פיירברג רוקדת מבעד לחשדות הפליליים בתקווה לזכות בכהונה חמישית

ארבעת היריבים שמבקשים להחליף את ראשת העיר נתניה יודעים שהסיכויים שלהם נמוכים ומקווים שחשדות השחיתות נגדה יביאו להחלפתה. תושבת העיר: "אפילו המשטרה לא הפילה את פיירברג, אז מי צריך להיות ראש עיר אם לא היא?"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניה, היום
נתניה, היוםצילום: תומר אפלבאום

ראשת העיר נתניה מרים פיירברג סיימה אתמול (שני) את קמפיין הבחירות שלה כשהיא רוקדת לצלילי מוזיקה יוונית, לצד עשרות תושבי נתניה שמחאו לה כפיים. בשמלה פרחונית, כפכפים ואנרגיה בלתי נדלית היא שכנעה תושבים צעירים לתת לה ידיים ולרקוד איתה.

מאמצי השכנוע של פיירברג בקמפיין הבחירות נראו קלים יותר מהניסיונות שלה לשכנע מצביעים פוטנציאליים לרקוד איתה. בנובמבר 1998 היא נבחרה לראשונה לתפקיד ראשת העיר וזו מערכת הבחירות החמישית שלה. משיחות עם תושבים נדמה כי החשדות הפלילים העומדים נגדה לא פגעו בה. איש אינו מעלה על דעתו כי היא תוחלף ואפילו מתחריה לא אופטימיים (בלשון המעטה) לגבי סיכוייהם להחליף את הגברת הראשונה של נתניה.

"בחירות בנתניה זה הכי קל בעולם, מרים ראשת העיר מאז שנולדתי ואני מקווה שתהיה ראשת העיר גם לילדים שלי", אמר הבוקר רועי, בן 20, בדרכו לקלפי. "נתניה במצב טוב ואנחנו לא מתלוננים". חגית, תושבת נתניה בת 57, אמרה: "אני אפילו לא מכירה את המתמודדים האחרים ולא עניין אותי מה הם אומרים שיעשו. אפילו המשטרה לא הפילה את פיירברג, אז מי צריך להיות ראש עיר אם לא היא?".

לפני כשבועיים קנסה ועדת הבחירות המרכזית את פיירברג והנחתה אותה להוריד שלטי קמפיין שנתלו בניגוד לחוק במרחבים אסורים, כמו גשר להולכי רגל ומקומות ציבוריים נוספים. אולם נזיפה מוועידת הבחירות אינה אפילו מכה קלה בכנף עבור פיירברג, שפרשת השחיתות שהיתה לכאורה מעורבת בה לא הפריעה להתמודדותה - ואף להפך. ביולי 2016 התפרסם תחקיר "הארץ" שהתחקה אחרי עסקאות נדל"ן בשווי מיליוני שקלים שביצעו ראשת העיר ובנה. במארס 2017 המליצה המשטרה להעמיד לדין את פיירברג בגין עבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים בהקשר לשבעה פרויקטי נדל"ן בעיר. גם בעלה לשעבר, אליהו פיירברג, הועמד לדין בגין ניסיון קבלת שוחד בפרויקט אחד ובנה צפריר בגין עבירות שוחד בהקשר לחמישה פרויקטים.

קלפי בנתניה, היוםצילום: תומר אפלבאום

בספטמבר 2017 נעצרה פיירברג בתום חקירה באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה של יחידת להב 433. היא הורחקה מהעירייה לשלושה חודשים ובסוף נובמבר חזרה ללשכתה. "במהלך החקירה נתגבשה תמונה של מארג פעילות פלילית נרחבת של ראש העיר ומי מבני ביתה, במספר אירועים, ביחס למספר פרויקטים ובאופן שיטתי ומובנה, המציג מערכות יחסים שוחדיות בינם לבין גורמים שונים", הודיעה אז המשטרה. אולם, בפרקליטות עדיין לא הכריעו אם לזמן את ראשת העיר לשימוע לפני העמדה לדין פלילי או לסגור את תיק החקירה נגדה. ככל שהימים נוקפים, הופכים התושבים לאדישים יותר ורואים באי-התקדמות ההליכים נגדה סמל לכוחה של פיירברג.

גיוס התרומות לפני הבחירות מעיד במידה רבה על כוחה של פיירברג. ראשת העיר גייסה 1.2 מיליון שקלים לעומת כלל הרשימות האחרות בעיר, שגייסו יחדיו 1.4 מיליון שקל בסך הכל.

פיירברג זכתה לחיזוק מראש הממשלה בנימין נתניהו, שפרסם סרטון תמיכה בה וקרא בו לתושבי העיר: "אני בטוח שאתם יודעים מי זאת מרים  פיירברג, אני בטוח שאתם יודעים ומה היא עושה כל השנים האלה למען נתניה. היא הפכה את העיר מן הקצה אל הקצה. נתניה הולכת ונבנית, פורחת, משגשגת ומי שמוביל את זה זו מרים פיירברג. נתניה לא עוצרים את התנופה, אני תומך בה, ואתם אני בטוח תומכים בה, כי אתם תומכים בעצמכם".

לדברי אפרים בולמש, העומד בראש רשימת "נתניה חופשית באמת" ומתמודד גם הוא לראשות העיר, נתניהו החשוד גם כן העניק עוד סיוע לפיירברג בדרכים עקיפות. "הסטנדרטים והנורמות במדינה השתנו", אמר. "כאשר ראש ממשלה חשוד נשאר בתפקידו, זה בטח משפיע על הסטנדרטים גם ברשויות המקומיות, והתושבים הופכים לאדישים לכך".

אחד ממובילי ההתנגדות לפיירברג ומי שהקים מקומון שחשף פרשות שחיתות בעיר, צביקה ליבר, עומד כיום בראש רשימת "נתנייתים והצעירים". "אם נתניה יקרה ללבכם, אל תתנו לעסקנים להמשיך לשלוט בה", אמר. "היום זו ההזדמנות שלנו לעצב את החיים שלנו בעיר בחמש השנים הבאות ולומר לעסקנים, למאעכרים ולכל האינטרסנטים שמסתובבים במסדרונות העירייה - נגמרה החגיגה". 

לראשות העיר מתמודדים חמישה: פיירברג, בולמש, ח"כ לשעבר מהבית היהודי וראש סיעת 'אחריי', יוני שטבון, יו"ר האופוזיציה במועצת העיר וראש סיעת 'עוצמה לנתניה' הרצל קרן, וחבר המועצה ויו"ר סיעת 'למען נתניה' עופר אורנשטיין. הקמפיין של הארבעה שמבקשים להחליף את פיירברג בכסאה נועד לקרב אליהם בוחרים, למקרה שתאלץ להתפטר בעקבות ההליכים הפליליים וייערכו בחירות נוספות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ