שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל
שלבי וזאעתרה בחיפה, היום
שלבי וזאעתרה בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
נעה שפיגל

נציג חד"ש במועצת העיר חיפה, רג'א זעאתרה, הודיע היום (רביעי) כי לא יכהן כסגנה של עינת קליש רותם, אך הוא אינו מתנצל ולא חוזר בו מהתבטאויותיו בעבר בגנות הציונות ובתמיכה בפעולות חמאס וחיזבאללה. זעאתרה אמר כי במקומו תכהן שהירה שלבי, מספר שתיים ברשימתו. 

זעאתרה אמר כי "לעם המתנגד לכיבוש יש זכות להתנגד בכל האמצעים הלגיטימיים". הוא ציין עוד כי מתנגד לטרור ולפגיעה מחפים בפשע, אך "בסכסוך הזה נפגעים חפים מפשע משני הצדדים". את נתניהו כינה זעאתרה "המסית והפירומן מבלפור 10", ואמר כי הוא "מפחד משינוי שמובילה ראשת עיר שנבחרה". 

"ממשלה שמתנהגת כמו מאפיה, מה זה הדבר הזה?", שאל זעאתרה בהקשר ללחץ שהפעילו שר הפנים אריה דרעי וראש הממשלה בנימין נתניהו לפסול את מינויו, "שמאיימים שראש עיר לא תקבל תקציבים? זה דמוקרטיה?". הוא שיבח את קליש רותם על שלא נכנעה ללחצים מהימין ואמר: "עינת את מנהיגה אמיצה, הוכחת שאת יכולה להביא לשינוי... נמשיך להיות בשותפות אמיתית".

בסוף דבריו אמר זעאתרה כי הוא גאה להכריז ששלבי היא "האשה הערבייה הפלסטינית הראשונה שתכהן כסגנית ראש עיר בחיפה". לאחר ההכרזה שלבי אמרה כי זהו "רגע עצוב לדמוקרטיה הישראלית, שפשטה רגל פשיטה סופנית וסופית". לדבריה, "המאבק הוא לא חיפאי, הוא מאבק על החברה הישראלית והאופי שלה. הדמוקרטיה, חופש הביטוי שהולך ומצטמצם וזה שאנחנו שותקים את זה והופכים את זה כאילו לסוגיה חיפאית". בלחצים שהופעלו נגד מינויו של זעאתרה היא רואה "ניסיון מכוון ומוצהר לפסול את האזרחים הערבים ואת הלגיטימיות שלהם להיות שותפים במערך ההחלטות".

קליש רותם כתבה בטוויטר לאחר מסיבת העיתונאים כי "המגזר הערבי היה במשך ההיסטוריה, וישאר גם בתקופתנו, חלק מהנהגת חיפה. המלחמה האישית נגד זעתרה הסתיימה". היא הוסיפה: לא אתן שנציגי הליכוד המקומיים, שכועסים כי לא קיבלו ג'ובים, ינהלו מלחמה נגד האוכלוסייה הערבית בחיפה".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, כתב בטוויטר בעקבות ההכרזה: "רג'א זעאתרה נשאר איתן בעמדתו ולא התכופף מול הרדיפה הפוליטית בשבוע ההסתה האחרון. תושבי חיפה בחרו בו והוא יהיה נציגם במועצה. לא ישתיקו אותו ולא ישתיקו אותנו. חיפה מוכרחה להמשיך להיות בית לערבים ויהודים, על דעותיהם, עמדותיהם וזהותם".

בשבוע שעבר הודיע דרעי כי יפעל לביטול מינויו של זעאתרה ונתניהו ביקש מקליש רותם שלא למנותו לסגנה. קליש רותם דחתה את בקשתו של נתניהו, אך ביקשה מזעאתרה להתנער מכמה מההתבטאויות, כך מסר אתמול ל"הארץ" גורם המעורה בפרטים. זעאתרה, שהיה בין השאר ראש מערך ההסברה של הרשימה המשותפת, אמר בעבר כי חמאס וחיזבאללה אינם ארגוני טרור וכי ההתנגדות שלהם לכיבוש לגיטימית.

גורמים בהנהגת חיפה טוענים כי הסערה סביב מינוי זעאתרה לסגן של קליש רותם נובעת מנקמה של אנשי הליכוד, משום שנותרו מחוץ לקואליציה העירונית. לפי הגורמים, סיעת הליכוד דרשה לקבל מינוי לסגן בשכר למשך כל הקדנציה, בעוד שקליש רותם הסכימה למנות את נציג הסיעה לחצי קדנציה. לאחר מכן דרשו בליכוד למנות את יו"ר מועצת הסניף של המפלגה בעיר, ויטלי חייקין, למשרה בתשלום בעירייה. "היא החליטה שבדיוק את זה היא באה לנקות מהעירייה, את הקומבינות האלה", אמר מקור בעיר על קליש רותם, "ולכן החליטה שלא לשתף פעולה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ