דו"ח משרד העבודה: השימוש בפיגומים מיושנים הביא למותם של שמונה פועלים בשנה

הדו"ח הפנימי, שהגיע לידי "הארץ", קובע כי 30% מהתאונות הקטלניות ב-2017-2018 היו יכולות להימנע אם היה נעשה שימוש בפיגומים בתקן אירופי. על פי המסמך, הפיגומים המיושנים הביאו ל-1,680 פצועים בשנה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיגומים בבניין ברמת גן, מאי
לי ירון

דו"ח של משרד העבודה קובע כי מותם של שמונה בני אדם בשנה היה יכול להימנע אם היה נעשה שימוש בפיגום תקין. הדו"ח הפנימי, שהגיע לידי "הארץ", נערך על מנת לבחון אפשרות לחייב קבלנים להשתמש בפיגומים חדשים ובטוחים בתקן האירופי.

הדו"ח קובע כי בשנים 2018-2017 היו יכולות להימנע 30% מהתאונות הקטלניות לו היה נעשה שימוש בפיגום תקין. מדובר בעלייה לעומת 2016-2015, אז ב-25% מהתאונות הקטלניות היו מעורבים פיגומים לא תקינים. מספר הפצועים מתאונות שנגרמו בגלל פיגום לא תקין עומד על 1,680 בני אדם בשנה.

"אנו מניחים כי העברת כל השוק לשימוש בפיגומים העומדים בתקן, תביא להצלת חייהם של שמונה בני אדם בשנה, ולמניעת פציעתם של 1,680 בני אדם בשנה", נכתב בדו"ח.

לפי חישוב המשרד, החלפתם של כל הפיגומים בישראל לתקן אירופי תעלה לכל הקבלנים בישראל ביחד פחות מעשרים מיליון שקל. גם אם המדינה תשתתף במימון, מדובר בסכום פעוט ביחס להוצאות של המדינה על תשלומים לנפגעי תאונות העבודה שעומד כמעט על חמישה מילארד שקלים בשנה.

המעבר לפיגום בתקן אירופי כרוך בתוספת של 37.5% למחיר הכשרת פיגום. עלות הכשרת פיגום שלא על פי התקן, היא 40 שקל למטר לחצי שנת עבודה, לעומת 55 שקל למטר לפיגום בתקן החדש. בישראל, לפי הערכות המשרד, ישנם 1,250,000 מ"ר של פיגומים בסך הכל, כך שעלות ההחלפה של כל הפיגומים תהיה 18,750,00 בלבד.

הפעם האחרונה שבה עודכנו התקנות של הפיגומים בישראל היתה לפני 30 שנה, ב–1988. בישראל קיים תקן המבוסס על התקן האירופי, אך הוא חל על משכירי הציוד ומוכריו בלבד, ולא על הקבלנים שמשתמשים בו באתרי הבנייה. מרבית הפיגומים בישראל נמצאים בשימוש 10–20 שנים ברציפות, ורבים מהם נבנו בצורה רשלנית מבחינה הנדסית. אתמול פורסם ב"הארץ" כי משרד העבודה והרווחה מגבש תקנות חדשות, שיחייבו את הקבלנים להתקין פיגומים העומדים בתקן האירופי. בדו"ח מצוין כי באירופה משתמשים בתקן זה משנת 2003 ב-22 מדינות.

לפי הדו"ח, מרבית התאונות שנגרמו בעקבות פיגומים היו בשל עבודה לא בטיחותית, וחלק קטן מהן בשל היעדר פיגום. בין הסיכונים העיקריים הקשורים לעבודה עם פיגומים ניתן למנות ליקויים בחוזק הפיגום, בתכנון הפיגום, באופן התקנת הפיגום או פירוקו, שימוש לא נכון בפיגום - כמו העמסת יתר - תחזוקה לקויה של הפיגומים וליקויים בהכשרת העובדים המשתמשים בפיגום.

ב-62% מתוך ביקורי המפקחים באתרי בנייה בשנים 2017-2010 שבהם נבדקו פיגומים -14,601 ביקורים - נרשם ליקוי אחד לפחות בפיגום או בעבודה איתו. למרות חומרת הנתונים, בשנים אלה הוטלו 160 צווי בטיחות בלבד בגין ליקויים בפיגומים. כלומר, במרבית המקרים, במשרד לא נקטו בצעדים כלפי קבלנים שפיגומיהם אינם בטוחים.

"מדובר בתחום שחומרת הנזק בו במקרה של התממשות הסיכון היא הגבוהה ביותר – פציעות גוף חמורות ואף מוות, ושהסדרתו באופן מיטבי תוכל להביא להפחתה משמעותית מאוד של הסיכון להתממשות הנזק", נכתב בדו"ח.

במשרד פירטו כי ישנם כעשרת אלפים קבלנים רשומים העוסקים בבנייה. כיום, הם עושים לרוב שימוש בפיגומים באמצעות קבלני משנה, המרכיבים את הפיגומים באתר ומפרקים אותם עם סיום העבודות הרלוונטיות. מיעוט של הקבלנים עושה שימוש בפיגומים שבבעלותם או שוכר פיגומים ישירות מחברות. בידי המשרד אין נתונים מדויקים באשר למספר קבלני הפיגומים הפועלים בישראל.

הדו"ח מציע שתי דרכים לשינוי המצב: החלת התקן על כל הפיגומים בישראל, או החלתו רק על פיגומים שאורכם יותר משישה מטרים. לפי האפשרות הראשונה, החובה הכללית לשימוש בתקן תחול באופן מדורג. תחול חובה לשימוש בתקן החדש בתוך 18 חודשים מפרסום התקנות על פיגומים באורך של פחות משישה מטר, בתוך חצי שנה על פיגומים שגובהם יותר משישה מטר ועל פיגומים שאורכם יותר מ-20 מטר תחול חובה להקמת מערכת פיגום לפי תכנון של מתכנן. לפי האפשרות השנייה, תהיה חובה לעמידה בתקן רק לפיגומים שאורכם יותר משישה מטרים בתוך חצי שנה.

במשרד ציינו גם אפשרות של השארת המצב הקיים. ואולם, ציינו: "חלופה זו אינה חפה מהשפעות עקיפות כגון עלויות הנובעות ממשך ההתקנה והפירוק הארוכים הנדרשים בפיגומים הנפוצים כיום בשוק, הבלאי הגבוה הקיים בפיגומים מסוג זה המחייב תיקון והחלפה תדירים, מהירות העבודה המושפעת מתחושת היציבות או היעדרה בעת העבודה בבניין, העלויות הנובעות מסגירה מיידית של אתר בנייה שהתרחשה בו תאונה קטלנית, וכמובן אינה לוקחת בחשבון את העובדה שרמת הבטיחות הנמוכה יותר במצב הקיים משפיעה על שיעור הפגיעה והאובדן של חיי אדם ובנוסף על איכות עבודת הבנייה המתבצעות על פיגומים כאלה".

שר העבודה והרווחה חיים כץ, אמר אתמול: "המטרה שלנו היא ליצור סטנדרט אחיד בכל אתרי הבנייה, שיבטיח את שלום העובדים. לצערנו, איננו יכולים להסתמך על הרצון הטוב של הקבלנים להשקיע בבטיחות, ולכן נחיל תקן חדש שיחייב שימוש בפיגומים איכותיים יותר, שישמרו על העובדים במקרה של נפילה ויצמצמו דרמטית את היקפי הפגיעה בגוף ובנפש".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) הוציא בקשה דחופה לדיון בעקבות הפרסום. "לאור ממצאי הדו"ח, ולאור העובדה שאנו רואים כי לא נעשה כמעט דבר על מנת לעצור את מגפת תאונות הבניין הקטלניות, אבקש לזמן את הועדה לדיון דחוף בעניין הממצאים", מסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ