ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פסטיבל עכו לתאטרון, שמתקיים גם השנה בעיר במהלך חול המועד סוכות, נמנע מכיתוב בערבית בשילוט בכל המתחם. השילוט המפנה את הקהל לאירועים ומפרט את שעות הפעילות כתוב רק בעברית, וכך גם שילוט המפנה את קהל המבקרים לסייר בשוק ובסמטאות עכו. גם מהלוגו הוותיק, כפי שמוצג במתחם הפסטיבל, נעלמה הערבית.

נוכחות השפה הערבית בשילוט היא בעלת משמעות בעיר המעורבת, שבה כשליש מהאוכלוסייה דוברת ערבית. תלונות על היעדר השפה משילוט הפסטיבל הופנו לחברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), המתגוררת בעיר, בטענה כי ההחלטה מושפעת מאישור חוק הלאום, שהמיר את מעמדה של השפה הערבית משפה רשמית לשפה בעלת "מעמד מיוחד".

השילוט בפסטיבל עכו, הבוקרצילום: רמי שלוש

תומא סלימאן הודיעה כי תפנה היום לעירייה ולמארגנים ודרשה לשנות את השילוט. "כנראה שעיריית עכו והעומד בראשה, שמעון לנקרי, החלו ליישם את חוק הלאום בשטח. השפה הערבית, שפתם של שליש מתושבי העיר הערבים, 'נעלמה' מכל השילוט הנוגע לפסטיבל, דבר שיכול להעיד על שני דברים: האחד, העברית היא השפה היחידה הרלוונטית בעיר, והשני שלא לקבל את פניהם של התושבים הערבים והמבקרים הערבים אזרחי המדינה".

תומא סלימאן טענה גם שהשילוט המפנה את התושבים לשוק בעברית, אינו אלא ניסיון לשווק את נכסי התושבים הערבים בעכו העתיקה ליהודים. "כנראה שלנקרי שכח שמלאכתו לייצג את כלל התושבים ולא לחתור לייהוד העיר העתיקה על חשבון התושבים הערבים העכואים", אמרה.

השילוט בפסטיבל עכו, הבוקרצילום: רמי שלוש

לשאלה מדוע נעדרים מהשילוט כיתובים בערבית, הפנתה הנהלת פסטיבל עכו את "הארץ" לעירייה.

בעיריית עכו בחרו שלא להגיב לשאלות "הארץ" בעניין השילוט ובחרו לתקוף את ח"כ תומא סלימאן. "נראה שמרגע שעאידה תומה (השיבוש במקור, ג"ח) מנסה להוכיח את מקומה ברשימה של חד"ש ומנסה להקים קבוצה שבכל תוקף תצא נגד הקונסנזוס העכואי, היא זו שמחפשת ריב ומדון",  נאמר בתגובה. "עכו היא דוגמה ומופת לדו-קיום ולא עאידה תומה ולא אף אחד מהחברים שלה יטיף לנו מוסר. רק בשבוע שעבר הוענקה לראש העיר עכו מר שמעון לנקרי תעודת הוקרה וחבר כבוד בארגון רוטרי. התעודה הוענקה על ידי השופט מוחמד עלי ומועדון רוטרי עכו. בנימוקי הוועדה נכתב: 'ראש העיר פועל ללא לאות להציב את האדם במרכז ולהשפיע על אחרים לנהוג בערכים הומאניים, זאת מתוך ראייה פלורליסטית שבה הוא מאמין - כראוי למנהיג אמתי. מר לנקרי מקיים זה שנים רבות עשייה מתמשכת לקירוב לבבות בעיר עכו'. מתן התעודה והנימוקים מעידים כאלף עדים על פועלו של ראש העיר בתחום זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ