השרה רגב ליועמ"ש: אמץ את החלטת המחוזי כקו מנחה ואפשר הסרת עבודות אמנות

רגב טענה כי ההחלטה בסוגיית מק'ישו, המתירה לראשת העיר חיפה להתערב בתכנים אמנותיים כדי למנוע פגיעה ברגשות הציבור, תקפה גם לגביה. "להחלטה הזאת כולנו פיללנו", כתבה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב במליאת הכנסת, נובמבר 2018
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שרת התרבות מירי רגב פנתה הבוקר (רביעי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בבקשה לאמץ את החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה כקו מנחה, ולגבות את סמכותם של ראשי רשויות בהתערבות בתוכנן של יצירות אמנות – וכך גם לגבי סמכותה של השרה עצמה. "ההחלטה דנן היא בשורה אמיתית ועליך לאמצה כקו מנחה בחוות הדעת העתידיות שלך בנושאים אלה", כתבה רגב. "לא ייתכן שפגיעה חמורה בערכינו ובסמלינו תמשיך להיות מותרת במוסדות ציבור, הנתמכים מהקופה הציבורית, בין ברשויות המקומיות ובין בכלל. כספי הציבור וערכינו המכוננים ראויים להגנה".

ביום ראשון דחה המחוזי עתירה של האגודה לזכויות האזרח נגד ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, בעניין המיצג המכונה "מק'ישו", שבו מוצג פסלו של ישו כרונלד מקדונלד. הוא קבע כי הגורמים המקצועיים צריכים לקבוע אילו תכנים יוצגו בתערוכות במוזיאון, אך ציין כי לראשת העיר הסמכות והחובה למנוע פגיעה ברגשות אוכלוסיית העיר וכי היא מוסמכת להנחות גורמים ברשות, לרבות גורמי תרבות ואמנות הפועלים מטעם העירייה, לפעול בעניין במסגרת שיקוליהם.

היצירה מק'ישוצילום: וילהלם שוסטרום

רגב כתבה ליועמ"ש כי ההחלטה מגבה את הרוח שהובילה השרה לאורך הקדנציה שלה. "החלטה זו מהדהדת למרחוק ובקרבם של משפטנים בעלי שם את תפישתי המשפטית והתודעתית נגד 'הכרעותיהם של פקידים בכירים' במשרדך ובמשרד האוצר, שבחרו להתעלם מההיגיון הציבורי והמשפטי של עיקרון חופש המימון, אותו ביקשתי לקדם בכל שנות הקדנציה שלי", כתבה. "המסר מההחלטה ברור וחד משמעי, למדינה, על כל זרועותיה כולל לשרת התרבות, יש וצריכה להיות הסמכות להתערב לצורך הסרתם של תכנים פוגעניים ברגשות הציבור ככל שהמדובר במוסדות ציבור שהם בבעלותה או בתמיכתה של המדינה. להחלטה הזאת כולנו פיללנו".

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, אמר בתגובה לרגב כי "הסכנה הברורה של פסק הדין השגוי שנתן ביהמ"ש המחוזי מתגלה באופן מיידי, כאשר שרת התרבות מנסה לעשות בו שימוש כדי לקדם את המדיניות הפסולה שלה של התערבות בחופש הביטוי האמנותי. אולם השמחה של השרה מוקדמת. פסק הדין סותר הלכות ברורות של בית המשפט העליון, ובכוונת האגודה לזכויות האזרח לערער עליו לבית המשפט העליון".

בינואר פנתה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר לשרה רגב בעקבות פנייה של האגודה לזכויות האזרח, והבהירה לה כי אין לה סמכות למנוע תקציבים ממוזיאון חיפה לאמנות בעקבות היצירה. היא הדגישה כי פגיעה ברגשות דתיים אינה עילה לשלילת תקציבים. "הפחתת התמיכה במוסדות תרבות בשל יצירות אמנות המוצגות בהם או דרישה להפסיק להציג יצירות המעוררות מחלוקת, עולה כדי פגיעה בחופש הביטוי, אשר לו משקל ייחודי בתחום התרבות", כתבה המשנה ליועץ.

היצירה עוררה מחאה אלימה בחיפה בחודש שעבר. מאות נוצרים הפגינו מול המוזיאון, התעמתו עם כוחות המשטרה ויידו לעברם אבנים. שלושה שוטרים נפצעו בראשם ופונו לקבלת טיפול. בלילה שקדם להפגנה נזרק בקבוק תבערה לעבר המוזיאון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ