ועדה מחוזית אישרה בניית 640 יחידות דיור בירושלים מעבר לקו הירוק

יחידות הדיור מתוכננות להיבנות על שטחים בשכונת רמת שלמה בעיר, אשר חלקם הופקעו מפלסטינים לטובת שטחי ציבור. אישור הרחבת השכונה ב-2010 גרם למשבר חסר תקדים עם ממשל אובמה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בשכונת רמת שלמה, באוגוסט
בנייה בשכונת רמת שלמה, באוגוסטצילום: אמיל סלמן

הוועדה המחוזית בירושלים אישרה שלשום (שני) את בנייתן של 640 יחידות דיור חדשות בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק, חלקן על קרקע בבעלות פלסטינית פרטית. הוועדה דחתה את ההתנגדויות שהגישו עמותת עיר עמים והחברה להגנת הטבע לתוכנית, שמתוכננת לקום על שטחים פתוחים בין רמת שלמה לשכונה הפלסטינית בית חנינא.

לפי עיר עמים, שהגישה את עיקר ההתנגדויות, במקום שהיזמים יפעלו בשיטת איחוד וחלוקה - כך שזכויות הבנייה יתחלקו בין כל בעלי הקרקע בהתאם לגודל השטח שברשותם וגם הפלסטינים יהנו מהפיתוח - בחרו היזמים להגיש תוכנית שאינה מערבת את הבעלים הפלסטינים בשלב התכנון. התוצאה, לפי עיר עמים, היא שרוב השטחים הפרטיים בשכונה הופקעו על ידי העירייה (שהצטרפה כמגישה לתוכנית, נ"ח) לטובת כבישים ושטחי ציבור.

הוועדה דחתה את ההתנגדות באומרה שהחלקה העיקרית בשטח שייכת לישראלים ופלסטינים במשותף, ובשלב ביצוע התוכנית יהיה צורך לקיים הליך של "פירוק שיתוף" (הליך שבו הבעלים שיזמו את הבנייה יכולים לפנות לבית המשפט ולאלץ את הבעלים הפלסטינים למכור להם את חלקם בקרקע, נ"ח). עוד קבעה הוועדה כי השטחים שיועדו לכבישים ושטחי ציבור תואמים את הצורך התכנוני.

ההתנגדות שהגישה החברה להגנת הטבע, שלפיה הקמת יחידות הדיור עלולה לפגוע במסדרון אקולוגי המשמש חיות בר, התקבלה באופן חלקי. הוועדה המחוזית קבעה כי יוטלו הגבלות על הקמת מסלעות בכדי שלא לעודד התפשטות שפני סלע וכן על גדרות ותאורה, בכדי שלא להפריע לחיות הבר.

"מאכזב מאוד שהוועדה המחוזית נתלתה בנימוקים פורמליסטים על מנת לאשר מהלך שכל כולו פגיעה בזכות הקניין של בעלי קרקע פלסטינים", אמר בתגובה להחלטה תחקירן עיר עמים, אביב טטרסקי, "לא מדובר במתנחלים קיצונים במאחזים אי שם בגבעות השומרון אלא במוסדות המדינה שפועלים בעיר הבירה של ישראל. ההחלטה הזו מהווה עוד הוכחה לכך ששליטה ישראלית במזרח ירושלים משמעה משטר שמבוסס על אפליה חריפה".

בנייה בשכונת רמת שלמה, באוגוסטצילום: אמיל סלמן

השכונה החרדית רמת שלמה עלתה לכותרות כמה פעמים בעבר בשל בנייה מעבר לקו הירוק, בעיקר סביב מתווה להרחבת השכונה ב-1,600 יחידות דיור שאושרה בזמן ביקורו בישראל של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב-2010. אישור המתווה, שזכה לכינוי "תוכנית ביידן", גרם למשבר חסר תקדים בין ישראל לממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה. מאז תחילת נשיאותו של דונלד טראמפ מתקדמת הבנייה בשכונה ללא הפרעה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ