פועל בניין נפצע קשה מעבר לקו הירוק, אך התאונה לא דווחה ואתר הבנייה לא נסגר

חוקי הבטיחות של ישראל לא חלים בשטחים, ומשרד העבודה אינו מפקח על האתרים. רחמים יעקב זרביב מאושפז מורדם ומונשם זה שבוע, אך במשרד העבודה לא יודעים למסור אף פרט על התאונה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחמים זרביב
רחמים זרביב צילום: יסמין מורפוס

רחמים יעקב זרביב, פועל בן 30 מירושלים, מאושפז כשהוא מורדם ומונשם זה שבוע בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בשבוע שעבר ספג חבלת ראש קשה כשנפל מהגג באתר בנייה באדוריים מדרום להר חברון. בשל העובדה שהאתר נמצא מעבר לקו הירוק, חוקי הבטיחות שנוגעים לאתרים בישראל לא חלים עליו ומשרד העבודה והרווחה לא מפקח עליו. תאונתו של זרביב לא דווחה עד כה ובמשרד העבודה לא ידעו למסור עליה שום פרטים. כמו כן, האתר לא נסגר, כפי שמתחייב בתוך הקו הירוק בעת תאונות קשות וקטלניות. מתחילת השנה נהרגו 38 פועלי בניין ושלושה עוברי אורח בתאונות באתרי בנייה.

זרביב, הנדסאי במקצועו שביקש להתמנות למנהל העבודה באתר בו עבד, פועל בחודשים האחרונים במאבק נגד תאונות הבנייה בפורום למניעת תאונות עבודה, ודיווח למנהל הפורום, ראובן בן שמעון, על הפרות בטיחות. "כל נושא בטיחות בעבודה היה בעורקיו של רחמים", סיפרה ל"הארץ" אשתו, יסמין מורפוס. "הוא דיבר ללא הרף על החשיבות של בטיחות ומיגון בעבודה, כי זה דבר שצריך לחזק ולאכוף במדינה. מאוד חשוב לו לקדם את הנושא ואת ערך חיי אדם באתרי בנייה". היא סיפרה עוד כי "רחמים אוהב מאוד את ישראל ומתוך זה בחר לעסוק בבניית הארץ... מה שחשוב לנו וגם לו זה איך למנוע את התאונה הבאה. מאז התאונה של רחמים ידוע לנו על עוד שלוש תאונות עבודה, זה רק מעיד על חוסר המודעות".

בנייה בשכונת רמת שלמה, החודשצילום: אמיל סלמן

מהמשטרה נמסר כי זרביב נפל מקומה שנייה וחבש קסדה וכי "נפתחה חקירה לבירור נסיבות המקרה שעודנה מתנהלת... נגבתה עדות מהקבלן ומעובדים נוספים שהיו באתר". הקבלן באתר, אלישיב יהודה כהן, סירב להגיב או למסור פרטים על התאונה.

ביום פציעתו של זרביב התרחשה תאונה נוספת בתל אביב, וזו כן דווחה ונודעה לציבור - האתר במקרה זה לא נסגר כיוון שמדובר במבנה קיים. הפצוע בתל אביב יתווסף לרשימת משרד העבודה של פצועים והרוגים באתרי בנייה, אך פועלים שנפצעים מעבר לקו הירוק לא נספרים. למינהל הבטיחות אין סמכויות פיקוח בהתנחלויות, ולא פעם מפונים הפצועים וההרוגים באופן עצמאי או באמבולנסים של הסהר האדום. בשבוע שעבר פנה סגן שר הביטחון, אלי בן דהן (הבית היהודי), לשר העבודה והרווחה חיים כץ בדרישה כי יוקצו תקנים לטיפול בנושא הבטיחות בעבודה גם בשטחים.

אתר בנייה ברמת גן, החודש - ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

לדברי בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "מדובר שוב במקרה שבו עובדים מעבר לקו הירוק מופקרים, נפצעים ונהרגים בדממה רחוק מהעין הציבורית". פציעתו האנושה של זרביב נודעה לבן שמעון במקרה, בעקבות פנייה של בן משפחה. "משרד העבודה מחזיק בעמדה שאין הוא מוסמך חוקית לפעול מעבר לגבולות הקו הירוק ולכן אינו חוקר את התאונות, ולצד גלגולי העיניים וזריקת האחריות בין משרדי הממשלה, אף גורם אינו אוסף מידע אודות תאונות העבודה מעבר לקו הירוק, כך שאפילו עובדים שנהרגים ונפצעים נותרים שקופים בחייהם ובמותם. מבחינת משרד העבודה והרשויות דמם של הפועלים מעבר לקו הירוק פחות אדום מדמם של העובדים בתל אביב".

לדברים הצטרף ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום: "מזה שנים ארוכות מתרץ מנהל הבטיחות בעבודה את מחדלו באי חקירת תאונות עבודה בשטחי יהודה ושומרון בכך שאין לו סמכות לחקור תאונות אלו. הגיע הזמן לפעול במקרים של תאונות באזור יהודה ושומרון ולהגיש תביעות נזיקין כנגד מנהל הבטיחות בעבודה. כמו כן, לבצע בבית המשפט בירור מעמיק ולבדוק אם טענה זו של מנהל הבטיחות בעבודה אכן נכונה, או שמדובר בבריחה מאחריות".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ