דרעי הודיע על סיפוח יישוב למועצה האזורית תמר למרות התנגדותה

המועצה האזורית תמר חזרה בה מהסכמתה לסיפוח היישוב חירן בשל רצון משרד הפנים לבחון חלוקה של ההכנסות שהיא מקבלת ממפעלי ים המלח עם מועצות אזוריות נוספות

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלונות ליד ים המלח. המועצה מקבלת מיליונים מתשלומי ארנונה
אלמוג בן זכרי

שר הפנים אריה דרעי הודיע היום (חמישי) כי חתם על צו המספח את היישוב העתידי חירן למועצה האזורית תמר, זאת אף שאתמול הביעה המועצה התנגדות לכך. המועצה חזרה בה מהסכמתה לסיפוח היישוב בשל רצון משרד הפנים לבחון חלוקה של ההכנסות שהיא מקבלת ממפעלי ים המלח עם מועצות אזוריות נוספות.

עשרות משפחות מתגוררות כיום בקראוונים באזור יער יתיר וממתינים להקמת היישוב חירן, שצפוי להיבנות על אדמות הכפר הבדואי אום אל-חיראן, שטרם התפנה אך הושגו הסכמות לכך. היישוב העתידי אינו נמצא בשטח המועצה, שחולשת על אזורים נרחבים באזור ים המלח.

המועצה האזורית תמר מקבלת מדי שנה הכנסות אדירות מתשלומי ארנונה ממפעלי ים המלח ומהמלונות באזור, ובמשך השנים פרצו עימותים בינה לבין מועצות ערד ודימונה על חלוקת ההכנסות. דברי דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר, ההכנסות השנתיות מארנונה עומדות על 140 מיליון שקל, כ-40 מיליון מתוכם מגיעים ממפעלי ים המלח, שכיום ניתנות באופן בלעדי למועצה. לדבריו, למועצה הוצאות גדולות בשל תפעול המלונות והמפעלים בשטחה.

במועצה תקפו את החלטת דרעי לכפות את סיפוח היישוב אליה, וכן את חלוקת ההכנסות שלה. ראש המועצה טען כי "מדובר במה שנראה כמחטף של השר דרעי לקראת הבחירות הקרבות".

לפי דרעי, בשנתיים האחרונות פועלת ועדה גיאוגרפית שתפקידה לבחון את חלוקת ההכנסות והשטח באזור באופן שוויוני. לפני כמה חודשים הסכימה המועצה לסיפוח חירן, ואולם אז החלה הוועדה לבחון את חלוקת הארנונה ממפעלי ים המלח - וזו חזרה בה. אתמול בוועדה הציגה המועצה התנגדות נחרצת לסיפוח חירן בשל נסיבות כלכליות.

"מצד אחד מנצל משרד הפנים את התגייסות המועצה להקמת יישובים ולקליטת 400 בתים בחירן, לטובת יישוב הנגב המזרחי - התגייסות המחייבת חוסן פיננסי - ומצד שני משית עליה חלוקת הכנסות נוספת באופן לא הגיוני", אמר ליטבינוף. לדבריו, המועצה מעבירה היום לערד ודימונה מיליוני שקלים בשנה.  

אריה דרעי מסר היום כי "זו החלטה חשובה מאוד שתדחוף קדימה את היישוב ותסייע לו. אני שמח לסיים 9 שנות המתנה של התושבים. בהנחייתי, הוועדות הגאוגרפיות ממשיכות בעבודתן ובוחנות בימים אלה חלוקת הכנסות ושינויי גבולות במגוון רשויות מקומיות, על מנת לצמצם פערים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ