צה"ל חסם את אפליקציות "צבע אדום", ומפלס החרדה של תושבי עוטף עזה עולה

פיקוד העורף חסם את האפליקציות הפרטיות בטענה שהן מעוררות בהלה ופוגעות ביעילות, אך לדברי התושבים, האפליקציה הצבאית אינה עונה על דרישותיהם. "זו החלטה שנובעת מאגו", הם אומרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פגיעת רקטה בשדרות, בחודש אוגוסט
פגיעת רקטה בשדרות, בחודש אוגוסטצילום: אליהו הרשקוביץ

אחרי 18 שנות ירי לעוטף עזה, רבים מתושבי האזור מתקשים להתנתק בעיתות חירום משני דברים: החרדות והטלפון הסלולרי, שבשנים האחרונות מציע להם אפליקציות שונות המתריעות על אזעקות. יישומים אלה לא הורידו את מפלס החרדה, אך היעדרם מעלה אותו בימים אלה בקרב תושבי העוטף, לאחר שפיקוד העורף החליט באופן חד-צדדי לחסום את האפליקציות הפרטיות. מאז סוף השבוע חתמו יותר מ-1,500 תושבים על עצומה הקוראת לבטל את המהלך, בטענה שהאפליקציה הרשמית של פיקוד העורף אינה מספקת את צורכיהם. "שומטים לנו את הקרקע מתחת לרגליים", אמרה תושבת אחד הקיבוצים בעוטף, המתמודדת כבר שנים עם קשיים נפשיים בעקבות המצב הביטחוני באזור.

אפליקציית פיקוד העורף מאפשרת לתושבים לקבל דיווחים על התרעות בשלושה יישובים בלבד, לעומת האפליקציות הפרטיות שאינן מגבילות אותם. בפיקוד אומרים שבאפליקציות התקבלו התרעות שווא, ולכן הם רוצים "למנוע בהלה ופאניקה שראינו במשך השנים". בכיר בפיקוד אף הוסיף כי צמצום האפשרויות לתושבים מביא לכך שההתרעה תתקבל במכשירים הניידים באופן מהיר יותר, דבר העשוי להציל חיים.

נפילת רקטה במועצה האזורית אשכול, בחודש נובמברצילום: אליהו הרשקוביץ

את שי כהן, תושב זיקים המתגורר בעוטף עזה כבר שמונה שנים, הנימוק הזה לא משכנע: "כשיש ירי, לא משנה לאן, זה מעניין אותי", הוא אומר. "אני חי את זה. אם אני יודע שיורים עכשיו, זה מעלה אצלי את הדריכות". כהן סבור שפיקוד העורף מנע את הגישה לאפליקציות הפרטיות משיקולי יוקרה ואגו. "האפליקציה הפרטית רזה. או שהיא נותנת לך התרעה איפה שסימנת, או שהיא נותנת לך באופן כללי כל אזעקה שמתרחשת במדינת ישראל", הוא אומר.

הגישה של כהן משקפת חוסר אמון גובר מצד תושבים בעוטף כלפי צה"ל. אחרי "צוק איתן" ונאום הכלניות של הרמטכ"ל לשעבר גנץ, רבים חושבים שהצבא מצייר תמונה תקשורתית בהירה מהמציאות. לעיתים הם אף מרגישים שצה"ל מבקש להנמיך את הלהבות על חשבונם, למשל בסבבי ההסלמה האחרונים או בגל עפיפוני התבערה, שחלק מהם לא הובא לידיעת הציבור. בתחושת חוסר אונים - או לפחות בתחושה שמסתירים מהם מידע - הם פונים לאפליקציות הפרטיות, הרשמיות פחות, שישקפו להם את הסובב אותם. לתושבים פגועי נפש וחרדתיים הן עוזרות לעבור את היום.

אחת מהם היא מירב (שם בדוי), תושבת קיבוץ בעוטף עזה, הנעזרת כבר שנים בתרופה נגד חרדה. גם היא איבדה את האמון בצה"ל במבצע "צוק איתן", ואחרי תקלות באפליקציית פיקוד העורף החליטה להסיר אותה. "אני מעדיפה לקבל את המידע שלי מחוץ לצבא, בלי סינון. אני לא מאמינה לצבא", היא אומרת, "אני מעדיפה לקבל התרעות שחלק מהן שווא ולא לקבל פחות התראות, ואני חוששת שצה"ל יתריע פחות מעכשיו". 

פגיעת רקטה בבית מגורים באשקלון, בחודש נובמברצילום: אילן אסייג

לדברי מירב, "אם היום אנחנו שומעים בום, האפליקציה (הפרטית) של צבע אדום מספרת לי מה קרה. זה דבר שיכול להציל חיים, גם אם זה לא קורה אצלי באותו הרגע", היא אומרת. לאנשים חרדתיים, הוסיפה, "ההחלטה נראית חמורה יותר. אני יכולה להעיד שהוא מכניס אותי לאי-שקט מאוד משמעותי".

חרף דברי התושבים, הרצון לרכז את המידע כך שהדיווחים יהיו ממוקדים יותר אינו מופרך. לדברי תהילה רביבו, מנהלת מרכז חוסן (מרכז לפיתוח התמודדות עם מצבי לחץ) במועצה האזורית שער הנגב, זו גם ההמלצה של גורמים טיפוליים. "אנחנו דווקא ממליצים לצמצם את צריכת החדשות, להסתפק במה שאנחנו כמועצה שולחים, בלי להציף במידע מיותר", היא אומרת.

עם זאת, רביבו מדגישה כי היא מודעת לכך שתושבים רבים מוצאים נחמה באפליקציות הפרטיות - ומפתחים מעין תחושת שליטה בתוך הכאוס, שבאה בעקבות עודף המידע שהם צורכים. המספרים מדברים בעד עצמם: לפי נתוני אנדרואיד, את האפליקציה הפרטית הפופולארית ביותר, "צבע אדום", הורידו חצי מיליון משתמשים. את אפליקציית פיקוד העורף הורידו 50 אלף איש בלבד.

פגיעת רקטה בבית מגורים באשקלון, בחודש נובמברצילום: אילן אסייג

בכיר בפיקוד העורף אמר ל"הארץ" כי צה"ל מתכוון להרחיב בקרוב את בחירת היישובים באפליקציה הרשמית משלושה לעשרה. אף על פי כן הוא הדגיש כי אם יתגלה שהמהלך יעמיס על המערכת ויפגע במהירות ההתרעה, ייתכן שהוא יבוטל. "אנחנו בסך הכל לטובת האזרח, שיקבל את הדברים בדרך הכי טובה ונעימה", הוסיף.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "פיקוד העורף הוא הגורם האחראי להפצת התרעה מפני איומים שונים, הנעשית במגוון אמצעים כדי להגיע בזמן קצר לחשיפה רבה ככל האפשר. גורמים ויזמים פרטיים מפיצים ביישומים שונים את ההתרעות המפורסמות באתר הפיקודי. לאחרונה, בשל תלונות אזרחים על התרעות שגויות והתרעות שווא במערכות הפרטיות, הוחלט בפיקוד העורף למנוע את אפשרות הגישה לקובץ ההתרעות המפורסם באתר". עוד נמסר כי "אפשר לקבל את ההתרעות דרך אפליקציית פיקוד העורף בזמן אמת ובאופן מדויק. האפליקציה מבוססת על נתוני מיקום ומערכת GPS ומאפשרת בחירת שלושה אזורי התעניינות נוספים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ