עיריית ירושלים אישרה: ארבעה רחובות בסילוואן ייקראו על שם רבנים

ההחלטה התקבלה בניגוד לדעת הוועדה המקצועית שגרסה כי "לא ראוי לקרוא לרחובות בשמות יהודיים בשכונות המיושבות ברובן המכריע בתושבים ערבים"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שכונת סילוואן, במזרח ירושלים, בשנה שעברה
ניר חסון

עיריית ירושלים אישרה לקרוא לרחובות חדשים בכפר סילוואן שבמזרח העיר על שמות של רבנים. ההחלטה התקבלה בניגוד לדעת הוועדה המקצועית שגרסה כי "לא ראוי לקרוא לרחובות בשמות יהודיים בשכונות המיושבות ברובן המכריע בתושבים ערבים".

ועדת השמות בעירייה, בראשות ראש העיר משה ליאון, אישרה מתן שמות לחמש סמטאות ורחובות קטנים בשכונת בטן אלהווא שבסילוואן. כיום חיות בשכונה כ-12 משפחות יהודיות ומאות משפחות פלסטיניות.

צעירים אמריקאים בשכונת סילוואן, בשנה שעברה צילום: אוליבייה פיטוסי

שמות הרחובות שאושרו הן: "עזרת נדחים", על שם החברה הפילנטרופית שהקים ישראל דב פרומקין בסוף המאה ה-19; הרב מדמוני; הרב אברהם אלנדאף; הרב יחיא יצחק הלוי והרב שלום אלשיך הלוי.

ההחלטה התקבלה ברוב של שמונה חברי מועצה נגד שניים. ועדת השמות העירונית קיבלה את ההחלטה בניגוד לדעתה של הוועדה המקצועית שבוחנת את שמות הרחובות לפני אישורם. בהחלטת הוועדה המקצועית נאמר כי "לא ראוי לקרוא לרחובות בשמות יהודיים ורבנים בשכונות המיושבות ברובן המכריע בתושבים ערבים. הדבר יוצר מתיחות מיותרת ומעבר לכך לא ישמש את הדיירים, ולכן המטרה לא מושגת. הוועדה ממליצה שלא לאשר את הבקשות וממליצה לקרוא לרחובות בשמות ניטרליים שכל האוכלוסיות יוכלו לחיות עם כך בשלום".

שני המתנגדים לאישור השמות הם חברי המועצה לורה ורטון ממרצ ויוסי חביליו, שניהם חברי הקואליציה העירונית. חביליו מסר בתגובה: "אני מתנגד נחרצות למהלך. מדובר בהכנסת אצבע לעין של הערבים. האזור המדובר מאוכלס ברובו בתושבים ערבים ואין שום סיבה לקרוא לרחובות שם בשמות של רבנים זה רק יתסיס וילהיט את הרוחות שלא לצורך".

ורטון מסרה כי "האישור של שמות עבריים לרחובות בשכונת סילוואן התקבל בניגוד להמלצה של הוועדה המייעצת, ללא שיתוף ציבור של עשרות אלפי התושבים ותוך הפרת ההסכמים שהגיעו אליהם בעבר עם התושבים". לדבריה, "חוסר ההתחשבות והכוונה להתסיס ברורים ודומים להחלטה לקריאת רחוב בגאולה על שם דנה אינטרנשיונל". ורטון הוסיפה כי "אפילו לא הציגו את תעתיק השמות בערבית, כך שתושבי האזור כלל לא יוכלו לקרוא את השלטים". ורטון אמרה כי היא מתכוונת לנסות להפוך את ההחלטה.

חבר המועצה מהימין שתמך בהחלטה, אריה קינג, מסר: "אני רואה בזה אלמנט נוסף בהחלת הריבונות ובייהוד. הצבעתי ואצביע בעד שמות רחובות ערביים במזרח ירושלים, וציפיתי מנציגי השמאל לתמוך באחוז המצומצם של שמות עבריים במקומות בעלי היסטוריה יהודית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ