קליש רותם הצהירה כי לא תתערב בתכנים אמנותיים של יצירות שיועלו במוזיאוני חיפה

ההצהרה הוגשה לבית המשפט בעקבות דיון בעתירה על הסרת הפסל "מק'ישו" מתצוגה במוזיאון חיפה, לאחר שראשת העיר הודיעה כי הגיעה לסיכום עם ראשי הכנסיות הנוצריות בנושא

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפסל "מק'ישו"
נעמה ריבה
נעמה ריבה

ראשת העיר חיפה עינת קליש רותם הצהירה אתמול (חמישי) כי לא התערבה בעבר ולא תתערב בעתיד בתכנים אמנותיים של יצירות המוצגות במוזיאוני העיר. זאת, חרף הודעתה ברשתות החברתיות מהחודש שעבר כי הגיעה לסיכומים עם ראשי הכנסיות הנוצריות בנושא הפסל "מק'ישו", שהוסר מתצוגה במוזיאון האמנות העירוני לבקשתם.

ההצהרה הוגשה לבית המשפט המחוזי בעיר בעקבות דיון בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח נגד הסרת הפסל וההתערבות של ראשת העיר בתכנים אמנותיים במוזיאון. בדיון שהתקיים מוקדם יותר השבוע, ונערך באופן חריג בהרכב של שלושה שופטים, ביקש נשיא בית המשפט השופט רון שפירא מעורכת הדין של העירייה, עופרה שלו יפתחאל, הצהרה שלפיה ראשת העיר לא תתערב בתכנים אמנותיים. תחילה אמרה עורכת הדין שאינה יכולה לספק הצהרה כזו. בהמשך, הציע לה שופט נוסף שישב בהרכב, סגן נשיא בית המשפט, אברהם אליקים, שלושה ימי התייעצות בטרם תחליט להצהיר על אי ההתערבות.

לבסוף הגישו אתמול עו"ד שלו יפתחאל והיועצת המשפטית של העירייה עו"ד ימית קליין את ההצהרה. בהצהרה נכתב: "ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, פועלת ותפעל כפי חובותיה וסמכויותיה לביצוע התפקידים המסורים לה, בהתאם לפקודות העיריות. ראש עיריית חיפה לא התערבה ואינה מתכוונת להתערב בעתיד בתוכן האמנותי של יצירות המועלות במוזיאוני חיפה". 

בעקבות הצגת הפסל "מק'ישו" במוזיאון האמנות העירוני הפגינו מאות נוצרים מחוץ למוסד, ושלושה שוטרים נפצעו בהפגנה. במקביל, הכנסייה היוונית־אורתודוקסית והכנסייה היוונית־קתולית בחיפה הגישו בקשה לצו מניעה לבית המשפט המחוזי בעיר, על מנת שיסיר את היצירה וכן שתי יצירות נוספות המוצגות בתערוכה "סחורה מקודשת". כמו כן, יוצר הפסל, האמן הפיני יאני לינונן, ביקש בספטמבר להסיר את הפסל מהתצוגה בעקבות הצטרפותו לתנועת ה-BDS. 

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, מסר כי האגודה "מברכת על הצהרתה של ראשת עיריית חיפה בפני בית המשפט, שתימנע מלהתערב בתוכן האמנותי של היצירות המוצגות במוזיאון חיפה. יש לקוות שברור לראשת העירייה שזהו הדין לגבי כל מוסדות התרבות בעיר. המטרה העיקרית של העתירה היתה להבהיר שאין לנבחרי ציבור כל סמכות להתערב בתוכן האמנותי ולפגוע בחופש הביטוי האמנותי של מוסד תרבות. חשוב שהעניין הובהר גם במערכת היחסים שבין ראש רשות מקומית למוסדות תרבות עירוניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ