העליון קבע: עינת קליש-רותם תוכל להתמודד לראשות העיר חיפה

העליון הפך את החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה וקיבל את ערעורה של המועמדת מטעם מפלגת העבודה. קליש-רותם, שנחשבת למועמדת מובילה במרוץ, נפסלה בתחילה כיוון שעורך דינה חתם על טפסים של רשימה נוספת

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עינת קליש-רותם
עינת קליש-רותם
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המועמדת לראשות העיר חיפה עינת קליש-רותם תוכל להתמודד בבחירות המקומיות - כך קבע היום (שני) בית המשפט העליון. בכך הפך העליון את החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה, שקבע כי היא לא יכולה להתמודד מנימוקים טכניים. קליש-רותם נחשבת לאחת המועמדות הבולטות המתמודדות מול ראש העיר הנוכחי יונה יהב, המכהן כבר 15 שנים.

בהחלטה נכתב: "אנו מורים כי רשימת 'חיים בחיפה' תהיה רשאית להגיש עד מחר בשעה 17:00 רשימת מועמדים מתוקנת כדין לבחירות בעיר חיפה, וכן את ד"ר עינת קליש רותם כמועמדת לראשות העיר חיפה".

עיריית חיפהצילום: רמי שלוש

"אחרי כמה ימים של חוסר ודאות אנחנו כולנו מתכנסים וממשיכים לרוץ בכל הכוח. אנחנו יודעים שאנחנו פעלנו כמו שצריך, אנחנו מאמינים בצדק והצדק יצא לאור. ברור לנו שאנחנו הולכים לנצח בעוד שבוע", אמרה קליש-רותם.

המועמדת וסיעתה נפסלו בהחלטת מינהל הבחירות לאחר שעורך הדין של מפלגת העבודה חתם הן על הטפסים שלהן והן על אלו של רשימת "אוהבי חיפה" של איש העבודה הוותיק ישראל סביון. בכך, נוצר מצב ששתי רשימות מייצגות את מפלגת העבודה בבחירות בעיר חיפה - בניגוד לחוק הבחירות. ארבע עתירות הוגשו בתגובה, מהן אחת של מפלגת העבודה ואחת של קליש-רותם עצמה. 

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי ברך על ההחלטה: "אני שמח על החלטת בג"ץ להחזיר לתושבי חיפה את הכוח להחליט על עתידה של העיר. אני גאה לתמוך בעינת קליש רותם לראשות העיר חיפה".

את קליש-רותם ייצג עורך הדין עמית חדד ממשרד וינרוט. עורכי הדין איתן הברמן ואורי הברמן, ממשרד שרקון, בן-עמי, אשר & נאמן, קינן ושות', אשר ייצגו את מפלגת העבודה מסרו: "אנחנו שמחים שהתקבלה עמדתנו, שלפיה את הבחירה לראשות עיר יש להשאיר בידי הבוחרים, ולא ניתן לפסול  מועמדים על טעויות שהחוק מאפשר לתקן".

בהחלטתו בשבוע שעבר כתב שופט המחוזי רון שפירא כי העותרים פעלו בחוסר תום לב ונקיון כפיים מאחר וקיבלו תשובה מהמפקח הארצי על הבחירות, וידעו כי אסור להם להגיש שתי רשימות. שפירא התייחס גם לאי-הפסילה של הרשימה השנייה עליה חתם עו"ד העבודה, ואמר כי אם היו מחליטים לפסול את רשימתו של סביון, "ייתכן ולא הייתי מתערב גם בהחלטה זו".

הוא הוסיף כי "יש להצר על כך שמפלגת העבודה והעותרים לא מילאו אחר הוראות החוק וההנחיה הברורה של המפקח הארצי על הבחירות. במקום להסדיר את הגשת הרשימות בצורה התקינה והראויה בחרו לנהוג כפי שבחרו. התנהגותם, שניתן להגדירה כהתחכמות, אינה ראויה בהליך החשוב ביותר בשיטת המשטר הדמוקרטית. אין אלא להצר על הדרך שבחרו ועל התוצאה הקשה שנובעת מהתנהלות זו, תוצאה שלמרבה הצער הביאו על עצמם ועל תומכיהם".

השופט סיכם: "פסק דין זה נחתם בכאב לב. לנגד עיני עומדת התוצאה הקשה של מניעת התמודדות בבחירות, תוצאה שהיא קשה למועמדים ולציבור הבוחרים. אלא שכגודל הזכות, כך גם מידת החובה החלה על המתמודדים, המנגנון המינהלי המפקח על הבחירות, ובהמשך גם הבוחרים, לדקדק בקיום הדווקני של הוראות החוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ