200 איש מפגינים במג'דל שמס נגד הבחירות ברשויות הדרוזיות ברמת הגולן

התושבים הניפו את דגלי סוריה בכניסה לקלפי, קראו שלא להשתתף בבחירות ומחו נגד סיפוח הגולן. הבחירות היו אמורות להתקיים השנה לראשונה בארבעה כפרים, אך בעקבות פרישת מועמדים ייערכו רק בשניים מהם

ג'קי חורי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התהלוכה במג'דל שמס, הבוקר
התהלוכה במג'דל שמס, הבוקר

כמאתיים איש משתתפים הבוקר (שלישי) בצעדה נגד קיום הבחירות לרשויות המקומיות בכפרים הדרוזים ברמת הגולן. המפגינים צעדו לקלפי במג'דל שמס, שם הניפו את דגלי סוריה, קראו שלא להשתתף בבחירות ומחו נגד סיפוח הגולן. בעקבות פרישות מועמדים, מתוך ארבעת הכפרים שבהם היו אמורות להתקיים בחירות, רק במג'דל שמס ובעין קנייא יערכו היום הצבעות - לראשונה מאז 67'. 

דולן אבו סאלח, שהיה ראש המועצה ממונה וכעת מתמודד בבחירות, אמר ל"הארץ" כי הוא תכנן ללכת להצביע אבל בינתיים לא יכול בגלל ההתגודדות. הוא הוסיף כי הוא מקווה שהמשטרה תרגיע את המצב בקרוב. לדבריו, הוא מכבד את השייחים ואנשי הדת אבל מאמין בדמוקרטיה. "אני רוצה להמשיך לפתח את הכפר", אמר.

ההפגנה במג'דל שמס, הבוקר

לפחות תשעה מועמדים דרוזים פרשו באחרונה מהמרוץ בארבעת הכפרים בצפון רמת הגולן, וברקע מתגברים איומים בחרם דתי וחברתי על מי שהמשיך להתמודד. מתמודדים סיפרו ל"הארץ" כי במג'דל שמס פרשו שניים מתוך חמישה מועמדים, בעין קנייא פרשו שלושה מתוך חמישה, בבוקעתא פרש אחד מתוך שניים ובמסעדה פרשו כל שלושת המתמודדים.

התושבים בבוקעתא הודיעו כי לא יצביעו היום. בשבוע שעבר נערך אירוע במג'דל שמס, שבו השתתפו 250 איש ונשרפו הודעות לבוחר. גם ברשתות החברתיות מפורסמים פוסטים נגד מתמודדים, ומנהיגים דרוזים מפעילים לחץ על משפחות המועמדים שינסו למנוע מהם להתמודד.

אחד המתמודדים שפרש אמר ל"הארץ" שהשתכנע כי אין היגיון בכך שרק לאחוז קטן כל כך מהתושבים מותר להתמודד לראשות היישוב (רק לבעלי אזרחות מותר להתמודד, ורק כ-20% מתושבי הכפרים בעלי אזרחות). "כל מה שחדש זה קשה מאוד, אפילו שזה טוב, השטח לא מוכן לזה", אמר. "לא קיבלתי איומים אבל אני מההתחלה הודעתי שזה לא הוגן ולא יהיה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ