המשטרה: הושגה שליטה במוקדי השריפות; מאמצי הכיבוי יימשכו עד מחר

יותר מ-20 בתים נפגעו מהאש, ו-3,500 איש פונו מבתיהם ■ נתניהו הורה להביא סיוע אווירי לכיבוי השריפות ■ כביש 443 יישאר חסום במהלך הלילה, והתושבים שפונו לא יורשו לשוב לבתיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות הכיבוי בשריפה באזור קיבוץ הראל

לאחר גל שריפות שנמשך מהצהריים, ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הודיע הערב (חמישי) כי הושגה שליטה בשני מוקדי השריפות הנרחבים ביער בן שמן וסמוך לקיבוץ הראל. עם זאת, מאמצי הכיבוי יימשכו אל תוך הלילה. 3,500 תושבים פונו לאורך היום מבתיהם, וכוחות ההצלה נערכו לפינוי אלפים נוספים. עשרות בתים נפגעו מהאש ביישובים שליד יער בן שמן, בשפלת יהודה ובקיבוץ כרמיה שבעוטף עזה. לפי קק"ל, עד כה נשרפו כ-30% מיער בן שמן ועוד אלפי דונמים ביערות אשתאול וצרעה. במשטרה החליטו להשאיר את כביש 443 סגור, ולפיכך התושבים באזור בן שמן שפונו מבתיהם לא יוכלו לחזור אליהם. 

כהן הוסיף כי במשטרה נערכים למניעת ביזה בלילות הקרובים, ומפקד מחוז המרכז, ניצב עמי אשד, הוסיף כי "שיתוף הפעולה בין הגופים הציל חיים". במהלך היום טיפלו צוותי הכיבוי בכ-800 דליקות בשטחים ציבוריים. אחד משני המוקדים העיקריים, יער בן שמן, ייסגר למטיילים בימים הקרובים. כביש 443 נחסם לתנועה בסביבתו, ואלפים ביישובים הסמוכים לו פונו: במבוא מודיעים פונו 200 תושבים, בכפר דניאל 1,000, בשילת 1,200 וכך גם בגמזו. כמה תושבים סירבו להתפנות ופונו בכוח.

השריפה ליד קיבוץ הראל, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי
בית שרוף במבוא מודיעים, היוםצילום: ללא קרדיט

מוקד נוסף של שריפות פרץ באזור קיבוץ הראל ומושב תרום שבשפלת יהודה. בהראל עלו באש שישה בתים, ובסך הכל נפגעו יותר מ-40 בתים בשני המוקדים המרכזיים - שבהם פעלו כ-80 צוותי כיבוי וכ-200 כבאים. בתרום עדיין יש חשש שהאש תתפשט. 

במערכת הכבאות סבורים כי שריפות רבות נגרמו מרשלנות של חוגגי ל"ג בעומר או ממטיילים שהציתו אש בשטחים פתוחים, בניגוד להנחיות. להערכתם, השריפה שפרצה ליד קיבוץ כרמיה נגרמה מבלון תבערה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את המטה לביטחון לאומי, את משרד החוץ ואת המשרד לביטחון הפנים לפעול להבאת סיוע אווירי מחו"ל לכיבוי השריפות. לפי שעה נענו לכך ארבע מדינות: איטליה, קרואטיה, יוון וקפריסין.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר כי אין הוכחה שהשריפות נגרמו מהצתות והוסיף כי מטוסי הכיבוי הפסיקו לפעול בשל רדת החשכה. נצ"מ דני חדד, קצין אג"מ במחוז המרכז במשטרה, אמר: "קשה לומר מה הביא לדליקה. זה יכול להיות מגחל או ממשהו שאינו גורם אנושי". עם זאת, בקק"ל חושדים שהשריפה ביער בן שמן נגרמה מהצתה, ואמרו הערב: "נדע בוודאות לאחר בדיקת חוקר שריפות". מדוברות הכבאות וההצלה נמסר כי "חוקר השריפות של כב"ה בודק את הסיבה". ביערות צרעה ואשתאול החלה האש מקריסת קו חשמל. 

בית שרוף בקיבוץ הראל, אחר הצהרייםצילום: AFP

דליקות פרצו גם בשכונת פסגת זאב בירושלים ובסילוואן שבמזרח העיר. כבאים פינו כמה תושבים המתגוררים באזור מחשש שהאש תתפשט. לאחר שריפה אחרת, סמוך לכניסה לשכונת אום טובה בעיר, פונו שני גברים - בן 19 במצב בינוני ובן 23 במצב קל - בשל שאיפת עשן. בירושלים פרצה שריפת חורש סמוך לגשר עוזי נרקיס: כביש בגין נחסם לתנועה ונפתח אחר הצהריים. גם בהתנחלות בית חגי שבדרום הר חברון הושגה שליטה על שריפה, לאחר ש-30 בתים פונו.

אחר הצהריים הושגה שליטה על שריפה בביתר עילית, שבה חולצו מדירה שעלתה באש תינוק ושני אחיו, שהועברו לקבלת טיפול רפואי לאחר שסבלו מפגיעות הנובעות משאיפת עשן. בשריפה אחרת במבנה מגורים בעיר נפגע גבר כבן 43 באורח בינוני לאחר ששאף עשן, ופונה לקבלת טיפול רפואי. בסך הכל נפגעו 12 בני אדם משאיפת עשן. 

השריפה במבוא מודיעים, אחר הצהרייםצילום: גיל כהן מגן

התחזית למחר: התחממות נוספת

שרב כבד מורגש מהבוקר באזורים רבים ברחבי הארץ, ובמישור החוף נמדדה טמפרטורה של 43 מעלות באשקלון ושל 40 מעלות בחיפה. ליד הים בתל אביב, לעומת זאת, חברת החיזוי מטאוטק מדדה טמפרטורה של 28 מעלות. במהלך היום ומחר מזג האוויר ימשיך להיות שרבי וחם מאוד. מחר הטמפרטורות יהיו דומות לאלו של היום ואף תיתכן עלייה קלה. לקראת שעות אחר הצהריים מחר יחדור מכיוון מערב אוויר קצת פחות חם ותחול ירידה בטמפרטורות באזור החוף, אך תהיה עלייה בלחות. ההקלה המשמעותית בחום תגיע רק בשבת.

השירות המטאורולוגי דיווח כי בשתי תחנות מדידה נשבר שיא החום לחודש מאי: במעלה אדומים נמדדה טמפרטורה של 40.4 מעלות, ובחוות הבשור 44.7 מעלות. בכמה תחנות במישור החוף, בשפלה, בצפון הנגב, בעמק יזרעאל, בבקעת הירדן ובערבה נמדדו טמפרטורות של 45-43 מעלות.

בתחנות אחרות לא נשברו שיאים, אך הערכים שנמדדו יוצאי דופן: בבית דגן (43.5 מעלות), למשל, היו רק עוד שני מקרים שבהם נמדדו ערכי טמפרטורה גבוהים יותר בחודש זה - ב-1970 וב-1988. בדורות (45 מעלות) נמדדה טמפרטורה גבוהה יותר במאי 1970. מאחר שגל החום יימשך מחר, השירות המטאורולוגי מעריך כי נוסיף לראות ערכי טמפרטורה קיצוניים. 

כמו בגלי השריפות הגדולים הקודמים, שוב מתקיימים נתוני הרקע המסייעים להתגברות אירועים אלו: חום כבד המלווה בלחות נמוכה וברוחות מזרחיות עזות פוגש יערות ושטחי חורש. בחלקים גדולים של שטחים אלו אין דילול של הצמחייה בהיקף הנדרש, ובחלק מהמקרים אין עדיין חיץ מספק ליד ישובים. אם מוסיפים לכך מוקדי שריפות שנותרו מחגיגות ל"ג בעומר, נוצרו כל התנאים לשריפות שקשה לשלוט בהן. החורף המוצלח של השנה הנוכחית רק החמיר את נתוני הפתיחה: הגשם הרב אפשר התפתחות של צמחים בכמויות גדולות, וכשמתחילה עונת היובש, הוא הופך לפוטנציאל של חומר בעירה.  
בשני האמצעים ארוכי הטווח למניעת שריפות — רעייה מבוקרת ודילול של הצומח — נעשה בשנים האחרונות שימוש רב יותר, אבל הוא עוד רחוק מההיקף הנדרש. יש יישובים שנמצאים בסמיכות למוקדי חורש ויער צפופים, מהגליל ועד הכרמל וגם בהרי יהודה; מחר הם עשויים להיות פגיעים במיוחד אם יתפשטו שריפות. 

ברקע יש לזכור את משבר האקלים שמורגש היטב באזור מזרח הים התיכון: קשה לשייך כל שרב להשפעת משבר זה, אבל בשנים האחרונות היתה הצטברות של ימים חמים במיוחד. לפי הערכות המומחים, זה רק ילך ויגבר בעקבות התמשכות המשבר האקלימי. הצמחייה הים תיכונית פיתחה עמידות ויכולת התאוששות משריפות, אבל יישובים ותשתיות מתקשים לעמוד בכך.  

תנאי האקלים ששוררים בישראל קיצוניים ביותר ומעודדים את התפשטות השריפות. זו הפעם השלישית בתשע השנים האחרונות שבה מתפתחים תנאים קיצוניים המעודדים שריפות גדולות. בדצמבר 2010 פרצה השריפה הגדולה בכרמל, שבה נספו 44 בני אדם. הפעם השנייה היתה בנובמבר 2016, כשתנאי אקלים קיצוניים של יובש ושל רוחות חזקות גרמו לגל שריפות חסר תקדים ברחבי הארץ. הבשורות הרעות הן שהתנאים צפויים להחמיר מחר, שכן הרוחות יתגברו. להערכת איש שטח שעוסק בכיבוי שריפות בשטחים פתוחים במשך שנים רבות (וביקש להימנע מזיהוי), "מחר בסביבות 16:00 כל המדינה תבער ואין מה לעשות. יש בכל הארץ עשרות מוקדים בוערים, ואי אפשר לקרר את השטח. כשתבוא הרוח עם אחוזי לחות כל כך נמוכים, זו סיטואציה מאוד בעייתית שאין לה תשובה. אין לנו איך לקרר אלפי דונמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ