המדינה שללה תקציב של פסטיבל יהודי-ערבי בחיפה יום לפני פתיחתו

במשרד לפיתוח הפריפריה נטען כי "סיפור חיפאי" לא עומד בתנאי התקצוב, על אף שהוא תוקצב בשנתיים האחרונות ואופי הפסטיבל לא השתנה. לפי אחד המקורות, הסיבה למהלך היא "חילוקי דעות פוליטיים"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הגפן בחיפה
בית הגפן בחיפהצילום: דורון גולן/ג'יני
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל הודיע בשבוע שעבר לעיריית חיפה כי לא יתקצב את פסטיבל התרבות "סיפור חיפאי" - יום לפני פתיחתו. ל"הארץ" נודע כי המשרד נימק את הפסקת התקציב בכך שהפסטיבל פתוח לקהל הרחב ואינו מיועד לתושבי הפריפריה בלבד. ואולם, המשרד תקצב את האירוע בשנתיים האחרונות, והשנה לא עבר הפסטיבל שינוי באופיו או בקהל היעד שלו.

מקור המעורה בפרטי המקרה אמר ל"הארץ" כי המשרד החליט שלא לתקצב את הפסטיבל יום לפני תחילתו ביום חמישי, לאחר שאישר את פרסומיו והלוגו שלו הוטמע בהם, בגלל חילוקי דעות פוליטיים. "מה שעצוב בפרשה הזאת הוא שגורמים קיצוניים בחברה הישראלית מצליחים להשפיע על חשיבה והחלטות של משרדי ממשלה באופן לא ענייני", אמר המקור. 

השנה הנושא המרכזי של הפסטיבל, שנמשך עד יום שני והתקיים גם בשבת, היה "אקטיביזם זהויות חיפאי". תכניו כללו סיורים בעקבות הקהילה הגאה בחיפה ובעקבות ההיסטוריה של תנועת הפועלים, פאנל "אקטיביזם של זהויות" וכן האירוע "מי מפחד מזהות פלסטינית" בהשתתפות עיתונאי האתר "שיחה מקומית" רמי יונס והיוצרת מייסא דאו. בפרסומי הפסטיבל נכתב כי הוא "מיועד לתושבי שכונות הפריפריה בעיר". 

בחמש שנותיו הראשונות, הפסטיבל התקיים באופן עצמאי ובשלוש השנים האחרונות עבר לידי עיריית חיפה ובית הגפן, מרכז תרבות יהודי-ערבי. המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל תמך בפסטיבל בשנתיים האחרונות. 

מאירועי פסטיבל "סיפור חיפאי", בשבוע שעברצילום: בית הגפן

מנכ"ל בית הגפן, אסף רון, מסר ל"הארץ": "לאחר שעיריית חיפה קיבלה את האישור על הפרסום והפסטיבל מהמשרד, הוצאנו אותו לפועל. העירייה תגיש את הדיווח לפי הנהלים ואנחנו מקווים ומאמינים שהתקציב אכן יועבר". לשאלת "הארץ" בדבר מה יקרה אם הפסטיבל לא ימומן, רון השיב כי הוא "מעריך שהעירייה תפנה בהליך משפטי, משום שהפסטיבל ופרסומו אינם שונים ממה שהיה לפני שנה ושנתיים, אז הגיע אותו המימון מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל תחת אותם קריטריונים".

אין זו הפעם הראשונה שהממשלה מבקשת למנוע תקציב מאירוע בבית הגפן, או לבלום את קיומו. ביולי השנה פנתה שרת התרבות מירי רגב ליועץ המשפט לממשלה אביחי מנדלבליט לראש העיר חיפה היוצא יונה יהב בבקשה למנוע קיום אירוע מחאה במקום נגד חוק הלאום. רגב הזכירה כי היא מצדדת בגישה לפיה אין לאפשר למוסדות תרבות ציבוריים נתמכים לקיים כנסים פוליטיים בחלליהם, ויש אף "לשלול תמיכה ממוסדות תרבות בגין מתן במה להסתה ולפגיעה בסמלינו, בערכינו ובעצם קיומנו". יהב סירב לבקשה והאירוע התקיים כמתוכנן. המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, ענתה לרגב כי עיריות אינן רשאיות להתערב בתוכנן של פעילויות ציבוריות ומחויבות לנהוג בשוויון בהשכרת שטחיהן.

הסופר סמי מיכאל בפסטיבל ב"סיפור חיפאי", השבועצילום: בית הגפן

במאי 2017 ביקש משרד התרבות לבדוק תכנים של הצגה בשם "השיבה לחיפה", שעלתה בפסטיבל "ימי תרבות ערבית" שהתקיים אף הוא בבית הגפן.

מעיריית חיפה נמסר: "בשני הפסטיבלים שהתקיימו עד לשנה וגם בפסטיבל הנוכחי, המשתתפים הינם משכונת ואדי ניסנס ושכונות הסמוכות לה, שכונות המוגדרות כפריפריה חברתית. אין ביכולתה ובאפשרותה של עיריית חיפה לעמוד ולבדוק תעודות זהות של באי הפסטיבל ולמנוע כניסתם של תושבים שאינם משכונות אלו... לא יעלה על הדעת שיומיים לפני האירוע שהינו זהה לזה שהיה בשנתיים שקדמו לו, לאחר שנחתמו הסכמים והוצאו כספים, נציג המשרד יודיע לנו שהפסטיבל לא יתוקצב, מה עוד שהמשרד הוא זה שאישר לנו את הפרסום". מהעירייה הוסיפו כי במידה ולא יקבלו את התקציב שאושר, על סך 70 אלף שקלים, הם יבחנו באילו פעולות לנקוט על מנת לקבלו.

מהמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל נמסר כי הוא "פועל לחיזוק התרבות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית באופן מתמיד, לאור זאת מפרסם מעת לעת 'קולות קוראים' אשר מעניקים תמיכות לרשויות המקומיות. עיריית חיפה הגישה בקשה לקיום אירוע התרבות 'פסטיבל סיפור חיפאי' לתושבי שכונות הפריפריה החברתית בעיר. יובהר כי העירייה ידעה כי אישור מודעת הפרסום אינו מהווה אישור לעמידה ביתר הקריטריונים שבקול הקורא. מבדיקה בסמוך לאירוע עלה כי בקשתה של העירייה אינה עומדת בתנאי הקול הקורא ולכן האירוע לא יתוקצב על ידי המשרד".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ