בבוסתן אל־מרג' הביוב משקה את העצים, וראש המועצה הודח - אבל מתמודד שוב

בדיקת "הארץ" מגלה כי משרד הפנים בוחן מאז 2012 אם לקנוס אישית את ראש המועצה אחמד זועבי. התושבים מתלוננים על אשפה שנערמת, שפכים שמזיקים לקרקעות ופגרי חיות ליד הבתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסולת ביישוב סולם, השבוע

שלוש דקות נסיעה מפרידות בין מושב מרחביה הפסטורלי שבמועצה האזורית עמק יזרעאל לבין היישוב סולם, שמשתייך למועצת בוסתן אל־מרג', אבל המעבר ביניהם נראה כמעט כמעבר בין עולמות שונים. אחד התושבים בכפר עמד השבוע בכרם הסמוך לבתי היישוב ואחז ענף של עץ זית. הענף היה עמוס זיתים שמנים, אבל איש כבר לא ימסוק אותם. עד לאחרונה, הוא הסביר, השקה הביוב את העצים, והריח לא אפשר אפילו להתקרב אליהם.

לצד הביוב הזורם, הסביבה שסמוכה לבתי הכפר משובצת בפסולת וזוהמה — מספות ישנות דרך קרטונים ואריזות ועד פגרים של עיזים ועצמות, וזה, הוא אומר, עוד אחרי שניקו את המקום "לפני הבחירות". לדבריו, "אין אצלנו מי שנותן דו"חות, לא על אשפה ולא על פגרים. גם אין פחים גדולים ברחובות, רק פחים קטנים לכל בית. פינוי הפסולת הגדולה התחיל בחצי השנה האחרונה". הוא אומר כי התושבים פנו למועצה פעמים רבות. "אנחנו לא רוצים לחיות בזבל. אמרו שאי אפשר לאכוף כי לא יודעים מי זורק. כנראה הם פוחדים שאם יתנו קנסות יפסידו קולות".

ריח הביוב והפסולת שנערמת הם רק שניים משלל הליקויים וסימני השאלה שהעלתה בדיקת "הארץ" בנוגע למועצה האזורית הקטנה בוסתן אל־ מרג', שחולשת על ארבעה כפרים — נין, מסר, דחי וסולם. ראש המועצה אחמד זועבי הודח על ידי משרד הפנים לפני עשור לאחר שוועדת חקירה קבעה שנכשל בניהול צוות העובדים ותקציב המועצה, אך נבחר מחדש ב–2014 בהיעדר חוק או נהלים שאוסרים זאת. הוא יתמודד שוב גם בבחירות הקרובות. "מר זועבי מונה לראש מועצה על ידי הציבור בבחירות חופשיות וכלליות בהתאם לחוק: סעיף 7 בדיני הבחירות לרשויות המקומיות קובע למי הזכות להיבחר", נימקו במשרד הפנים וציינו כי החוק אינו מתייחס להדחת ראש מועצה.

ל"הארץ" נודע כי במחלקת החיוב האישי במשרד, שתפקידה להטיל קנסות אישיים על בעלי תפקידים ברשויות המקומיות בגין הוצאה בלתי חוקית מקופת הרשות, מתנהלת מ–2012 בדיקה בעניין התנהלותו של זועבי. לדברי מקורות המעורים בפרטיה, ישנה טיוטת החלטה לחיוב ראש המועצה שעומדת על מיליוני שקלים, אך במשרד הפנים טרם קיבלו החלטה. במשרד לא השיבו לשאלת "הארץ" מדוע הבדיקה כה ממושכת וענו כי "הנושא נמצא עדיין בהליך ולכן לא נוכל לפרט מעבר".

לא רק עברו של ראש המועצה מוכתם, אלא גם של היועץ המשפטי של המועצה, האשם דלאשה. דלאשה הורשע בעבר בפלילים בעבירה שיש עמה קלון והושעה מלשכת עורכי הדין למשך שש וחצי שנים. גם כאן, במשרד הפנים לא מזהים כל פגם: "נכון שהוא הורשע אבל אין מניעה משפטית שאחרי תקופת הצינון ימונה לתפקיד יועץ משפטי של המועצה. בשולי הדברים אבקש לציין שהוא מבצע את עבדותו במועצה על הצד הטוב ביותר". למועצה גם לא מונה מבקר פנים, חובה שמעוגנת בחוזר מנכ"ל משרד הפנים אך לא יושמה בבוסתן אל מארג' מאז 2015.

כרזת בחירות של ראש המועצה זועבי, השבוע בסולםצילום: גיל אליהו

זועבי יתמודד שוב על תפקיד ראש המועצה בבחירות בשבוע הבא. בעוד שיש מי שסבורים שהתנהלותו השתפרה וכי צמצום הגירעון של המועצה נזקף לזכותו (מ–30 מיליון שקל ל–14 מיליון, לדברי זועבי), ישנם קולות שקוראים למשרד הפנים לאסור על מי שהודחו להתמודד מחדש. יעקב זהר, שמשרד הפנים מינה לראש המועצה מנובמבר 2013 עד סוף 2014, אמר ל"הארץ" כי "הגיע הזמן שבישראל לא ירשו לראשי מועצות שהודחו בעבר להתמודד שוב לאחר שהובילו מועצות לאסון. ההתנהלות שלו בעבר היתה קלוקלת, לכן משרד הפנים הקים ועדת חקירה והחליט לפרק את המועצה".

משרד הפנים מתערב

הבחירות הראשונות במועצה הצעירה בוסתן אל־מרג' נערכו לפני 16 שנה, ונבחר בהן ראש המועצה הנוכחי. באוקטובר 2008, לאחר שקיבל תלונות רבות על תפקוד המועצה, מינה משרד הפנים ועדת חקירה בנושא. הוועדה קבעה פה אחד כי ראש המועצה נכשל בתפקידו והורתה על הדחתו. בין השאר, מדו"ח הוועדה התברר כי הפקידות הבכירה בעירייה התלוננה על "מערכת יחסים עכורה עם ראש המועצה, באופן שאינו מאפשר קיומם של הליכים מנהליים ועבודת צוות תקינה". עוד נכתב בדו"ח כי לא התקיימו ישיבות עבודה סדירות, הותקנו מצלמות מוסתרות בבניין המועצה וכי ראש המועצה נטל באופן אישי הלוואה בשוק האפור. "למותר לציין, כי הלוואה זו לא אושרה כמתבקש בחוק על ידי מליאת המועצה ועל ידי משרד הפנים", נכתב בדו"ח. "בבואנו להשיב לשאלה האם ראש המועצה יכול להמשיך ולמלא את תפקידו בצורה טובה והאם ראש המועצה והמועצה יכולים לתפקד – הרי שעל שאלה זו נשיב בשלילה", סיכמו במשרד הפנים. בין 2009–2014 מינה משרד הפנים למועצה חמישה ראשי מועצה מטעמו בניסיון לשקמה.

פסולת ביישוב סולם שבמועצת בוסתן אל־מרג', השבועצילום: גיל אליהו

לדברי חבר המועצה ויו"ר ועדת הביקורת שועאע זועבי, פניות חוזרות שלו לראש המועצה ולמשרד הפנים בנושא ליקויים במועצה לא זוכות למענה. "מצב המועצה מידרדר מיום ליום, לאור הניהול הכושל של ראש המועצה. מדיניות הסתרת המידע של ראש המועצה, יחד עם מניעת תפקוד מערך הביקורת ואי־מינוי מבקר פנים הם הוכחה לקיום אי־סדרים ניהוליים במועצה". לדבריו, "התושבים סובלים זה שנים ממיעוט שירותים, התשתיות רעועות ואינן מתוחזקות וקיים זיהום מי שתייה מדי פעם. מי ביוב זורמים מדי פעם מהכפרים, המתנ"סים מוזנחים, לא נבנו מבני ציבור, הכבישים הרוסים, אין שטחים ציבוריים, אין אפילו מגלשה או נדנדה לתינוקות".

עצמות חשופות

ביישוב סולם כמה מהתושבים תבעו את המועצה בגין נזקי הביוב ביותר מ–300 אלף שקל. "מי השופכין הגולמיים עולים על גדות הבור ומציפים את המקרקעין... לפחות פעמיים בכל שנה, וכל הצפה מוסיפה עוד נזקים על נזקי ההצפה הקודמת", נכתב בכתב התביעה. "במשך השנים הצטברו נזקים רבים ובלתי הפיכים לקרקע ולעצי הזית. כן הצטברו מפגעים סביבתיים לרבות זיהום אוויר, חומרים מסוכנים, ריחות בואשים, מכת מכרסמים, חולדות ועכברים ונחילי יתושים וזבובים", נכתב. המצב אף נידון בוועדת הכלכלה של הכנסת לפני כשנה, אך טרם נמצא פתרון.

תושב היישוב, שביקש שלא להזדהות מחשש להתנכלות, מספר שהלכלוך בכפר מהווה סכנה בריאותית. לפני שנה הורה משרד הבריאות להרתיח את כל המים לשתייה, הכנת מזון, צחצוח שיניים והכנת תרופות ביישובים סולם ודחי שתחת המועצה, עקב מציאת תוצאות חריגות במים. "המים היו מזוהמים למשך ימים. בגלל שאנחנו כפר ערבי לאף אחד לא אכפת מאיתנו. מתי ישראל תיקח עלינו אחריות?", תהה. אלה לא הבעיות היחידות. לפני כמה חודשים נפלה חומה ליד בית הקברות ביישוב, ונחשפו עצמות של גופות. "זה פשוט הזוי, עצמות על הקרקע ובמועצה מתעלמים", אמר. לאחרונה נבנתה במקום חומה חדשה.

היישוב סולם במועצת בוסתן אל־מרג', השבועצילום: גיל אליהו

גם הפקח התברואתי שהמועצה מינתה גרר טענות נגדה. עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין תבעה לפני מספר חודשים את המועצה ומשרד הפנים בגין מינוי אדם בעל עבר פלילי וחסר תעודת בגרות לתפקיד. בבית המשפט התברר כי משרד הפנים לא מגדיר את תפקידו של פקח תברואתי אלא של פקח סביבתי, וכי זה נדרש להיות בעל תואר אקדמי וללא עבר פלילי. בעתירה נכתב כי ישנו "חשש כבד כי המכרז הותאם למידותיו של הזוכה. ההתנהלות החמורה גוררת פגיעה באמון הציבור ובכללי המינהל התקין". במועצה הכחישו את הטענות, אך בית הדין האזורי לעבודה בנצרת פסק במאי שעל המועצה לפטר את הפקח מתפקידו ולשאת בעלויות המשפט.

תגובות

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי הוא "מודע לקשיים של בוסתן אל־מרג' ומלווה אותה במסגרת שוטפת של מינוי חשב מלווה ותוכנית הבראה. משרת מבקר הפנים אכן אינה מאוישת כרגע ברשות אך מבירור עולה כי במכרז הראשון לא היתה הצלחה ולאחרונה פורסם מכרז חדש, המשרד ומחוז הצפון נמצאים בקשר קבוע מול הרשות המקומית לטיפול בנושא. לעניין החיוב האישי, הבדיקה ברשות נמצאת עדיין בהליכי עבודה ומשכך טרם התקבלה החלטה".

ראש מועצת בוסתן אל־מרג' מסר בתגובה: "זה לא מפתיע שהתלונות מועלות כעת מספר ימים לפני בחירות ומפליא אותי שעיתון מכובד כמו 'הארץ' נגרר אחר תלונות. כל התלונות נשוא פנייתך הועלו בפני כל גורם אפשרי ונדחו על ידי הגורמים המוסמכים. עניין פיזור המועצה הסתיים בשנת 2009 עת התקבלת המלצת ועדת חקירה שמינה משרד הפנים.  אין כל ממש בטענות בעניין פיזור המועצה. המועצה פרסמה מכרז פומבי לאיוש מבקר פנים אך לצערי כל המועמדים לא עמדו בתנאי הסף והמועמד היחיד שכנראה עמד בהם לא הגיע לראיון בפני ועדת הבחינה. אני פועל בצורה נמרצת כדי לאייש את התפקיד וכולי תקווה שתוך כמה ימים הטיפול בעניין יסתיים. בעניין החיוב האישי, רואה חשבון שהתמנה ממשרד הפנים הפנה אלי שאלות בעניין הוצאות שהוצאו לפני יותר מעשור. השבתי בקפדנות לכל השאלות והעניין תלוי ועומד בפני גורמים מוסמכים של משרד הפנים. לי כל אין ספק שהטענות אינן מבוססות כמו שאר תלונות הסרק שהועלו כנגד תפקודי".

עוד מסר ראש המועצה כי "לגבי תביעת תושבי כפר סולם, המועצה הגישה כתב הגנה ולו צורפה חוות דעת של מומחה המעידה כאלף עדיין שהתביעה הזויה ואין לה ידיים ולא רגליים. בעניין היועץ המשפטי, מר האשם דלאשה התקבל לשמש כיועץ משפטי של הרשות בהליך מכרזי לאחר שנדחו עתירות שהוגשו על ידי מתחריו. לא היה לי כל חלק במינויו של מר האשם דלאשה, שנבחר על ידי ועדת איתור מקצועית. בעניין הפקח הסביבתי, מועמדותו אושרה על ידי ועדת הבחינה וכשהתגלה לי שהוא אכן לא ממלא את תנאי הסף עבודתו הופסקה. בעניין בית העלמין, העיכוב בהשלמת בניית קיר תומך נבע מהתערבות רשות העתיקות והעניין נפתר סופית לפני כחודש. פעלתי ביושר ואמשיך לשרת את תושבי בוסתאן אל-מרג' ואני מאמין שאם אבחר אשלים את פתרון כל הבעיות במהלך שנת 2019. פרסום התלונות נועד להכפיש את שמי הטוב ולמנוע בחירתי מחדש".

דלאשה מסר בתגובה: "נבחרתי בהליך מכרזי כדין בפיקוח של משרד הפנים והיועמ"ש של משרד הפנים. במכרז התמודדו שישה עורכי דין טובים מרחבי המדינה. אחד המתחרים עתר נגד תנאי הסף שנקבעו על ידי המועצה, העתירה נמחקה. לאחר שהתקבלתי לאחר מכרז שתנאיו אושרו על ידי היועץ המשפטי של משרד הפנים עתרו שני חברי אופוזיציה במועצה יחד עם אחד מהמתחרים במכרז נגד המינוי בגין אותן טענות שהגיעו לידיכם עכשיו והעתירה נמחקה. בגין אותן עתירות הגשתי תלונה נגד עורך הדין שכתב אותן ללשכת עורכי הדין ותלונתי מתבררת. הגשתי תביעת הוצאת שם רע נגד שני חברי המועצה והם התנצלו ביום שבו נקבעה שמיעת ההוכחות, וההתנצלות שלהם קיבלה תוקף של פסק דין. אכן היתה לי הרשעה בשנת 94' ובשנת 98' נשיא המדינה ויצמן ז"ל חן אותי ומחק את ההרשעה. לכן קיבלתי רשיון עריכת דין מחדש בשנת 2001 ומאז אני עוסק כעורך דין לכל עניין ודבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ