לאחר ארבע שנות זיהום מתמשך: שיפור ממשי במצבו של נחל הירקון

מכון טיהור שהחל לפעול באזור החודש, מזרים שפכים באיכות טיהור טובה יותר אל הנחל. מנהל רשות המים: "הזיהום שהיה למעשה פסק"

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שייטים בנחל הירקון, בשנה שעברה
שייטים בנחל הירקון, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

לאחר ארבע שנות זיהום מתמשך בנחל הירקון, לאחרונה חלה ירידה ממשית ברמת הזיהום בו. זאת בעקבות הזרמת שפכים באיכות טיהור טובה יותר אל הנחל ממכון טיהור שהחל לפעול באזור החודש.

בארבע השנים האחרונות הוזרמו אל הנחל עודפי שפכים באיכות ירודה שהצטברו באזור דרום-מזרח השרון, פגעו בפעולות השיקום שלו וגרמו לבעיות תברואה ותמותה גבוהה של בעלי חיים. הזרמת השפכים אל הנחל נעשתה בהיתר של רשות המים על מנת למנוע מצב שבו יפגעו בשטחים אחרים.

לפני יותר משנה הגבירה רשות המים את הלחץ על הגורמים האחראיים על הקמת מכון הטיהור, שבנייתו התעכבה, ובהם תאגיד מים הפועל באזור. הלחץ הביא לזירוז בהליכי ההקמה של המתקן, והוא החל בפעילות לפני כחודש במה שמוגדר כשלב הרצה. "כבר עכשיו יש שיפור משמעותי באיכות השפכים הזורמים לירקון והזיהום שהיה למעשה פסק", ציין גיורא שחם, מנהל הרשות. "כמו כן החלו עבודות להקמת מאגר שיוכל לקלוט את השפכים המטוהרים בעתיד".

נחל הירקון, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

בדיקות שערך המשרד להגנת הסביבה באזור זמן קצת לאחר הפעלת מכון הטיהור מצביעות על שיפור משמעותי באיכות השפכים המוזרמים לירקון. עם זאת, ברשות הנחל ציינו שיש לעקוב אחר התוצאות לאורך זמן ולוודא שהמתקן החדש אכן מזרים שפכים באיכות המתאימה לתהליכי השיקום שלו.

מרבית המים הזורמים בירקון כיום הם שפכים מטוהרים המגיעים מהערים כפר סבא, הוד השרון ורמת השרון. רק במעלה הנחל זורמים מים ממקורות טבעיים. מדובר בשפכים שעברו תהליכי טיהור מתקדמים, ולכן מצבו של הנחל השתפר והיתה בו התחדשות של אוכלוסיות בעלי חיים. לאחר השלמת המאגר לקליטת השפכים של המתקן החדש בדרום השרון, יתכן שחלקם לא יזרום אל הנחל וישמש להשקייה.

במקביל לשיפור המצב בירקון מסתמן שיפור גם במצב שפך נחל שורק, שאליו זרמו עודפי שפכים ממכון הטיהור המרכזי של גוש דן (שפדן). שפכים אלו זיהמו את הנחל וסיכנו גם את חופי הרחצה. לאחרונה הצליחו אנשי השפדן לייעל את הליכי הטיפול בשפכים וכתוצאה מכך הם זורמים בכמות פחותה אל הנחל וניתן לנצל אותם להשקיית שדות חקלאיים בנגב.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ