מאות תושבי חיפה לראשת העיר: התנערי מביטול התקציב לפסטיבל היהודי-ערבי

לאחר שלילת המימון הממשלתי מפסטיבל "סיפור חיפאי", שלחו תושבים עצומה לקליש-רותם ודרשו ממנה להודיע כי העירייה תממן אותו. בין החתומים, הסופר סמי מיכאל וההיסטוריון דני גוטוויין

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאירועי הפסטיבל "סיפור חיפאי", בשבוע שעבר בחיפה
מאירועי הפסטיבל "סיפור חיפאי", בשבוע שעבר בחיפהצילום: בית הגפן

יותר מ-430 תושבי חיפה פנו לראשת העיר הנבחרת, עינת קליש־רותם, ודרשו ממנה להצהיר כי היא רואה בביטול התקצוב של הפסטיבל היהודי-ערבי "סיפור חיפאי" צעד פוליטי פסול. כמו כן, ביקשו ממנה התושבים להודיע כי תממן את הפסטיבל אם הממשלה תמשיך בסירובה לתקצב אותו, וכן ביקשו כי תבטיח לתמוך בו גם בשנה הבאה. 

כפי שפורסם ב"הארץ", בשבוע שעבר הודיע המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל כי לא יתקצב את הפסטיבל, שמתקיים במרכז התרבות הערבי־יהודי בית הגפן. החלטת המשרד נמסרה לעיריית חיפה יום לפני פתיחת הפסטיבל ונומקה בכך שהאירוע פתוח לציבור הרחב ולא מיועד בלעדית לתושבי הפריפריה. בניגוד לשנה הנוכחית, בשנתיים הקודמות השתתף המשרד במימון הפסטיבל, שנערך באותה מתכונת.

הסופר סמי מיכאל, מחותמי העצומה, בפסטיבל "סיפור חיפאי", בשבוע שעברצילום: בית הגפן

על העצומה, שהחלה להתגבש ביום חמישי האחרון, חתמו בין היתר הסופר סמי מיכאל, ההיסטוריונים דני גוטוויין ומחמוד יזבק, מנכ"לית שותפה של עמותת סיכוי ראונק נאטור, מנהל מרכז מוסאוא ג'עפר פרח, הרב עדית לב והבמאי סיני פתר. איסוף החתימות נמשך גם כעת.

במכתבם לקליש־רותם כתבו הפונים שהביטול אמנם נומק בטעמים טכניים, אך "נראה על פניו כי לא מדובר באי עמידה בקריטריונים, אלא ברדיפה פוליטית, שנועדה לפגוע במתן ביטוי לזהות הפלסטינית". עוד הוסיפו כי "יש חשיבות בהכרזה פומבית שתסמן כבר כעת לכל מי שמנסה לפגוע בחופש הביטוי, שהעירייה בראשותך לא תיקח חלק בהשתקה מן הסוג הזה". כן ביקשו החותמים מראש העיר הנבחרת להביע תמיכה במתן ביטוי לרוח הרב-תרבותית של העיר ושל תושביה.

קליש־רותם, שנבחרה לראש עיריית חיפה בחודש שעבר, טרם הגיבה לעצומה. הדובר של קליש־רותם לא הגיב לשאלת "הארץ" בנושא.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ