בג"ץ למדינה: הסבירי מדוע הגן הלאומי עיר דוד לא פתוח בשבתות ובחגים

השופטים הורו למדינה ולעמותת אלע"ד המפעילה את הגן הלאומי שבמזרח ירושלים, להסביר מדוע הן לא נוהגות בו כבשאר הגנים אשר פתוחים בכל ימות השנה. השטחים הסגורים בגן הם חלק משכונת המגורים סילוואן

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן לאומי עיר דוד על רקע שכונת סילוואן, ב-2012
ניר חסון

בג"ץ הורה אתמול (רביעי) למדינה לנמק מדוע שטחים בגן הלאומי עיר דוד שבמזרח ירושלים, לא נפתחים לקהל הרחב גם בשבתות, בחגים ובשעות הערב. הגן הלאומי מנוהל על ידי רשות הטבע והגנים ומופעל באמצעות עמותת אלע"ד, ונהלי הסגירה שלו בשבתות ובחגים עומדים בניגוד לכל הגנים הלאומיים בישראל. השופטים נתנו למדינה ולאלע"ד 60 ימים להגיש את תגובתן.

לפני ארבע שנים סגרו רשות הטבע והגנים ועמותת אלע"ד שטחים בגן הלאומי עיר דוד בגדרות ובשערים. השטחים היו עד אז פתוחים לציבור בכל שעות היממה וימות השנה, וכשנסגרו, הם נגרעו משטחי השכונה הפלסטינית שבה שוכן הגן. בעקבות המהלך, הגיש עורך דין איתי מק בשם ארגון הארכיאולוגים "עמק שווה", יחד עם תושבים פלסטינים מסילוואן, המתגוררים בגן הלאומי, עתירה לבג"ץ.

חפירות ארכיאולוגיות בגן הלאומי על רקע שכונת סילוואן, ב-2013צילום: אמיל סלמן

בעתירה נטען כי הסגירה מצטרפת לסגירת שטחים ציבוריים נוספים בסילוואן לטובת חפירות ארכיאולוגיות ולצורכי תיירות. בשנות ה–90, למשל, הוטלו מגבלות על הכניסה לשטחים שסביב מעיין הגיחון, וב–2005 נסגרה בריכת השילוח, אתרים ששימשו בעבר בחופשיות את תושבי הכפר. בתחילה טענה רשות הטבע והגנים כי הסגירה האחרונה נעשתה בשל צרכי ביטחון ולאחר מקרי השחתה בשטח. ואולם, היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי לא הוצגו ראיות לתלונות רשמיות שהוגשו בגין מקרים כאלו. החלטת הסגירה התקבלה על ידי רשות הטבע והגנים ואלע"ד, מבלי להתייעץ עם רשות העתיקות והמשטרה.

לפני כשנה הורו שופטי בג"ץ ליועץ המשפטי לממשלה להציג חלופות ריאליות של שטחים פתוחים לטובת הציבור בכפר, במקום אלו שנסגרו. אך החלופות שהציגה המדינה היו שטחים פרטיים ובעייתיים לשימוש. אחת החלופות היתה שטח עצי פרי בבעלות פרטית, שאיש לא פנה לבעליו בנוגע לפתיחתו לציבור. באחרת ישנו חניון. לגבי שטח אחר, נטען על ידי התושבים כי מדובר בשטח שסובל מהצפות ביוב קבועות. בעקבות כך, הוציאו אתמול השופטים צו על תנאי המורה למדינה ולאלע"ד להסביר מדוע לא יפתחו את שטחי הגן הלאומי בעיר דוד לציבור הרחב בשעות הפתיחה הרגילות של גנים לאומיים אחרים שבהם קיימות עתיקות.

"עמק שווה" ותושבי סילוואן טענו כי מדובר בתהליך "חברוניזציה" של סילוואן. "אין מקום לזמזמים, מפתחות, גלגלות חד-כיווניות ומשטר היתרים בלב אזור מגורים בירושלים", נכתב בתגובתם לעמדת המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ