דרעי מבקש למנוע מינוי נציג חד"ש לסגן ראש עיר בחיפה בטענה שתמך בחמאס

מינויו של רג'א זעאתרה עורר זעם בקרב תושבים, ובעקבותיו פנה דרעי פנה ליועץ המשפטי במשרדו בנושא. זעאתרה ל"הארץ": נבחרתי לשרת את הציבור שבחר בי. ראשת העיר קליש-רותם: הציבור הערבי הוא חלק מהעיר שלנו

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רג'א זעאתרה, השבוע
רג'א זעאתרה, השבועצילום: רמי שלוש

שר הפנים אריה דרעי אמר אתמול (שישי) כי יבדוק אם יש בסמכותו למנוע את מינוי יו"ר סיעת חד"ש בחיפה רג'א זעאתרה לסגן ראש העיר מכיוון שלטענתו הוא תומך בארגוני טרור. "ראג'א זעתרה (הטעות במקור – נ"ש), חבר מועצת עיריית חיפה, הביע תמיכה בחיזבאללה ובחמאס, תמך בחרם על ישראל והביע תמיכה בפעילות נגד ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אדם כזה אינו יכול להתמנות לסגן ראש עיר בשכר כפי שמבקשת ראש עיריית חיפה", כתב דרעי בטוויטר.

במוצאי שבת הודיע היועץ המשפטי של משרד הפנים, עו"ד יהודה זמרת, לשר דרעי כי זעאתרה מכחיש עובדתית חלק מהטענות נגדו. בעקבות זאת הורה דרעי למנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לקיים בדיקה מקיפה בנושא, ובסיומה יפנו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שיחליט האם בסמכות שר הפנים למנוע תשלום שכר לזעאתרה אם ימונה לסגן ראש עיר.

מינויו של זעאתרה הביא לביקורת מצד חברי כנסת ותושבים, שבעקבותיה פנה דרעי ליועץ המשפטי במשרדו בנושא. זעאתרה, שנבחר מטעם סיעת "החזית החיפאית" (חד"ש), אמור לפי הסכמים קואליציוניים לכהן כסגן ראש העיר במחצית השנייה של הקדנציה, ולהחליף בתפקיד את הרב דב חיון ממרצ.

המחאה על המינוי החלה בעמודי הפייסבוק של תושבי חיפה, ובין היתר נפתח דף נגד מינויו ונכתבה עצומה בעניין ביוזמת תנועת "אם תרצו". בין היתר התבטאו נגד זעאתרה חברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו), נאוה בוקר וד"ר ענת ברקו (הליכוד). השבוע פנה ח"כ יואב קיש (הליכוד) לשר דרעי להתערב בעניין. במכתב ששלח אליו כתב קיש כי "בימים האחרונים פורסמו פרטים על פועלו של האחרון ובין היתר על תמיכתו המוצהרת בארגון הטרור חמאס, על פעולות שביצע וקריאות שהצהיר נגד מדינת ישראל ועוד. כיום, אין בחוק יכולת למנוע מראש העיר למנות אדם כזה כסגן ראש עיר אלא על ידי מועצת העיר, אך לפחות את שכרו יש בסמכות השר למנוע".

ראשת העיר חיפה קליש-רותם בעיריית חיפה, בנובמברצילום: רמי שלוש

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצטרף לקריאה למנוע את המינוי, ודרש ממפלגת המחנה הציוני להורות לקליש-רותם לעשות זאת. "החלטת מפלגת העבודה למנות לסגן ראש עיריית חיפה תומך מוצהר של החיזבאללה וה-BDS שהשווה את הציונות לדאעש הוא טירוף מערכות מוחלט", כתב בטוויטר, "המחנ״צ צריך להורות לעינת קליש-רותם לבטל מיד את ההסכם הזה, שמחבר אותם לגרועים שבשונאי ישראל".

זעאתרה פעיל פוליטי זה כמה שנים, ובעבר התבטא בצורה שנויה במחלוקת. בשנת 2015, כשכיהן כראש מערך ההסברה של הרשימה המשותפת, אמר כי חמאס אינו ארגון טרור וטען כי דאעש שאבו השראה מהציונות. "מאיפה הם למדו את הפשעים האלה? חפשו מה התנועה הציונית עשתה ב-48' – אונס, ביזה, רצח וטבחים", אמר. בנוסף, בעבר הביע תמיכה בנשיא סוריה בשאר אסד וכן במזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה.

זעאתרה אמר ל"הארץ" כי מכיוון שהליכוד וש"ס נשארו מחוץ לקואליציה בחיפה, מתנהל ביניהן מאבק פוליטי שנועד, לדבריו, להוכיח מי יותר ימני, "ומי מסית יותר נגד הערבים ומי יותר פטריוט, למרות שבעבר הליכוד ישב בקואליציה גם עם חד"ש וגם עם בל"ד. אני מבין שיש אנשים שאני קצת צורם להם. אני לא נבחרתי כדי לעשות נעים בגב לאף אחד, אני נבחרתי לשרת את הציבור שבחר בי". הוא הוסיף שיש שני גופים עירוניים חדשים – הרשות לשוויון והרשות לחיים משותפים: "הראשונה בראשותי והשנייה בראשות קליש-רותם (עינת קליש-רותם, ראשת העיר חיפה), כדי לקדם את השוויון והחיים המשותפים".

מעיריית חיפה וקליש-רותם לא נמסרו תגובות, אולם ראשת העיר פרסמה לפני שלושה ימים פוסט בעמוד הפייסבוק שלה ובו כתבה כי "חיפה היא עיר מעורבת, רב-גונית, מורכבת. סוד יופיה טמון בדיוק בזה, בפסיפס האנושי יוצא הדופן שיש בה. כאשר ערב הבחירות חתמנו הסכם עם דגל התורה, האשים אותי הציבור החילוני שאני אהפוך את חיפה לבני ברק. כאשר חתמתי עם ישראל ביתנו, האשים אותי ציבור מצביעי השמאל שחיפה תאבד את המתינות שלה ותיפגע. חתמנו עם מרצ, עם דוד עציוני, ועם עוד רבים אחרים. מצד אחד קראו לי עוכרת ישראל, מצד שני קראו לי גזענית". היא הוסיפה כי היא חיפאית ואוהבת את חיפה ואנשיה, וכי "היום אנחנו חותמים על הסכם עם סיעת חד"ש. מבין שלוש הסיעות של הציבור הערבי שהתמודדו למועצה, זו היא הסיעה היחידה שהצליחה להיכנס. הציבור הערבי הוא חלק מהעיר שלנו, חלק חשוב, ועלינו לכבד את רצון בוחריו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ