליון מיוחד. הם ניפצו כוסות מים, השליכו מיקרופונים וקראו בגנות הנורמליזציה עם ישראל

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שנקר נושא דברים באירוע לפני התפרצות הצעירים הפלסטינים, אתמול
שנקר נושא דברים באירוע לפני התפרצות הצעירים הפלסטינים, אתמולצילום: אנדרו הברט

15 צעירים פלסטינים התפרצו אתמול (רביעי) לאירוע ישראלי-פלסטיני לציון 25 שנה להסכמי אוסלו במזרח ירושלים והובילו להפסקתו, זמן קצר לאחר שהחל. האירוע נערך במלון "אמריקן קולוני" לרגל השקת הגיליון החדש של כתב העת "Palestine-Israel Journal" המציין 25 שנים להסכמים. באירוע השתתפו עשרות פלסטינים, ישראלים ודיפלומטים זרים. בין היתר השתתפו בו נציגים קונסולים ושגרירים מארה"ב, מנורווגיה, משוודיה וממדינות נוספות.

הצעירים התפרצו כשעורך כתב העת, הפוליטיקאי הפלסטיני זיאד אבו-זיאד, החל לשאת דברים. הם ניפצו כוסות מים, השליכו מיקרופונים וקראו קריאות בגנות הנורמליזציה עם ישראל, בגנות הסכמי אוסלו ולמען חירות העם הפלסטיני. לדברי הנוכחים במקום, ההתפרעות לא הידרדרה לאלימות פיזית, אולם לפחות אחד מהם איים על אבו-זיאד.

לאחר מכן, קראו הצעירים לקהל לעזוב את המקום והאירוע נפסק. "לא הייתה ברירה אלא לפזר את האירוע ולא להמשיך ולהתעמת איתם", אמר העורך הישראלי של כתב העת, הלל שנקר. "זה לא היה אירוע של שירה בציבור או ריקודים, זה היה אירוע של דיבור על פוליטיקה בין בני ברית, עם אנשים שרוצים לסיים את הכיבוש. אנחנו לא האויב", אמר.

פרופ' מנחם קליין מאוניברסיטת בר-אילן, אחד מחברי מערכת כתב העת שהיה אמור לדבר באירוע, הוסיף: "זה היה אותנטי מאוד, המון אנרגיה של כעס, מרירות ותסכול שלא מוצאת לה דרך אחרת חוץ מהפעולה הזו. אין בתוך הממסד הפלסטיני שום דרך לפרוק את הרגשות האלו. אני מפרש זאת כעניין דורי, זו לא תופעה מקרית". זו הפעם השנייה שקליין נוכח בתקרית כזו: לפני כשנה וחצי קבוצה דומה פוצצה אירוע של מטה יוזמת ז'נבה במלון "אמבסדור" בעיר.

פרופ' מנחם קליין, לפני שנתייםצילום: אמיל סלמן

גורמים פוליטיים במזרח ירושלים העריכו כי הצעירים קשורים לתנועות פתח והחזית העממית ומופעלים על ידי פעילים פלסטינים בכירים בעיר. על רקע הדברים, בשבוע שעבר השליכו צעירים פלסטינים ביצים על עזיז אבו סארה, פלסטיני תושב העיר שהציג את מועמדותו לראשות עיריית ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ