לבקשת ראש העיר הנבחר בטבריה, ביהמ"ש הוציא צו למניעת הטרדה נגד עיתונאים שניסו לצלם אותו

על שני עיתונאי כאן נאסר ליצור קשר עם רון קובי ולהתקרב אליו, לאחר שהגיעו לביתו עם צוות צילום. "את אשה שלא מבינה מה את עושה", אמר קובי לאחת מהם בסרטון שהעלה לפייסבוק

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

לבקשת ראש העיר הנבחר בטבריה רון קובי, הוציא אתמול (ראשון) בית משפט השלום בעיר צו מניעת הטרדה מאיימת נגד שני עיתונאים מ"כאן". קובי התלונן נגד השניים - חן ביאר ויפעת גליק - לאחר שהגיעו אתמול בבוקר לבית בו שהה בעיר עם צוות צילום. לפי הצו, על ביאר וגליק נאסר להטריד את קובי "בכל דרך ובכל מקום", ליצור עמו קשר ולהתקרב לטווח של מאה מטר מהבית.

גליק וביאר ביקשו לצלם כתבה על ראש העיר הנבחר והשנוי במחלוקת. כשהגיעו לבית בו שהה, שידר קובי את ההתרחשות בשידור חי בפייסבוק וזכה לעשרות אלפי צפיות. בסרטון נראה קובי אומר שאין זה מקובל עליו "שעושים תחקיר על ראש עיר נבחר ביום הראשון לאחר הבחירות". הוא אמר לגליק: "את אשה שלא מבינה מה את עושה, את ביזונית קטנה בתקשורת", והודיע לביאר כי יגיש נגדו תביעת דיבה. הערב התנצל קובי על שכינה את גליק ביזונית בשידור באולפן כאן, כשהוא יושב לצדה.

לצפייה בסרטון שקובי העלה על העיתונאים

השופטת אביבית נחמיאס מבית משפט השלום בטבריה אישרה את הצו למניעת הטרדה, שתוקפו עד 11 בנובמבר, במעמד צד אחד. ביום רביעי צפוי להתקיים דיון נוסף בעניין. לפי פרוטוקול הדיון, קובי - שייצג את עצמו - אמר שהופתע מצוות הצילום שהגיע אליו בשמונה בבוקר כשהוא לבוש בגדי ריצה. "מסתערים עלי עם שאלות מטרידות, פוגעניות, אני מבין שמנסים להוציא את דיבתי ולעשות משהו נגטיבי, פרסום נגטיבי", אמר. "רק לפני יומיים נבחרתי. עוד לא נשמתי אוויר אחרי שנת לילה והם באו להטריד את מנוחתי, שלוותי ושמי הטוב".

בהחלטתה כתבה השופטת נחמיאס כי "בשים לב לכך כי מדובר בכתבי עיתונות, ובשים לב לחופש העיתונות ולמעמדו החוקתי של חופש הביטוי, מובהר כי אין בכוחו של צו למניעת הטרדה מאיימת למנוע פרסומים הנודעים למבקש, אף אם מדובר ביום לאחר הבחירות, ואף אם מדובר בפרסומים שליליים, והוא חש אי נוחות מובנת בעניין זה. יחד עם זאת, לאחר שעיינתי בבקשה ולאחר ששמעתי את דבר המבקש, נחה דעתי כי המשיבים נקטו הטרדה מאיימת כלפי המבקש... וכי ההטרדה נעשתה בנסיבות שבהן יש חשש לפגיעה ממשית לשלוות חיי המבקש".

ארגון העיתונאים שביקש להצטרף להליך המשפטי בעניין ראש העיר טבריה כידיד בית המשפט, אמר כי "יש לדחות מכל וכל את הניסיון הפסול להרתיע עיתונאי מלבצע את מלאכתו העיתונאית באמצעות טענה להטרדה מאיימת. זאת לא רק פגיעה בזכותם של העיתונאים לבצע את עבודתם, אלא פגיעה בציבור, שבשמו העיתונאים פועלים ומסקרים את נבחרי הציבור, ואנו מצפים שבית המשפט יבטל את הצו לאלתר. מצופה מנבחרי ציבור, ובהם גם ראש עיריית טבריה הנבחר, להבין את תפקיד העיתונות במדינה דמוקרטית ולכבד את עבודתם של העיתונאים, גם כשהם מעבירים עליו ביקורת".

במשך שנים העלה קובי לדף הפייסבוק שלו כמעט מדי יום סרטונים בשידור חי על המתרחש בעיר. בחלק מן הסרטונים נקט קובי בשפה גסה וקילל אנשים שונים. כך, לדוגמה, באחד הסרטונים אמר על ממלא מקום ראש העיר אליהו זיגדון: "פאק יו זיגדון, תזכור מה שאני אמרתי לך, פאק יו זיגדון". בסרטון אחר אמר על עצמו: "רון קובי זה הבן זונה הכי גדול של טבריה, שמעתם אותי?". 

הבוקר הגיע קובי במפתיע לישיבת הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שדנה במצבם של מבקרי פנים. בדיון נכח בין היתר מבקר הפנים של העירייה, בני אליהו, איתו נמצא קובי בסכסוך. בסרטון שהעלתה לטוויטר יו"ר הועדה, ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני), נראה קובי יוצא עם ח"כ מיקי זהר (הליכוד) מהדיון תוך שהוא צועק: "דיני נחרץ פה, אמרתם, הכל מכור מראש". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר לקובי "אתה תגמור בכלא", וזה משיב: "הציבור איתנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ