פעילים למען זכויות נכים חוסמים את רחוב יפו בירושלים

הרכבת הקלה החלה להפעיל מסלול מקוצר בעקבות החסימה. מוקדם יותר הפגינו הפעילים בכניסה לכנסת, אך פונו על ידי המשטרה שהכריזה כי ההפגנה אינה חוקית

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

פעילים למען העלאת קצבאות הנכות חוסמים את צומת הרחובות יפו ושרי ישראל בירושלים. הרכבת הקלה בירושלים החלה להפעיל מסלול מקוצר בעקבות החסימה ביפו פינת שרי ישראל, והשוטרים מכוונים את התנועה לכבישים חלופיים.

מוקדם יותר חסמו הפעילים את הדרך לכנסת, הפגינו בכיכר בכניסה למשכן וחסמו את הרחובות קפלן, בן צבי לכיוון הנשיא השישי וצומת הסינמה סיטי לכל הכיוונים. המשטרה הכריזה כי מדובר בהפגנה בלתי חוקית, ופתחה את הכבישים בהידברות עם המפגינים.

בפברואר אושר תיקון לחוק שהגדיל את קצבאות הנכות, לאחר שקצבת הנכות הבסיסית בישראל לא עודכנה קרוב לשני עשורים ונשחקה בשיעור של עשרות אחוזים ביחס לשכר הממוצע במשק. העלאת הקצבאות תתבצע בכמה פעימות, כשעד לשנת 2021 תעלה קצבת הנכות הבסיסית מ-2,342 שקלים ל-3,700 שקלים, באמצעות 4.3 מיליארד שקלים שהוקצו לצורך כך. בפועל התוספת לכל נכה ב-2018 הסתכמה בכ-470 שקלים. לחלק קטן מהנכים, בעלי אחוז הנכות הרפואית הגבוה ביותר, הועלתה הקצבה ב-770 שקלים. 

גולת הכותרת של החוק היא הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק מ-2021, מה שמבטיח שהקצבה תמשיך לגדול במאות שקלים מדי שנה. על אף שמדובר בתוספת משמעותית, ארגוני הנכים טוענים כי התוספת נדרשה בשל הזנחה והפקרה של כמעט שני עשורים שבהם לא גדלו הקצבאות כלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ