לאחר שהתנתקה מהנוער העובד, תנועת בני המושבים תשתף פעולה עם השומר החדש

בתנועות טוענים כי לא מדובר באיחוד של ממש אלא בשיתוף פעולה ערכי ואסטרטגי, שיכלול שימוש משותף במשאבי שתי התנועות. מזכ"לית בני המושבים: הצעד יאפשר הכרה ממשרד החינוך והקלה במישורים הביורוקרטיים והכלכליים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חניכים של בני המושבים, בדצמבר

לאחר שהתנתקה מתנועת הנוער העובד והלומד, הודיעה תנועת הנוער בני המושבים כי תקיים "שיתוף פעולה ערכי ואסטרטגי" עם השומר החדש. בשתי התנועות טוענים כי לא מדובר באיחוד של ממש, אך מציינים המהלך יכלול שיתוף פעולה כלכלי הכולל שימוש משותף במשאבי שתי התנועות. לדברי שירי ארדיטי-נחום, מזכ"לית בני המושבים, שיתוף הפעולה נועד "להחזיר את העבודה החקלאית לחינוך הבלתי פורמלי ולהעצים את המרחב הכפרי בישראל".

ארדיטי-נחום הוסיפה כי החיבור נוצר מתוך "חיבור רעיונות והבנה כי המשימה המשותפת היא החזרת החקלאות ללב העשייה החינוכית וחיבור הנוער לאדמה. שיתוף הפעולה יאפשר גם אישור משאבים, הכרה ממשרד החינוך והקלה במישורים הביורוקרטיים והכלכליים".

השומר החדש הוא ארגון שהוקם בשנת 2007, ומציג את עצמו כ"תנועה חברתית, חינוכית וציונית" שמטרותיה הן "לשמור על אדמות המדינה תוך סיוע והעצמת החקלאים וגורמי האכיפה, לצד חיבור אזרחים וצעירים לאדמה, לאהבת הארץ ולזהות ציונית". הארגון מפעיל מתנדבים המקיימים פעולות שמירה מפני הצתת יערות, וכן שמירה על שטחים חקלאיים במטרה למנוע גניבות ופגיעה. בנוסף לפעולות השמירה, הארגון מקיים פעילות חינוכית-חקלאית, ומפעיל תנועת נוער קטנה, שבה נמצאים כאלף חניכים, שנת שירות, מסלול נח"ל ופעילויות התנדבותיות לסטודנטים.

שירי ארדיטי-נחום, מזכ"לית בני המושבים, בדצמבר. "המשימה המשותפת היא החזרת החקלאות ללב העשייה החינוכית"צילום: מתן רצבי

ארגון השומר החדש נהנה מתמיכה תקציבית מכספי המדינה. בכל שנה מעביר לו משרד החקלאות בין שבעה לשמונה מיליון שקלים מכספי התמיכות. ב-2017 פורסם ב"הארץ" כי הארגון יקבל תמיכה תקציבית נרחבת מהמשרד לשירותי דת, במסגרת פעילות המינהלת לזהות יהודית.

ההודעה על שיתוף הפעולה מגיעה כחמישה חודשים לאחר שתנועת בני המושבים החליטה להתנתק מתנועת הנוער העובד והלומד, שנתנה חסות לפעילותה במשך כ-60 שנה. במסגרת תהליך ההתנתקות, שהיה רווי בהאשמות הדדיות בין התנועות ואף הגיע לפתחו של בית הדין לעבודה, החליפו ב"בני המושבים" את צבע השרוך בחולצת התנועה הכחולה משרוך אדום, המזוהה עם ערכיה הסוציאליסטיים של הנוער העובד והלומד, לשרוך ירוק – סמל לחקלאות ולהתחדשות.

לאורך השנים פעלה תנועת בני המושבים כחטיבה אוטונומית בנוער העובד והלומד, אך לטענת אנשי בני המושבים, בשנות ה-90 החל תהליך עקבי של פגיעה באוטונומיה הזו. ארדיטי-נחום אמרה ל"הארץ" לפני כחודשיים כי בשנים האחרונות הורחקו נציגי בני המושבים ממעגל מקבלי ההחלטות, ונמנעה מהם גישה למידע חשוב הנוגע להתנהלות התנועה ולתקציבה. בבני המושבים טענו עוד כי בנוער העובד והלומד לא העבירו להם את מלוא התקציב שהיו זכאים לו ממשרד החינוך, התומך בתנועות הנוער על בסיס מספר החניכים בכל תנועה. בנוער העובד והלומד הכחישו את הטענות הללו בתוקף, ואף טענו כי בני המושבים תוקצבה בנדיבות ולפנים משורת הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ