בית המשפט פסל את התמודדותה של מועמדת מובילה לראשות העיר חיפה

המחוזי בחיפה דחה את ערעורה של עינת קליש-רותם, שרצה מול יונה יהב מטעם מפלגת העבודה ונפסלה כיוון שעורך דינה חתם על טפסים של רשימה נוספת. העבודה: זו טעות טכנית, נפנה לעליון

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עינת קליש-רותם
עינת קליש-רותם

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום (חמישי) את ערעורה של המועמדת לראשות העיר חיפה מטעם מפלגת העבודה, עינת קליש-רותם, שבשבוע שעבר נפסלה טכנית מהתמודדות בבחירות. ד"ר קליש-רותם וסיעתה נפסלו בהחלטת מינהל הבחירות לאחר שעורך הדין של מפלגת העבודה חתם הן על הטפסים שלהן והן על אלו של רשימת "אוהבי חיפה" של איש העבודה הוותיק ישראל סביון. בכך, נוצר מצב ששתי רשימות מייצגות את מפלגת העבודה בבחירות בעיר חיפה - בניגוד לחוק הבחירות.

קליש-רותם נחשבת לאחת המועמדות הבולטות המתמודדות מול ראש העיר הנוכחי יונה יהב, המכהן כבר 15 שנים. מפלגת העבודה הודיעה היום כי תערער על ההחלטה בבית המשפט העליון.

עיריית חיפהצילום: רמי שלוש

רשימתו של סביון לא נפסלה משום שהיה חתום עליה עורך דין נוסף. בערעור טענה מפלגת העבודה כי על מנהל הבחירות היה להודיע על הליקוי למפלגה ולעורך הדין ולאפשר את תיקונו. למרות זאת, נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, דחה את הערעור.

בהחלטתו כתב השופט שפירא כי העותרים פעלו בחוסר תום לב ונקיון כפיים מאחר וקיבלו תשובה מהמפקח הארצי על הבחירות, וידעו כי אסור להם להגיש שתי רשימות. שפירא התייחס גם לאי-הפסילה של הרשימה השנייה עליה חתם עו"ד העבודה, ואמר כי אם היו מחליטים לפסול את רשימתו של סביון, "ייתכן ולא הייתי מתערב גם בהחלטה זו".

הוא הוסיף כי "יש להצר על כך שמפלגת העבודה והעותרים לא מילאו אחר הוראות החוק וההנחיה הברורה של המפקח הארצי על הבחירות. במקום להסדיר את הגשת הרשימות בצורה התקינה והראויה בחרו לנהוג כפי שבחרו. התנהגותם, שניתן להגדירה כהתחכמות, אינה ראויה בהליך החשוב ביותר בשיטת המשטר הדמוקרטית. אין אלא להצר על הדרך שבחרו ועל התוצאה הקשה שנובעת מהתנהלות זו, תוצאה שלמרבה הצער הביאו על עצמם ועל תומכיהם".

השופט סיכם: "פסק דין זה נחתם בכאב לב. לנגד עיני עומדת התוצאה הקשה של מניעת התמודדות בבחירות, תוצאה שהיא קשה למועמדים ולציבור הבוחרים. אלא שכגודל הזכות, כך גם מידת החובה החלה על המתמודדים, המנגנון המינהלי המפקח על הבחירות, ובהמשך גם הבוחרים, לדקדק בקיום הדווקני של הוראות החוק".

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "מדובר בטעות טכנית בלבד. באירוע זהה בשדרות בית המשפט קיבל את העתירה והרשימה אושרה. אנו נפנה לבית המשפט העליון ובטוחים כי הוא יקבל את העתירה והרשימה תאושר".

לפני דחיית הערעור, פרסמה קליש-רותם ברשתות החברתיות הודעה ובה כתבה: "בניגוד לנטען, ההודעה על פסילת מועמדותי נעוצה בעניין טכני כלל ארצי שנוגע ליותר מ-30 סיעות במפלגות שונות. הנושא מתברר כעת בבית המשפט וצפוי להיפתר בימים הקרובים. אנו מצרים על הניסיון הפסול לנצל עניין טכני לטובת חיסול פוליטי. הקמפיין שלנו ממשיך כמתוכנן, עד לניצחון!".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ