תושבים בראשל"צ הפגינו נגד הקמת ישיבה בשטח ציבורי: "לא נהפוך לבית שמש"

המפגינים הגיעו לבית ראש העיר דב צור בטענה כי בית הכנסת הגדול שצפוי להיבנות בנחלת יהודה יכיל כולל לאברכים. פעילי ש"ס התעמתו איתם במקום. צור: "מניפולציה של מתמודדת בבחירות"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפגינים בראשל"צ מתעמתים עם יו"ר ש"ס בעיר, היום
המפגינים בראשל"צ מתעמתים עם יו"ר ש"ס בעיר, היוםצילום: מוטי מילרוד
בר פלג
בר פלג

עשרות תושבים משלוש שכונות בראשון לציון - נחלת יהודה, קדמת ראשון ונעורים - הפגינו הבוקר (שישי) מול ביתו של ראש העירייה דב צור. המפגינים מוחים על כוונת העירייה לאשר תכנון בית כנסת בגובה משוער של כ-20 מטר, על שטח ציבורי בשכונת נחלת יהודה. לדבריהם, תוכניות הבנייה שנחשפו אליהן מכילות גם ספרייה גדולה וקומת אירועים במקום, ולטענתם יש בכך עדות לבניית כולל לאברכים.

המפגינים הפיצו את פרטי ההפגנה תחת הכותרת "ראשל"צ לא תהפוך לבית שמש" ונשאו שלטים שעליהם נכתב "חרדים לעתיד השכונה". תושבים שהתנגדו להפגנה, חלק מהם דתיים, עמדו מולם וקראו לעברם "חלאות" ו"אנטי-יהודים". בעקבות הוויכוח הגיעו שוטרים לאזור, והם הפרידו בין הצדדים. לדברי המפגינים, אין להם התנגדות לבניית בית הכנסת - אלא להפעלת כולל לאברכים בשטח הבניין. בחודש שעבר כתב צור בפייסבוק כי מדובר בבית כנסת בלבד.

לפני כשבועיים תכננו המוחים להפגין מול ביתו של צור, אך לבסוף ההפגנה לא התקיימה עקב הודעת היזם האחראי לפרויקט. שאמר לתושבים כי ימשוך את בקשתו ויפתח עמם בהידברות. עם זאת, לטענתם הוא לא יצר עמם קשר מאז.

אחד ממארגני המחאה, דוד ווגל, שעומד לגור בדירה מול הפרויקט בעוד כמה חודשים, אמר ל"הארץ": "אני לא מתנגד לבניית בית כנסת בגובה שתי קומות, אבל המבנה הזה אמור היה להיבנות ב-380 מטר בנוי וקיבל הקצאה של 1,500 מטר. זה יביא לשינוי אופי השכונה. כשהפגנו פה הבוקר - ברגע אחד הגיעו אנשי ש"ס עם מכוניות שבאו להפריע לנו".

לדברי ווגל, "העירייה לא מרסנת את דרישות העמותות החרדיות, וזה בא לידי ביטוי בהקצאות החדשות לבנייה שהיא פרסמה בעת האחרונה. אנחנו נמשיך במאבק כדי לגרום לעירייה להפסיק להתרפס בפני העמותות ולשנות את אופי השכונות". 

המפגינים הבוקר. "העירייה לא מרסנת את דרישות העמותות החרדיות"צילום: מוטי מילרוד

יו"ר ש"ס בראשון לציון, הרב אריה כהן, התעמת עם המפגינים במקום ואמר לאחר מכן: "הסיפור הוא הבחירות. הם רוצים ללקט קולות כדי לעורר את הציבור החילוני. הם מחפשים את הפרובוקציות כדי להצביע. אני, להבדיל מהם, נולדתי בעיר ומכיר אותה. מאז ומתמיד חיו פה דתיים וחילונים באהבה, באחווה, בשלום וברעות".

כהן הוסיף: "כשהייתי חילוני גדלתי לצד בתי כנסת, והיום בונים ליד הבית שלי בריכות - ואני לא יוצא לרחובות. לכולם יש זכות לקבל שירותים. הבניין התקבל במועצת העיר, ובונים לפי הצורך. העירייה יודעת מה דעת הרוב. אם כל אחד יתנגד לבנות ליד הבית שלו, מה יהיה?"

ראש העיר צור מסר בתגובה: "ראשון לציון היא עיר ללא מתחים דתיים בזכות הידברות רצופה עם כל המגזרים, גישה ממלכתית והנהגה אחראית. חבל שפוליטיקה שאיבדה דרכה מחפשת אש מזיקה. מדובר בניסיון פוליטי ציני מצד מתמודדת בבחירות המנסה להלהיט יצרים יש מאין בין תושבים תוך מניפולציה שקרית וחסרת אחריות".  

לדברי צור, "היזם קיים פגישות רבות עם נציגות השכונה לבקשת העירייה והסכים לחלק ניכר מבקשות התושבים. בגלל הסמיכות לבחירות המקומיות נמשכה ההתקפה נגד הקמת בית הכנסת, והיזם הודיע שהוא משך את התוכניות ויקיים הידברות נוספת עם התושבים. אני שמח שהקהילה מייצרת הידברות לא אלימה ונמנעת מהידיינות משפטית. 

"לגופו של עניין, ככל שידוע לנו, מדובר בבית כנסת הכולל עזרת נשים ומקווה שנותן מענה לצרכים אמיתיים של תושבי השכונה. לכשיוגשו מחדש התוכניות תינתן להן ההתייחסות העירונית הנדרשת שכוללת את שיתוף הציבור בהיבט הפורמלי והבלתי פורמלי", הוסיף ראש העיר ראשל"צ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ