"צריך לבנות את היישוב מחדש": אנשי מבוא מודיעים מתקשים לעכל את השריפה

40 בתים נשרפו במושב שבחבל מודיעין, שהיה מוקד הדליקה הגדולה באזור בן שמן. לאחר שפונו לכפר הנוער הסמוך, תושביו חוזרים אל רגעי המתח ומחכים שהבוקר יגיע - ושיורשו לשוב לבתיהם

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס כיבוי מעל מבוא מודיעים, אתמול
מטוס כיבוי מעל מבוא מודיעים, אתמולצילום: גיל כהן מגן

בזמן שהאש עדיין איימה על בתיהם, תושבי המושב מבוא מודיעים שבחבל מודיעין - שהיה אתמול (חמישי) מוקד השריפה הגדולה באזור יער בן שמן, הגיעו לכפר הנוער הסמוך ליער לאחר ש-40 מבתיהם נפגעו. ארבע משפחות הגיעו בסך הכל, 27 בני אדם. רוב המשפחות הלכו לקרוביהן. עדי ראייה לשריפה אמרו: "יישוב שלם פשוט נשרף, עלה בלהבות. זה מראה קשה מאוד. אין לתושבים לאן לחזור".

שחף ריצמן הגיעה עם משפחתה ועם הכלבה בלה. ההלם והמתח עדיין ניכרים עליה. "הילדים היו ביום הולדת אצל השכנים, והאימא של הילדה שחגגה התקשרה וצרחה שיש שריפה ושכדאי שנאסוף אותם", סיפרה בזמן שילדיה הקטנים רצים סביבה. "הילדים נכנסו לפאניקה, אז שמנו להם סרט ובינתיים ארזנו אלבומים, תפילין ואפילו דובי. נכנסנו לאוטו ונסענו לקניון. אחרי כמה שעות פינו אותנו לכאן".

השריפה במבוא מודיעים, אתמולצילום: גיל כהן מגן

בהמשך חיכו להם אוכל חם, חדרים נקיים ופינה לילדים. רעיה, אם המשפחה הראשונה שהגיעה לשם, ישבה עם בנה הלל - שאמר כי השהות הממושכת בקניון לאחר הפינוי היתה "החלק המשעמם של היום". מלבדו יש לרעיה עוד שמונה ילדים, שבעה מהם באו למרכז. "הם דאגו והם נלחצו והם מתמודדים", אמרה, "אמרתי להם, 'מה שקב"ה לקח - הוא ייתן כפליים'. חיזקנו שם אחד את השני, ואני מניחה שההתמודדויות עוד יגיעו". 

בבואם לבן שמן חיכתה להם מנהלת כפר הנוער, אילנה טישלר, לאחר שבמועצה ביקשו ממנה להקצות מקום למשפחות בזמן חופשת ל"ג בעומר. בדרך כלל שוהים במקום כ-400 ילדים בתנאי פנימייה, כך שממילא יש ציוד ומזון. "היו חסרים לנו לולים לתינוקות וחיתולים, אבל תוך רגע השגנו מעובדי המקום שגרים כאן", סיפרה, "כבר בעופרת יצוקה אירחנו כאן משפחות מהדרום. אבל אני בשוק מהתחושה שאמא עם שבעה ילדים מתפנה מביתה פתאום עם מזוודה אחת". לצדה היו אנשי המועצה האזורית חבל מודיעין, הרגילים למצבי חירום בעיקר בהקשרים ביטחוניים. "לצערי הרב אנחנו מנוסים", אמר ד"ר צביקה יערי, מנהל השירות הפסיכולוגי במועצה, "תהיה לנו ולהם עוד הרבה עבודה". 

לדבריו מצטרף גורם נוסף במועצה האזורית, שסיפר כי תחילה נראה היה שרק ארבעה-חמישה בתים נשרפו, אך לבסוף הבין כי זה כנראה מספר הבתים שלא נפגעו מהלהבות. לדבריו, משיחות עם כוחות הכיבוי והביטחון במקום, עולה כי האש אחזה ביישוב דקות ספורות לפני הפינוי. תושבי היישובים הסמוכים במועצה קיבלו הנחיות להכנת תיק לכמה ימי שהות מחוץ לבית, ומחר ייפגשו אנשי המועצה בניסיון לגבש דרכי סיוע לאנשים שאיבדו את בתיהם. "רוב האנשים נאחזים בזה שלא היו אבדות בנפש", אמר הגורם, "זה ערב קשה. צריך לבנות את היישוב מחדש".

עשן מתאבך באזור מבוא מודיעים, אתמולצילום: דוברות כבאות והצלה

אמש אמרו בקק"ל כי עד כה נשרפו כ-30% מיער בן שמן, והוסיפו כי הם חושדים שהשריפה נגרמה מהצתה. "נדע בוודאות לאחר בדיקת חוקר שריפות". בלילה כבר אמרו במשטרה שכביש 443 יישאר חסום ושהתושבים שפונו לא יוכלו לשוב לבתיהם. 27 תושבי מבוא מודיעים הבינו שלפחות את השעות הקרובות ייאלצו להעביר בין מיטות כפר הנוער. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ