חרף הניצחון של ליאון, עוד מוקדם להספיד את ירושלים החילונית

בתום מרוץ צמוד שבו הוביל ברקוביץ, ספירת הקלפיות החרדיות טרפה את הקלפים והוכיחה כי הפלגנות של ליאון השתלמה. הציבור החילוני צריך לעשות חשבון נפש, אבל עם ייצוג מכובד במועצה נראה שהוא עוד לא אבוד

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאון ואשתו חוגגים במטה הבחירות שלו, הלילה
ניר חסון
ניר חסון

לרגע אחד נראה שכל הכוכבים של עופר ברקוביץ מסתדרים במקומם. יום הבחירות התחיל מבחינתו בבשורות מצוינות, כאשר הפלג הליטאי הירושלמי הודיע על תמיכה בו. גם חלקים גדולים מאגודת ישראל, בהם חסידות גור - החסידות הגדולה, החשובה והפוליטית ביותר בעיר - הביעו תמיכה כמעט רשמית בו. השטח החילוני התגייס גם כן ומאות מתנדבים עברו מדלת לדלת ומשכו את המצביעים לקלפי. אמנם לקרא סוף ההצבעה שיעורי ההצבעה בשכונות החילוניות היו מדאיגים, אבל הניצחון כבר החל להסתמן. בעשר בלילה, עם סגירת הקלפיות, גשם שטף לפתע את העיר. מי שרצה ראה בזה עוד סימן מעודד.

כשהתחילו להגיע התוצאות, נראה שהמצב רק הולך ומשתפר. לאורך רוב הלילה הוביל ברקוביץ בבטחה את ספירת הקולות. לאחר ספירת 30% מהקולות הוא הוביל ב-53%. הפער התרחב והגיע ל-10% לאחר ספירת כ-40%. גם אחרי ספירת 65%, נהנה ברקוביץ עדיין מפער גדול של 7% על פני ליאון. בשלב הזה הניצחון נראה די בטוח.

חגיגות ניצחון במטה משה ליאון בירושלים, הלילהצילום: אוליבייה פיטוסי

במטה הפעילים של רשימתו של ברקוביץ, התעוררות, החלו שירי ניצחון וקריאות שמחה אחרי כל עדכון של התוצאות על המסך. כותב שורות אלו כבר הימר שברקוביץ יהיה ראש העיר הבא. אבל אז לפתע השתנתה המגמה. הפער התחיל להצטמצם במהירות וקולות השירה השתתקו לטובת מעקב צמוד אחר המסכים. ב-80% מהקולות עדיין הוביל ברקוביץ ב-2.5% בלבד. בסביבות 90% מהקולות עבר ליאון להוביל באחוז אחד, כ-2,000 קולות. בסופו של הערב, בסביבות 2:00, היה ברור שליאון מנצח בפער של 6,528 קולות, שהם כ-3% מהקולות. ההסבר לתופעה הסטטיסטית המשונה הזו היא המבנה האלקטורלי של ירושלים. הקלפיות החרדיות מתאפיינות בשיעורי ההצבעה גבוהים יותר, ולכן לוקח יותר זמן לספור אותן והן מגיעות אחרונות למרכזי הספירה. כשהקלפיות מהשכונות הליטאיות הגדולות החלו לזרום, התמונה החלה להשתנות.

בסופו של יום ניצחה מכונת ההצבעה המשוכללת של דגל התורה וש"ס בירושלים. שתי המפלגות הוכיחו שכוחם של הרבנים וקריאות הקודש לא פס, ומוקדם להספיד את ההנהגה הרוחנית. גם האדישות החילונית המפורסמת שבה והוכיחה את עצמה. למרות מאמצים כבירים של פעילי התעוררות, שיעורי ההצבעה בשכונות החילוניות נותרו נמוכים באופן משמעותי מאלו שבשכונות החרדיות. זו כבר הפכה להיות קלישאה ירושלמית, אבל הציבור החילוני בעיר מוכרח לעשות חשבון נפש. מרכיב חשוב נוסף בניצחון של ליאון הוא ההצלחה שלו להדביק לברקוביץ את כתם "השמאלנות". ליאון ואנשיו שיננו היטב את סרטון "הערבים נוהרים לקלפיות" של ראש הממשלה וחזרו על אותו התרגיל אתמול בהיקפים גדולים. היה מי שהפיק שיחות מזויפות מהקרן החדשה לישראל ושלום עכשיו, מי שהדפיס פלאיירים בערבית, מי שביים סרטון מזויף של רכב הקורא בערבית לתמיכה בברקוביץ. היה גם מי שפעל והצליח לשכנע ציבורים ימניים גדולים שברקוביץ הוא פעיל שמאל קיצוני שמקדיש את רוב זמנו למען החברה הפלסטינית בעיר.

ברקוביץ ואשתו מצביעים בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

במהלך הקמפיין הוכיח ליאון מיומנות פוליטית, קור רוח ואורך נשימה. "ירושלים בחרה הלילה את המלכד, המאחד, את הביחד ואת הטוב. אני מתכוון בעזרת השם להיות ראש העיר של כל תושבי ירושלים באשר הם", הוא אמר בנאום הניצחון שלו. אבל בינתיים תושבי ירושלים זכאים לקבל ממנו תשובות על האופן שבו הוא אפשר לפעיליו לפעול ביום הבחירות, תוך הפצת ספינים וחומרי הסתה בצורה חסרת מעצורים.

בנאום שנשא בפני פעיליו המאוכזבים אמש, סירב ברקוביץ לקבל את ההפסד והודיע כי הצוות המשפטי של תנועת התעוררות יפעל כדי לבחון אי-סדרים שהתגלו בהליך הבחירות. "נכון שכרגע התוצאות נראות לא טובות, אבל אני באמת מאמין במה שעשינו כאן. הנחנו כאן יסודות לתקווה ישראלית חדשה", אמר והוסיף: "ישנם לא מעט אי-סדרים שאנחנו שומעים עליהם, הצוות המשפטי בוחן לעומק את התוצאות. יש מספר לא מבוטל של קלפיות שנבדוק אותן לעומק. אין לי אפשרות לשחרר אתכם בלי תקווה. לא סתם התרענו על כוח מולנו שפועל בצורה כוחנית אלימה ובאמצעים על סף חוקיים. אנחנו לא מוותרים על הסיכוי לניצחון כבר בסיבוב הזה". דבריו של ברקוביץ מגיעים לאחר שלאורך כל יום הבחירות התלוננו פעילי התעוררות על אי-סדרים בקלפיות והיועץ המשפטי של התנועה שלח כמה מכתבים לפיקוח על הבחירות בנושא. כרגע גם המשימה הזו נראה קשה מאוד לביצוע.

עם זאת, הסיכויים שברקוביץ יצליח להפוך את הקערה על פיה נמוכים. כאמור, על פי התוצאות העדכניות ביותר, עומד הפער לטובת ליאון על 6,528  קולות. ישנן עוד כ-9,000 מעטפות כפולות של חולים, נכים, חיילים ואסירים. אף שסביר שברקוביץ ייהנה מרוב גדול בקרב החיילים, קשה לראות כיצד הוא יצליח לסגור את הפער. 

הבוקר יתחילו הבדיחות השחורות, על האחרון שיכבה את האור ועל מחיצות הפרדה ברכבת הקלה. אם יש משהו שהציבור החילוני מצטיין בו זה סוג ההומור הזה. אין לזלזל בתחושות התסכול והייאוש של חילונים רבים הבוקר בירושלים. הניצחון של ליאון הוא ניצחונה של ברית שמרנית ולאומנית, בין החרדים לחרד"לים. הניצחון הזה מוביל לתחושת איום של ממש על אורח החיים של הציבור הלא-חרדי ועל המרחב הציבורי בעיר. סביר גם להניח שיהיו כאלו שישקלו את המשך המגורים בירושלים.

התחושות האלו לא זרות לחילונים הוותיקים של ירושלים, שזוכרים אותן מימיהם של אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי כראשי העיר. אבל הייאוש מעתידה של ירושלים הליברלית הוא מוגזם ולמעשה חסר בסיס. קמפיין 2018 נתן עוד הרבה תקוות להמשך. ראשית, מבחינה מספרית, ירושלים החילונית לבדה היא עיר גדולה בממדים ישראליים. 200 אלף איש חיים בה ורובם ככולם לא הולכים לשום מקום, גם תחת שלטון חרדי. לציבור הזה תהיה במועצת העיר נציגות חזקה ואותנטית, ויש לו גם שותפים רבים בציבור הדתי-ליברלי.

כפי שהוכח אתמול, גם חלקים גדלים והולכים בציבור החרדי הם חלק מהברית הזו. חלקם הצטרפו לברית מתוך חישוב פוליטי קר ורבים אחרים כי הם חיפשו דרך פוליטית חדשה. "כמו שבעיר העתיקה יש מנזרים ובתי כנסיות ומסגדים וכולם חיים ביחד, ככה צריכה להיות ירושלים", אמר לי פעיל חרדי צעיר במטה ברקוביץ. אפשר לקוות שבעתיד יימצא מקום גם לשותפים פלסטינים תחת המטריה. הפעם הברית הזו הובסה בכמה אלפי קולות, אבל אין סיבה לחשוב שהיא לא תצליח בפעם הבאה. עד שזה יקרה, ולא בפעם הראשונה, מוטלת על הירושלמים משימה לעמוד בחזית המאבק על אופייה של החברה הישראלית, מול קנאות דתית ולאומנית. לייאוש אין שום מקום במאבק הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ