הקואליציה של ליאון בעיריית ירושלים: ללא סיעת התעוררות, עם רוב חרדי גדול

בסיעת התעוררות טוענים כי המו"מ בין הצדדים נכשל מפני שליאון פעל לפירוק הגוש שהקימו ובשל ויכוח עקרוני על מפת השכונות החילוניות בעיר. גם אגודת ישראל, שאנשיה פעלו נגד ליאון, תהיה בקואליציה. מרצ צפויה לחתום על הסכם קואליציוני בהמשך היום

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאון חוגג עם פעילים אחרי סיום הסבב הראשון בבחירות, באוקטובר. היה מחויב למפלגות החרדיות שתמכו בו
ליאון חוגג עם פעילים אחרי סיום הסבב הראשון בבחירות, באוקטובר. היה מחויב למפלגות החרדיות שתמכו בוצילום: אמיל סלמן

הקואליציה העתידית של ראש עיריית ירושלים משה ליאון תורכב מרוב חרדי מובהק, ולא תכלול את הסיעה החילונית הגדולה, התעוררות. זאת, לאחר שהמשא ומתן בין הצדדים נכשל. הלילה (שלישי) נחתם הסכם גם עם הסיעה החרדית אגודת ישראל, שאנשיה פעלו נגד בחירתו של ליאון. עם זאת, מספר סיעות חילוניות קטנות יצטרפו לקואליציה שגיבש ליאון ותוצג מחר. בנוסף, ליאון נמצא במשא ומתן מתקדם עם סיעת היחיד של מרצ, וזו צפויה לחתום על הסכם קואליציוני בהמשך היום.

מאז הבחירות, לפני חודש וחצי, ניהל ליאון משא ומתן מורכב עם הסיעות המרכיבות את מועצת העיר. הוא היה מחוייב לשותפיו מהמפלגות החרדיות שתמכו בו – דגל התורה וש"ס - וניסה להגיע להסכמים עם יתר הסיעות, ובראשן התעוררות בראשות עופר ברקוביץ, שהפסיד לו בכ-3,700 קולות.

התעוררות, שקיבלה בבחירות האחרונות שבעה מנדטים, היא הסיעה הגדולה ביותר במועצה. אנשיה ביקשו לקיים את המשא ומתן כגוש של תשעה חברי מועצה, לאחר שהגיעו לסיכום עם שני חברי מועצה נוספים – עו"ד יוסי חביליו, שרץ באופן עצמאי, ויהודה בן יוסף, שרץ עם סיעתו של השר זאב אלקין. עם זאת, ביומיים האחרונים סיכם ליאון עם חביליו כי האחרון ישמש סגן ראש העיר בחצי השני של הקדנציה, ובמקביל סיכם עם בן יוסף כי יכהן כדירקטור באחת החברות העירוניות, ובכך פירק את הגוש של התעוררות.

בעקבות חתימת ההסכמים הקואליציוניים עם הסיעות החילוניות הקטנות, חזר בו ליאון מההצעה שנתן להתעוררות ואתמול המשא ומתן התפוצץ. בהתעוררות טוענים כי הסיבה לכך אינה רק חלוקת התיקים והעובדה שליאון פעל לפירוק הגוש שהקימו, אלא ויכוח עקרוני על סמכויות ועל האופן שבו רואים שני הצדדים את מפת השכונות החילוניות בעיר.

ברקוביץ בליל הבחירות, בנובמבר. הפסיד בבחירות לראשות העירייה בכ-3,700 קולות
ברקוביץ בליל הבחירות, בנובמבר. הפסיד בבחירות לראשות העירייה בכ-3,700 קולותצילום: אמיל סלמן

במהלך המשא ומתן סוכם כי ברקוביץ יכהן כממלא מקום יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, חבר המועצה מדגל התורה אליעזר ראוכברגר, וכן שינהל את הדיונים בנוגע לתוכניות הנוגעות לשכונות החילוניות בעיר, בעוד שראוכברגר ינהל את התיקים הנוגעים לשכונות החרדיות. התעוררות העבירה לליאון את רשימת השכונות שהיא מגדירה כחילוניות, שכללה 25 שכונות, אולם ברשימה שנשלחה מטעם ראוכברגר הופיעו רק 14 שכונות. בין היתר ביקש ראוכברגר לקבל לניהולו שכונות חילוניות מובהקות כפסגת זאב, גבעת צרפתית, קטמונים, רחביה, רמת שרת וארמון הנציב. לטענת מקורבי ברקוביץ, הרשימה מעידה על כוונותיו האמיתיות של ליאון ושותפיו החרדיים בנוגע לעתיד השכונות החילוניות בירושלים, ועל כן לא יכלו להצטרף לקואליציה בראשותו.

בהודעה שפרסמה אתמול הסיעה נכתב: "בחודש האחרון ניסינו להגיע להבנות עם ראש העירייה, מי שנבחר בקומבינה על הראש של הציבור הירושלמי. במשך כל הזמן, האינטרס הרחב של הציבור הירושלמי עמד לנגד עינינו. ליאון נכנע לשותפים מדגל התורה וש"ס וחסם כל השפעה שהתעוררות דרשה בקשר לשמירה על השכונות הציוניות בעיר".

בסביבתו של ליאון דחו בתקיפות את הטענות ואמרו כי ברקוביץ איים בעבר שאם המשא ומתן יתפוצץ הוא יטען שהדבר אירע מפני שליאון מחויב לחרדים. "ברקוביץ נכשל בכל משא ומתן שניהל מאז תחילת מערכת הבחירות", אמר מקורב לראש העיר. "אנחנו קיבלנו פניות מחביליו ובן יוסף שביקשו לפרוש מהגוש ולנהל משא ומתן עצמאי. מרגע שהגוש לא כולל תשעה אלא שבעה חברי מועצה ההצעה השתנתה, אבל אתמול נקבעה פגישת משא ומתן להיום בבוקר ושעה אחר כך התעוררות הוציאו הודעה שהמשא ומתן התפוצץ".

חבר המועצה ראוכברגר מסר כי "רשימת השכונות היא לא אבן נגף במשא ומתן. זה דבר שולי שבשולי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ