ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מערכת הבחירות לרשויות המקומיות בחברה הערבית נכנסה להילוך גבוה רק בחודשים האחרונים. הרמדאן נחגג בחודש מאי ויוני, מיד אחריו נצמדו כולם למסכי הטלוויזיה בעונת המונדיאל, אז באה עונת החתונות ובסוף אוגוסט צוין חג הקורבן – כל אלו עיכבו את הקמפיינים עד לחודש ספטמבר. רבים מהמועמדים הצהירו על כוונתם להתמודד רק בחודשיים האחרונים, ומסע הבחירות יצא לדרך באינטנסיביות רבה. לחיפזון הזה מתווספים גם חומרי בערה נוספים, כמו התארגנויות צעירים משכילים ברשימות עצמאיות ושילובן של נשים בהן.

בציבור שבו אחוזי ההצבעה בבחירות המוניציפליות גבוהים משמעותית מאשר בבחירות הארציות, האינטנסיביות הזו מורגשת ברחוב. הפעילות הפוליטית מערבת את הציבור בכללותו, בין אם מדובר בצעירים, מבוגרים או נשים. ברוב היישובים החמולה והמשפחה עדיין מהוות עוגן מרכזי, וגם הכסף משחק תפקיד משמעותי. מועמדים שמגיעים מחמולות גדולות, בייחוד אם הן אמידות, תמיד יהיו בעלי סיכויים רבים יותר לנצח בבחירות.

עם זאת, במערכת הבחירות הנוכחית גם לרשתות החברתיות היה תפקיד בלתי מבוטל. עמודי הפייסבוק והמסרונים בוואטסאפ סיפקו מדי יום חומרים שתדלקו את המאבקים הפוליטיים, הרבה יותר מאשר במערכת הבחירות הקודמת. השלטים ואמצעי התקשורת המקומיים שיחקו תפקיד שולי ביחס למסרים המהירים ששוגרו כמעט מדי שעה ברשתות - רבים מהם נושאים רפש והכפשות של המועמדים.

מאפיין ייחודי נוסף של הבחירות האלו היה הפגנות הכוח בשטח: ביישובים רבים התקיימו עצרות בחירות, שכללו תהלוכות ססגוניים ביישובים. אלו הפכו להיות המדד האמין ביותר לפופולריות של כל מועמד, מאחר שסקרי דעת קהל אינם נחשבים לכלי יעיל לבחינת הלך הרוח ברחוב הערבי.

שינוי נוסף שהורגש בבחירות האלו הוא קריאת התיגר של הצעירים על כוחן של החמולות. צעירים ונשים ביישובים השונים הקימו רשימות עצמאיות, חלקן התחזקו במידה שמבטיחה את כניסתן לרשויות. עם זאת, נראה שהן עדיין אינן מאיימות על המסגרת החמולתית השלטת.

מדובר בתעודת עניות למפלגות הערביות הארציות, שאפילו לא ניסו להוות אלטרנטיבה למועמדי החמולות. הרשימה המשותפת כמסגרת פוליטית ארצית לא הציגה אף מועמד לרשות מקומית, ורק חד"ש ורע"ם הציגו, כל אחת בנפרד, מועמדים ורשימות לתפקידי ראשי רשויות או למועצות. עם זאת, גם פעיליהם נעזרו בחמולות הבולטות בכל אחד מהיישובים על מנת לבסס את כוחן. נראה כי השאיפה לשינוי יסודי בדפוסי ההצבעה, ובחירתם של מועמדים על סמך כישוריהם ולא שם משפחתם, עוד רחוקים מלהתממש.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ