משרד התחבורה: גשר יהודית בת"א ייבנה בחודשים הקרובים

במשרד מבקשים לאחד את העבודות עם פרויקט חשמול הרכבת לירושלים, ולא ברור אם הן יתקיימו גם בשבת. באוגוסט דחה השר כץ בחצי שנה את בניית הגשר בשל לחץ החרדים

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה של גשר יהודית באוגוסט. עדיין לא ברור מתי ההקמה תחודש
בר פלג
בר פלג

כחמישה חודשים אחרי ששר התחבורה, ישראל כץ, הורה בלחץ החרדים לדחות את בניית גשר יהודית בת"א - משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון הודיעו אתמול (שני) לבג"ץ כי הגשר ייבנה בחודשים הקרובים, במסגרת העבודות על קו הרכבת לירושלים. עבודות אלו צפויות להתחיל בסוף החודש. עיריית תל אביב, שעתרה לבג"ץ בעקבות עצירת הבנייה, הודיעה כי לא תמשוך את העתירה - מאחר שעדיין לא ברור מתי בדיוק הגשר ייבנה. מקור ברכבת ישראל אמר ל"הארץ" כי חברה מספרד אחראית לעבודות, וכי אם הן יהיו בשבת ישולבו עובדים ישראלים רק באישור הגורמים המוסמכים מטעם המדינה.

לפי המשרד, כץ גיבש מתווה לבניית הגשר: תחילה נדחתה בנייתו בחצי שנה כדי לאפשר לרכבת להשלים את ההיערכות לעבודות חשמול הקו לירושלים. בהמשך הוחלט לאחד את בניית הגשר עם עבודות החשמול הנעשות תחתיו. זאת, לדברי המשרד, משום שהחשמול הוא "פרויקט לאומי ראשון במעלה ובעל חשיבות עליונה" ומתוך רצון "למנוע פגיעה נוספת בציבור". כמו כן בוטלה התוכנית לחסימה נפרדת של נתיבי איילון לצורך הקמת הגשר. גורם במשרד העריך שיסיימו להניף את קורות הגשר לפני סיום העבודות ברכבת.

הדמיית גשר יהודיתצילום: חן אדריכלים

נציגי העירייה אמרו בתגובה כי "נראה ששר התחבורה, שעצר משיקולים פוליטיים את בניית הגשר, נאלץ לרדת מהעץ ולהורות על המשך העבודות". בעירייה הוסיפו כי "בית המשפט קבע שהתירוצים לעיכובים לא נראים אמינים ומעידים על 'נשף מסכות'". עוד אמרו כי כץ כלל לא הגיש תצהיר בהתאם לדרישת בית המשפט, אלא רק ביקש לעכב את מועד העבודות. 

העירייה עתרה לבג"ץ כחמישה שבועות לאחר הדחייה, ובדיון בדצמבר קראו השופטים עוזי פוגלמן, דוד מינץ ויוסף אלרון למצוא "לוח זמנים קרוב" לחידוש העבודות. משרד התחבורה וכץ טענו אז כי השר לא הורה לעצור את העבודות, אלא ביקש למצוא חלופות אפשריות למועד הנפת הקורות (בין השאר הוצע לעצור את התנועה באיילון בלילות, אך ראש הממשלה אמר שהדבר אינו סביר). במהלך הדיון התנגדו אנשי המשרד לטענה שסוגיית העבודות בשבת היא המניע לעיכוב הגשר, ואמרו: "במוקד העניין עומד הרצון להקל על ציבור הנוסעים בנתיבי איילון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ