יו"ר הבית היהודי בחיפה חזר בו מקידום רשימה של סוחרים יהודים בשוק

בדיון בוועדת הבחירות התנצל נציג הסיעה ואמר כי היוזמה לא באה ממניעים גזעניים ולא נועדה לפגוע בערבים. בעקבות דבריו משכה סיעת חד"ש את תלונתה לוועדה

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדיון בוועדת הבחירות בחיפה, היום
נעה שפיגל

יו"ר סיעת הבית היהודי בחיפה יואב רמתי חזר בו היום (רביעי) מהיוזמה לקדם רשימה של סוחרים יהודים בשוק, שאותה העלה בקמפיין הבחירות למועצת העיר. בדיון שנערך בוועדת הבחירות בחיפה בעקבות תלונה של סיעת חד"ש על היוזמה, הסביר נציג הבית היהודי אברהם קפלן כי הרעיון לא כוון נגד ערבים, אלא נועד לסייע לסוחרים יהודים, והביע התנצלות. בעקבות הדברים, משכה סיעת חד"ש את התלונה. 

קפלן אמר בדיון כי לאורך דורות סימנו בתים של יהודים במזוזות וכי אין פסול בסימון. "זו לא גזענות, ומי שחושב שזו גזענות אז סליחה", הוסיף. לדבריו, "השם שלנו זה 'הבית היהודי'. מה, אתם רוצה שיקראו לנו 'הבית היהודי והערבי' כדי שתהיו מרוצים? אם אני אקים בבקה אל-גרבייה דוכן יעיפו אותי. פה זה דו-קיום. יש לי חברים ערבים. אנחנו לא נוותר על הדו-קיום". 

יו"ר רשימת הבית היהודי, רמתי, אמר: "אנחנו רואים כאידיאולוגיה לעזור לכולם. עושים עלינו סיבוב בחירות, שבגלל שעזרנו לכמה יהודים אז אנחנו גזענים. אם היינו עוזרים לסוחרים מוסלמים היו נותנים לנו צל"ש".

יו"ר חד"ש, רג'א זעאתרה, אמר בדיון כי הוא רואה בהתבטאות "חלק מגל קיצוני ששוטף את כל הארץ". "אני חושב שכל אדם חיפאי הזדעזע לשמוע על היוזמה של מר רמתי לסמן סוחרים לפי גזע, לאום ודת בשוק תלפיות. מדובר ביוזמה גזענית. כנראה שמישהו שכח את ההיסטוריה", אמר. "השאלה אם אנחנו רוצים לשמור על חיפה כעיר של חיים משותפים? אפילו אנשי הימין מתגאים שחיים ביחד פה ערבים ויהודים. זה מכנה משותף ששומר על המרקם החברתי הכל כך מיוחד בחיפה. מה הצעד הבאה? קרונות נפרדים בכרמלית? נגיד למאושפז - אל תקבל זריקה מאחות ערבייה? אני רואה את זה כסכנה, חלק מגל קיצוני ששוטף את כל הארץ. חיפה מראה איך אפשר למרות הכל לחיות ביחד".

קפלן עקץ בדיון את זעאתרה, שהביע בעבר תמיכה פומבית בנשיא סוריה בשאר אל-אסד. "אתם לא תלמדו אותנו מה זה דו-קיום", אמר. "מה זה דו-קיום, להתעטף בדגלים של אסד?". אחרי ההתנצלות וההבהרות של נציגי הבית היהודי, יו"ר חד"ש משך את תלונתו לוועדה.  

יו"ר ועדת הבחירות יוסי חכם אמר כי קרא פרסומים של הבית היהודי וכי סבתו, שהיתה ניצולת שואה, היתה מתהפכת בקברה לנוכח הדברים. עם זאת, הוא אמר שלדעתו יש לפתוח דף חדש, מכיוון ש"היכולת שלנו בדמוקרטיה היא לבלוע התבטאויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ