שברי אזבסט אותרו בחניון לילה שהכשירה קק"ל כראוי ללינה

שברי האזבסט, חומר מסרטן החודר לריאות, הם שרידים של מחנה צבאי ישן שהיה בחניון הר איתן ליד ירושלים. בעקבות דיווח של מטייל שהגיע למקום עם בני משפחתו, קק"ל סגרה חלק מהשטח

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

מטיילים שהגיעו לקמפינג בחניון קק"ל בהר איתן במהלך החג נאלצו לעזוב לאחר יממה כשהבחינו כי השטח שעליו הקימו את החניון מלא בשברים של אזבסט. השברים הם שרידים של מחנה צבאי ישן שהיה במקום, הסמוך לירושלים. בקק"ל טוענים כי רוב השטח נקי מאזבסט, וכי השטח שבו היו שאריות האזבסט, ששאיפתו עלולה לגרום לנזקים במערכת הנשימה, נסגר כעת.

"כל חג סוכות אנחנו מקימים מחנה סוכות בשטח למשך כל ימי החג", כתב הארכיאולוג צחי דבירה בפוסט בפייסבוק שפורסם ביום חמישי, "בדרך כלל זה בטבע במקומות לא מוסדרים. הפעם רצינו משהו פשוט יותר אז הלכנו על חניון מוסדר של קק"ל בהר איתן שיש בו גם ברז מים. הגענו קצת באיחור בערב החג אז הקמנו הכל בלחץ ולא שמנו לב לפרטים הקטנים של השטח. במהלך החג פתאום קלטנו שיש במקום אלפי שברי אזבסט שעליו אנו יושבים, ישנים ונושמים את החלקיקים שלו שהתפרקו באבק האדמה".

דבירה המשיך: "הבנות משחקות בחול, מכניסות מוצץ ומזון מאובק לפה ואנחנו אובדי עצות כיצד להסביר להם לא להתלכלך באדמה הזו. במוצאי החג הראשון ביררנו את הנושא והבנו את גודל הסכנה שיש אפילו בחשיפה קצרה לחומר. באכזבה מרה וייאוש ואפיסת כוחות קיפלנו את כל הציוד בלילה כאשר הילדות ישנות ואשתי בהריון". בימים הבאים הקפידו דבירה ובני משפחתו לנקות היטב את הציוד, הבגדים והרכבים שהיו במקום. חניון הלילה המדובר הוכשר על ידי קק"ל לפני כמה שנים על אתר שהיה בעבר בסיס ששימש את יחידת ה-101, יחידת הקומנדו שפעלה בשנים 1954-1953. 

האזבסט, ששימש במשך שנים רבות כחומר בנייה וקירוי, נחשב לחומר מסרטן מאוד. הסכנה נובעת מחלקיקים זערוריים של האסבזט שחודרים לריאות. החלקיקים נוצרים בעת שבירת האזבסט וקיימים במקומות בהם היו מבני אזבסט שנהרסו. במשרד להגנת הסביבה פועלת יחידה לסילוק האזבסט, ופקחית של המשרד הגיעה למקום והנחתה את אנשי קק"ל לסגור את האזור ולשלט אותו עד לסילוק המפגע.

מקק"ל נמסר בתגובה: "בעבר על שטחו של חניון הלילה בהר איתן היו מבנים צבאיים מאזבסט. לפני פתיחת חניון הלילה לקהל הרחב פונו שאריות האזבסט על ידי קבלן מוסמך והתקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה. לאחר פנייתו של צחי דבירה נמצא כי רובו המוחלט של שטח החניון נקי מאסבסט. השטח בו כן נמצאו שאריות אסבסט נסגר ויפתח רק לאחר פינוי וקבלת אישור חוזר של המשרד להגנת הסביבה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ