העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביב יתחדשו בסוף השבוע הקרוב

בעקבות עתירה שהגישה עיריית ת"א, הודיעה הפרקליטות לבג"ץ כי העבודות יתקיימו כמתוכנן במשך שש שבתות. העבודות היו אמורות להתחיל באוגוסט, אך נדחו בחצי שנה בלחץ המפלגות החרדיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה של גשר יהודית בתל אביב, באוגוסט

העבודות להקמת גשר יהודית מעל דרך איילון יחלו בסוף השבוע הקרוב - כך הודיעה היום (שלישי) פרקליטות המדינה לבג"ץ בעתירה שהגישה עיריית תל אביב. לפי ההודעה, העבודות יתקיימו בשישה סופי שבוע, כמו בתכנון המקורי שנעצר בהוראת שר התחבורה ישראל כץ בעקבות לחץ המפלגות החרדיות. העבודות על הגשר - שיחבר בין שדרות יהודית לשכונת ביצרון - צפויות להסתיים עד חודש אפריל, בהתאם למזג האוויר.

משרד התחבורה ונתיבי איילון הודיעו בתחילת החודש כי הגשר ייבנה בחודשים הקרובים, לאחר שביקשו לאחד את העבודות להקמתו עם פרויקט חשמול קו הרכבת לירושלים, כדי שלא יהיה צורך לחסום בנפרד את נתיבי איילון. עם זאת, עד היום לא היה ברור עד כה אם העבודות יתקיימו בשבת.

אתר הבנייה של גשר יהודית בתל אביב, באוגוסטצילום: תומר אפלבאום

מקור במשרד התחבורה אמר ל"הארץ" כי בסופו של דבר אין כל שינוי בעמדת המשרד, וכי העבודות להקמת גשר יהודית יתבצעו לפי המתווה של כץ, שלפיו נתיבי איילון לא ייחסמו עבור הקמת הגשר, והעבודות עליו יבוצעו בחפיפה לעבודות הרכבת, שקיבלה ממשרד התחבורה היתר לבצע אותן בשבת.

לפי המתווה של כץ שפורסם בהודעת משרד התחבורה מתחילת החודש, תחילה נדחתה בניית הגשר בחצי שנה כדי לאפשר לרכבת להשלים את ההיערכות לעבודות חשמול הקו לירושלים. בהמשך הוחלט לאחד את בניית הגשר עם עבודות החשמול הנעשות תחתיו. זאת, לדברי המשרד, משום שהחשמול הוא "פרויקט לאומי ראשון במעלה ובעל חשיבות עליונה" ומתוך רצון "למנוע פגיעה נוספת בציבור". גורם במשרד העריך שיסיימו להניף את קורות הגשר לפני סיום העבודות ברכבת.

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, אמר בעקבות הודעת הפרקליטות: "כפי שחזרתי ואמרתי, גשר יהודית קום יקום. שר התחבורה נאלץ לרדת מהעץ, לחזור בו ולהורות על המשך העבודות. חבל שפרויקט כה חשוב לציבור עוכב בגלל סיבות פוליטיות".

משרד התחבורה הגיב לדבריו של חולדאי, ומסר: "בג"ץ קיבל את עמדת משרד התחבורה בכל הנוגע להקמת גשר יהודית וכל העקרונות שנקבעו על ידי שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ נשמרו במלואן. שלושת העקרונות שנקבעו על ידי השר כץ יושמו באופן מלא: דחייה של חצי שנה בביצוע העבודות, ביטול התכנית לחסימה נפרדת להקמת הגשר וביצוע העבודות להקמת גשר יהודית במועדי העבודות לחשמול קו הרכבת ירושלים-תל אביב".

עוד נמסר ממשרד התחבורה כי "לאורך כל ההליכים המשפטיים, בג"ץ קיבל את עמדת משרד התחבורה והשר במלואה ודחה את כל בקשות עיריית תל אביב לקבל צו שיחייב את השר להקים מיידית את הגשר. בית המשפט נעתר לבקשת משרד התחבורה והעניק לחברת הרכבת את הזמן הנדרש לגיבוש תכנית עבודה מוסדרת לחשמול הקו שבמסגרתה יבוצעו עבודות הנפה של גשר יהודית".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר בעקבות הודעת משרד התחבורה: "אם היו באמת רוצים שלא לבצע עבודות בשבת, לא היו עושים. נעשה ככל יכולתנו למנוע עבודות בשבת".

העירייה הגישה את העתירה לבג"ץ כחמישה שבועות לאחר הדחייה, ובדיון בדצמבר קראו השופטים עוזי פוגלמן, דוד מינץ ויוסף אלרון למצוא "לוח זמנים קרוב" לחידוש העבודות. משרד התחבורה וכץ טענו אז כי השר לא הורה לעצור את העבודות, אלא ביקש למצוא חלופות אפשריות למועד הנפת הקורות. בין השאר הוצע לעצור את התנועה באיילון בלילות, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שהדבר אינו סביר. במהלך הדיון התנגדו אנשי המשרד לטענה שסוגיית העבודות בשבת היא המניע לעיכוב הגשר, ואמרו: "במוקד העניין עומד הרצון להקל על ציבור הנוסעים בנתיבי איילון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ