בג"ץ הורה לעיריית תל אביב ומשרד התחבורה למצוא פתרון מוסכם להקמת "גשר יהודית"

השופט פוגלמן הקציב לצדדים 21 יום להגיע למתווה חלופי לבניית הגשר שלא יצריך את סגירת נתיבי איילון בסופי שבוע. בהחלטתו מתח ביקורת על התנהלות משרד התחבורה שאותה כינה "נשף מסכות"

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה של גשר יהודית בתל אביב, בחודש שעבר
אתר הבנייה של גשר יהודית בתל אביב, בחודש שעבר צילום: מגד גוזני

בג"ץ הורה היום (חמישי) למשרד התחבורה ולעיריית תל אביב למצוא פתרון לביצוע העבודות להקמת גשר יהודית מעל נתיבי איילון תוך 21 יום. עוד הורה בית המשפט לצדדים להגיש עדכון בדבר הליך בחינת החלופות לסגירת הכביש בזמן העבודות.

השופט עוזי פוגלמן שדן יחד עם השופטים דוד מינץ ויוסף אלרון בעתירה שהגישה העירייה קרא לצדדים למצוא "לוח זמנים קרוב" לעבודות. יש מעט מאוד נעלמים כי כולם מסכימים שצריך לבצע את ההנפה (של קורות הגשר, ב"פ) ולסגור את נתיבי איילון", הוסיף.

בתשובה לעתירה טענו משרד התחבורה והשר ישראל כץ כי האחרון לא הנחה לעצור את העבודות אלא למצוא חלופות אפשריות לביצוע הנפת הקורות. השופט פוגלמן מתח ביקורת על התנהלות המשרד ואמר כי סיפור עצירת העבודות "משונה ונראה כמו נשף מסכות". לדבריו, "יש כל מיני רעיונות שזה חד משמעי, שהשר נותן הוראות ואז באים לבית משפט ואומרים זה לא נכון. אני לא מכיר שהדובר מוציא פקודות בלי שהשר רואה אותן". עוד הוסיף פוגלמן כי "חלפו חודשיים ולא קרה שום דבר. זה פרויקט שתוכנן על ידי כולם, שר התחבורה היה שותף לזה". 

במהלך הדיון הזכיר בא כוחה של העירייה עו"ד ישראל לשם כי אופן הבנייה והביצוע של הגשר מצריך הנחת קורות בעלות משקל רב והדף את הטענות של משרד התחבורה על כך שהדבר נודע ברגע האחרון. "כל הצדדים הרלוונטיים דנו בדרך לבצע את הגשר הזה לרבות משרד התחבורה", הוסיף. לדבריו, כלל הגורמים הרלוונטיים הגיעו למסקנה כי הדרך היחידה להשלים את בניית הגשר מחייבת את סגירת נתיבי הנסיעה בכביש ל-24 שעות במשך שלושה סופי שבוע, כדי לא לשתק את התנועה.

מנגד טען בא כוחו של משרד התחבורה עו"ד אודי איתן כי סוגיית השבת אינה הנושא העיקרי. "הסוגיה שעומדת במוקד היא רצון להקל על ציבור הנוסעים בנתיבי איילון, ולכן זה מה שעמד לנגד עיני משרד התחבורה", אמר והוסיף כי בדיקת חלופות מתאימות לביצוע העבודות כבר החלה.

בסיום הדיון ביקש השופט פוגלמן מהצדדים למצוא פתרון מוסכם. "שלושה גופים שיודעים לעבוד יחד, תפתרו את זה, כולם עבדו יפה - תחזרו למתווה העבודה המשותף", הוסיף. "כולם רציונליים ומבינים שקשת הפתרונות היא מאוד מוגבלת".

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי מסר בעקבות החלטת בית המשפט כי "בג"ץ חשף היום את הבלוף. שר התחבורה החליט לעצור את בניית הגשר בניגוד לדרג המקצועי מסיבות פוליטיות. גשר יהודית קום יקום".

ממשרד התחבורה נמסר כי "בחודש אוגוסט האחרון עיריית תל אביב-יפו פרסמה באמצעות חברת 'נתיבי איילון' הודעה על סגירת נתיבי איילון לתנועה במהלך ששה סופי שבוע לצורך הקמת גשר יהודית. החלופות לסגירת הצירים בנתיבי איילון נועדו למזער עד כמה שניתן את הפגיעה בציבור הנהגים והנוסעים באיילון וברחובות הסמוכים לו. לאחר הצגת החלופות, יוחלט המשך הטיפול בעתירה". בתגובת המשרד צוין עוד כי בעבר דחה בג"ץ עתירות שהגישה העירייה לקבלת צווי ביניים להפסקת העבודות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ