שלושה שוטרים נפצעו בהפגנה בחיפה נגד יצירה שמציגה את ישו כרונלד מקדונלד

מאות נוצרים הפגינו מול מוזיאון חיפה לאמנות, ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. אתמול נזרק בקבוק תבערה לעבר המוזיאון. השרה רגב דרשה להוריד את היצירה, וציינה כי התמיכה במוסד עלולה להיפגע

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההפגנה מול המוזיאון בחיפה, השבוע
ההפגנה מול המוזיאון בחיפה, השבוע

מאות נוצרים הפגינו היום (שישי) בשעות הצהריים מול מוזיאון חיפה לאמנות, בשל יצירה המוצגת בו מזה כמה חודשים, המכונה "מק'ישו", ומציגה את ישו הצלוב בדמותו של רונלד מקדונלד. על פי המשטרה, כמה מאות מפגינים ניסו להיכנס בכוח למוזיאון, על מנת להוריד את היצירה. עוד נמסר כי הכוחות ניסו לחסום את הכניסה למוזיאון, ובתגובה יידו המפגינים לעברם אבנים. שלושה שוטרים נפצעו בראשם, ופונו לקבלת טיפול רפואי. תושב העיר בן 32 נעצר בחשד לתקיפת שוטר.

ההפגנה היום מגיעה לאחר שאתמול בשעות הלילה נזרק בקבוק תבערה לעבר המוזיאון. שרת התרבות מירי רגב פנתה אתמול למנכ"ל מוזיאוני חיפה בדרישה להוריד את היצירה. במכתב ששלחה רגב למוזיאון, כתבה כי הגיעו לידיעה "תלונות רבות על פגיעה חמורה ברגשותיו של הציבור הנוצרי, העולה מהיצירה 'מק ישו', המוצגת בתערוכה 'סחורה מקודשת'".

היצירה "מק'ישו" במוזיאון חיפה לאמנותצילום: וילהלם שוסטרום

לדבריה, "זילותם של סמלים מקודשים לדתות ולמאמינים רבים בעולם כאקט מחאה אמנותי אינה לגיטימית ואינה יכולה לשמש כיצירה במוסד תרבות, הנתמך מכספי מדינה", ואף ציינה כי התמיכה במוסד עלולה להיפגע.

מהמוזיאון נמסר בתגובה למחאה, כי "בפגישה שנערכה בין ראשי הכנסיה בחיפה למנכ"ל המוזיאון נסים טל ובשיתוף עיריית חיפה, הוחלט על שילוט המסמן אפשרות לתוכן פוגעני בכניסה לתערוכה, כמקובל במצבים בהם עלול להיווצר מצב של פגיעה ברגשות".

שוטרים בהפגנה מול מול המוזיאון, היום

המוזיאון הדגיש כי הוא מגנה את האירוע של השלכת בקבוק התבערה, וציין כי "שיח סביב אמנות, מורכב ככל שיהיה, אסור שיגלוש למחוזות אלימים ועליו להיות מכבד - גם במצבים טעונים". על פי המוזיאון, היצירה מוצגת במוזיאון במסגרת תערוכה ביקורתית שעוסקת בתרבות הצריכה, ו"מתייחסת לשימוש לשימוש ציני של תאגידי ענק בסמלים דתיים".

האמן יאני לינונן, נוצרי בעצמו, אמר בתגובה למחאה כי הוא מבקר ביצירתו את האופן שבו רונלד מקדונלד הפך סמל של תרבות פופולרית, שההתייחסות אליו מזכירה סגידה דתית. "כל ניסיון לקשור את היצירה לגזענות אינו רלוונטי". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ