ההרוג ה-33 מתחילת השנה: פועל נהרג באתר בנייה של חברת אלקטרה בבת ים

משרד העבודה הורה לעצור את העבודות באתר והמשטרה חקרה באזהרה ארבעה מהעובדים במקום. העובד, שנפל אל פיר אשפה, הוא הפועל העשירי שנהרג באתר של אלקטרה בשלוש השנים האחרונות

לי ירון
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה בבת ים, היום
אתר הבנייה בבת ים, היוםצילום: תומר אפלבאום

פועל בניין בן 26 נהרג הבוקר (ראשון) לאחר שנפל מגובה באתר בנייה "פארק הים" של חברת אלקטרה בבת ים. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות המקרה וזימנה תשעה בעלי תפקידים באתר לחקירה.

ארבעה מהעובדים - מנהל הפרויקט, מנהל הבטיחות של אלקטרה, מנהל העבודה באתר ומנהל הבטיחות מטעם חברת מ.ש. אלומיניום - נחקרו באזהרה. כל התשעה שוחררו בתום חקירתם. משרד העבודה והרווחה הוציא צו להפסקת העבודה במקום ל-48 שעות לאחר מותו של הפועל.

צו הפסקת העבודות באתר הבנייה בבת ים, היוםצילום: תומר אפלבאום

לפי מד"א, הפועל נפל מגובה רב לתוך פיר אשפה. חובשים ופרמדיקים קבעו את מותו באתר, שנמצא בצומת הרחובות קוממיות והנביאים בעיר. הפועל הוא העובד ה-33 שנהרג השנה בתאונות בנייה, והעשירי שמת באתר של חברת אלקטרה מאז שנת 2015.

מחברת אלקטרה בנייה נמסר בתגובה: "אלקטרה בנייה משתתפת בצער משפחת ההרוג, וברגעים אלה נבדקות נסיבות המקרה הספציפי בשטח. החברה בוחנת ומתחקרת כל אירוע בטיחותי מתוך מטרה להפיק מסקנות ותובנות שיימנעו מקרים דומים".

בחברה ציינו כי "לאור התאונות האחרונות, עוד לפני המקרה המצער שאירע הבוקר, הוחלט בחברה על מספר צעדים מיידיים נוספים להגברת הבטיחות בפרויקטים השונים, ביניהם מינוי צוות של יועצים חיצוניים מנוסים בתחומי הבנייה והבטיחות, אשר בוחנים באופן שוטף את הבטיחות באתרי החברה תוך שימת דגש על דרכים לשיפור מתמיד ומיידי של הנושא ככל שניתן. נדגיש, כי בשנה האחרונה הסתכם תקציב הבטיחות של אלקטרה בנייה בכ-20 מיליון שקל. מערך הבטיחות של אלקטרה בנייה כולל את כל אנשי השטח, צוות של כ-250 עובדים, מתוכם כ-130 מנהלי עבודה ושמונה ממוני בטיחות".

עוד נמסר מאלקטרה בנייה: "מאחר שתאונות עבודה רבות בענף הבנייה נגרמות בקרב עובדים של קבלני משנה, לרבות בפרויקטים של החברה, מגבירה אלקטרה בנייה את פעולות ההסברה והאכיפה בתחומי הבטיחות מול קבלני המשנה ועובדיהם, ובמידה שנמצאים ליקויי בטיחות, מפעילה החברה סנקציות נגד קבלני משנה, שלא מקיימים את נוהלי הבטיחות הקבועים בחוק ובחוזים החתומים על ידם בפרויקטים השונים שלה, לרבות החלפתם".

מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, ראובן בן שמעון, אמר בתגובה לתאונה היום כי "הקטל בענף הבנייה נמשך במלוא העוצמה וניכר כי הפועלים מתים ונופלים והשיירה עוברת". בן שמעון קרא ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לממש את הבטחתו ולהכריז על שביתה כללית ועל עיצומים במשק בשבוע הבא. "יש להשבית את המשק עד שכלל משרדי הממשלה ייקחו חלק במאבק בתאונות עבודה ויפסיקו לזרוק את האשמה ממשרד אחד לשני וינקטו בפעולות".

מקו לעובד נמסר כי "על המחדל מנצחים משרד העבודה, שאינו מאייש תקנים של מפקחים הדרושים לענף באופן בהול ואינו מחייב קבלנים לעשות שימוש בפיגומים בתקן אירופאי; משטרת ישראל שאינה מקיימת חקירות מקצועיות ואינה מקימה יחידת חקירות בשיתוף עם מנהל הבטיחות; משרד האוצר שאינו מתקצב את משרד העבודה או מסבסד רכישה של פיגומים בטיחותיים ורשם הקבלנים שאינו פועל כנגד קבלנים המתנהלים כעבריינים סדרתיים".

ההסתדרות הכריזה בשבוע שעבר על סכסוך עבודה כללי במשק עקב ריבוי תאונות הבנייה, ובדרישה לנקוט ב"שורת אמצעים לשמירה ולהגנה על זכות העובדים לעבודה בטוחה". היום פרסמה ההסתדרות את רשימת מקומות העבודה שישבתו במחאה על תאונות הבנייה. בין היתר, המוסדות שישבתו הם משרדי הממשלה, הכנסת, רשויות מקומיות, הרשות הארצית לכיבוי והצלה, תאגידי מים, מועצות דתיות, רשות האוכלוסין, הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה, מד"א, רשות שדות התעופה, נמלי הים, רכבת ישראל, חברת חשמל, דואר, בתי החולים הממשלתיים ובתי החולים איכילוב, בני ציון, הדסה ושערי צדק, וקופות החולים כללית ומאוחדת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ