ביישוב של סא"ל מ' שנהרג בעזה מספרים על האיש שאף אחד לא ידע על פועלו

מכריו של הקצין אמרו שהיה איש חינוך כריזמטי ואב מסור. "הסיפור מתחיל להיחשף, ורק עכשיו אנשים מבינים איזה עץ גדול נפל", אמר קרוב משפחתו. "הוא היה בשבילי הכל", סיפרה אלמנתו הצעירה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלקת הקבר של סא"ל מ', ביום שני
חלקת הקבר של סא"ל מ', ביום שניצילום: גיל אליהו

ביישוב הקטן שבו התגורר סא"ל מ', שנהרג ביום ראשון בחילופי האש בין הכוח המיוחד שנכנס לרצועת עזה לאנשי חמאס, היתה השבוע אווירה לא פשוטה. מ' היה מוכר לכל בזכות פעילותו כאיש חינוך, בעוד על פעילותו הצבאית רבים כלל לא ידעו. אלמנתו הצעירה, נ', מספרת על בעל שהיה לה למשענת גם בתחומי המשפחה והבית וגם בתחומי העבודה והקריירה של שניהם. השניים, בני אותו היישוב, הכירו כשנ' היתה בכיתה י"ב, התאהבו והתחתנו כשהיתה בסך הכל בת 19, ומאז נולדו להם שני ילדים.

"הוא היה בשבילי הכל. האדם שאני יכולה לסמוך עליו. המלים שלו, המחשבות שלו, הדעות שלו. הוא ידע לתת תשובה לכל שאלה", היא מספרת בדמעות. "הוא היה עסוק מאוד, אבל את הזמן שהיה לנו ניצלנו היטב. יש לי הרבה זיכרונות עכשיו. כל זמן שהיה לנו, נוצל לחוויות ולזיכרונות". על העבודה, היא אומרת, הוא לא דיבר כלל. "ידעתי שהוא בעבודה מיוחדת, ואני לא שאלתי".

בית העלמין הצבאי שבו נקבר סא"ל מ' השבועצילום: גיל אליהו

ביישוב ניכרת אווירה קשה גם מחוץ למעגל המנחמים הקרוב. "אנשים לא מעכלים עדיין את גודל האסון והאובדן", אמר בעל בית קפה במקום. "אפילו תנועת התיירות והמסחר ירדה. גם לנו אין חשק לעבוד, לשרת את האנשים. אני לא יודע כמה זמן ייקח לנו להתאושש מהמכה הזאת. זה מוות לא רגיל. זה גם קורבן לא רגיל".

במבנה הקהילתי שהוסב למרכז לניחום אבלים, נשים רבות ניגשו לנחם את נ'. אחת מהן, חיילת במדים ששירתה עם סא"ל מ', סיפרה לנ' איזה אדם מופלא הוא היה וביקשה לחבק אותה. נ', שכנראה מעולם לא פגשה קודם באותה החיילת, קיבלה בחום את החיבוק.

מאז שנודע דבר מותו של הקצין, מנחמים מכל הארץ - אזרחים מן השורה, בכירים ופוליטיקאים - הגיעו לנחם את המשפחה האבלה, וביישוב נאלצו להרחיב את שעות הניחומים המקובלות. "אני בטוח ש-70%-80% מהמנחמים לא הכירו אותו או את משפחתו, אבל באו לחלוק לו כבוד ולחזק את המשפחה", אמר אחד מהתושבים. "זה אבל לאומי. אנשים כואבים מקרוב ומרחוק. כל אחד מרגיש שהוא שותף לשכול הזה. זה החלל של כולם".

קרוב משפחה של מ' סיפר כי עוד בנערותו בלט ברוח ההתנדבות שלו. "אני מכיר אותו מאז שהוא ילד קטן. הוא היה ילד חברותי, נחמד, מנומס. כולם אהבו אותו. כשבגר, בלט ברוח ההתנדבות שלו. זה בלט גם כשהתגייס. הוא בלט באירועים החברתיים במשפחה - בשמחה, באבל, הוא תמיד היה נוכח. על העבודה הצבאית שלו לא ידענו כלום. הוא בלט במנהיגות שלו, תמיד ניסה להטיף לחבר'ה הצעירים על לימודים", אמר. "הוא היה מאוד ערכי. זה אובדן גדול. כל הסיפור שלו מתחיל להיחשף, ורק עכשיו אנשים מבינים איזה עץ גדול נפל. איזה הפסד למשפחה, לחברה כולה. איבדנו בחור שקשה מאוד להיכנס לנעליים שלו".

גם ו', קצין וחברו של סא"ל מ' מהיישוב ומהשירות הצבאי, סיפר שהיה "בחוד בכל התחומים". "זה האופי שלו. ראשון בהכל, מוביל בהכל. הוא אהב לפרוץ גבולות. הוא סימן לעצמו מטרות, והיה יודע לאורך כל הדרך מה הוא רוצה לעשות. הוא לא היה מסתפק בפחות מניצחון". לדבריו, היה סא"ל מ' מעורב מאוד בקהילה ביישוב, ואחת מהמטרות העיקריות שלו היו הובלת הנוער למקומות טובים ונכונים עבורו. "הוא חבר אמיתי. הצניעות והדיבור בגובה העיניים גרם לאנשים לאהוב אותו. יש לו המון חברים. אם הייתי מרים טלפון וצריך משהו, היה עוזב הכל ובא", סיפר. לדבריו של ו', ביישוב לא ידעו מה הוא עושה ביום-יום, גם אם הניחו שמדובר בתפקיד רגיש במערכת הביטחון. "היו שמועות, אבל הוא היה צנוע. הוא היה נכנס לשיחה ויודע להוריד את השאלות האלה מהר מאוד. הבינו, אבל אף אחד לא שאל".

ו' הוסיף כי מ' אהב לטייל וכי המשפחתיות היתה תכונה בולטת בו. "הוא הכניס את הילדים שלו לכל החוגים והיה מעורב בחינוך שלהם ברמה מאוד גבוהה. היה אב למופת. אם היה לו זמן במשך השבוע, הוא היה הולך לבקר את הילד שלו גם בבית הספר", אמר. "הוא האמין שרק דרך החינוך אפשר לצמצם פערים. המסלול שלו בכל המקומות היה להוכיח שלא רק שהוא יכול להיות בהם, הוא גם יוביל בהם. הוא רצה להיות מנהל בית ספר. אמר: 'אם אני רוצה להשפיע, אני צריך להיות שם'".

א', מכרה של הזוג המתגוררת ביישוב, סיפרה שהשניים נודעו כזוג הורים ש"עשו הכל" עבור ילדיהם. "הוא היה צנוע, מנומס, אדם נפלא. ב-00:30 בלילה אמרו שזה הוא. לא ישנתי כל הלילה. אני מכירה אותם כאנשים שמחים שמגדלים שני מלאכים. הם מאוהבים ועשו הכל למען הילדים שלהם", אמרה.

קרוב משפחתו הוסיף כי סא"ל מ' לא רצה להחזיק בתפקיד ציבורי, אלא להשקיע בקהילה. "הוא לא חיפש מעמד, הוא חיפש להשפיע בקהילה שלו", אמר. "הוא היה אבטיפוס ומודל לחיקוי. אין מלים. רק עכשיו מבינים איזה הפסד".

בהודעת דובר צה"ל שפורסמה לאחר מותו, נכתב כי הכוח המיוחד שסא"ל מ' היה חלק ממנו, "ביצע פעולה ממושכת שבמהלכה נקלע למציאות מורכבת מאוד. הלוחמים בכוח פעלו באופן הרואי ומרגע שנקלעו למציאות שנקלעו אליה ניהלו קרב הירואי להסרת איום וחילוץ לשטח ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ