עינת קליש רותם: הפסל מק'ישו יוסר מתצוגה במוזיאון חיפה

ראשת העיר חיפה מסרה כי חוזה ההשאלה של היצירה, שנציגי הכנסיות הנוצריות דרשו להסירה, עומד להיגמר ולא יחודש. הפגנה של הקהילה הנוצרית מול מוזיאון חיפה תוכננה למחר

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היצירה מק'ישו
נעה שפיגל
נעה שפיגל

ראשת העיר חיפה, עינת קליש רותם, הודיעה היום (רביעי) כי הפסל "מק'ישו", שנציגי הכנסיות הנוצריות ביקשו להפסיק את הצגתו במוזיאון בעיר, יוסר מתצוגה. "בסיכום עם ראשי הכנסיות, והיות וחוזה ההשאלה של הפסל מסתיים בימים אלה, היצירה תוסר ותוחזר בהקדם", מסרה. שאר היצירות מעוררות המחלוקת יוצגו בחדר סגור.

קליש רותם הוסיפה כי "ללא כל קשר, אנו מאמינים בחופש הביטוי כחלק מאבני היסוד של הדמוקרטיה. צר לנו על עוגמת הנפש שחוותה הקהילה הנוצרית בחיפה, ועל הפגיעה הפיזית והאלימות שהתרחשו בעקבותיה". בדבריה מתייחסת ראשת העיר להפגנה בה השתתפו מאות נוצרים מחוץ למוזיאון חיפה, בה נפצעו שלושה שוטרים. הפגנה נוספת של נוצרים במחאה על היצירה תוכננה למחר.

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, דן יקיר, מסר בתגובה להודעת קליש רותם, כי "מדובר בכניעה לאלימות ובפגיעה חמורה בחופש הביטוי האמנותי. גם ראשת העירייה, כמו שרת התרבות, אינה מוסמכת לקבוע מה יוצג ומה לא יוצג במוזיאון העירוני".

השבוע הגישו הכנסייה היוונית־אורתודוקסית והכנסייה היוונית־קתולית בחיפה בקשה לצו מניעה לבית המשפט המחוזי בעיר, על מנת שיסיר את היצירה וכן שתי יצירות נוספות המוצגות בתערוכה "סחורה מקודשת". כמו כן, השבוע פורסם כי יוצר הפסל, האמן הפיני יאני לינונן, ביקש בספטמבר האחרון להסיר את הפסל מתצוגה בעקבות הצטרפותו לתנועת ה-BDS. השבוע שלח מכתב ליו"ר סיעת "החזית החיפאית" במועצת העיר חיפה, רג'א זעאתרה, והדגיש את דרישתו.

כמו כן, שרת התרבות מירי רגב הצטרפה לדרישה להסיר את היצירה ואף איימה כי תמנע תקציבים ממוזיאון חיפה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, פנתה לשרה הבהירה לה כי אין לה סמכות למנוע תקציבים וכי פגיעה ברגשות דתיים אינה עילה לשלילת תקציבים.

ממוזיאון חיפה לאומנות בחרו לא להגיב להודעתה של קליש רותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ